Orta kulak iltihabına alınacak önlemler!

Çocukluk çağında en sık görülen hastalıkların başında orta kulak iltihabı geliyor. Doğan Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp “Akut orta kulak iltihabının en yoğunlaştığı yaş aralığı olan 6-11 ay arası bebeklerde huzursuzluk, anne sütünü emmeme, ateş, burun tıkanıklığı ve kulakta akıntı olması mutlaka kulak burun boğaz muayenesini gerektirir.” diyerek aileleri uyarıyor.

bebek.com: – Akut orta kulak iltihabı neden olur?
Op. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp En genel anlamı ile burun boşluğundan başlayıp tüm üst solunum yolu mukozası, östaki borusu ve orta kulak boşluğunun içini döşeyen mukozanın enflanasyon ve konjestfonu sonucu gelişen bakteriyal bir enfeksiyondur.

bebek.com: – Çocuklarda neden daha çok görülür?
Op. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp Erken yaşta immum sisteminin tam olgunlaşmamasına bağlı, üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık görülmesi östaki tüpünün kısa, geniş ve yatay yapısı, yatay pozisyonda beslenen bebeklerde sütün orta kulağa geçmesi irritasyonun ve geniz etinin varlığı daima sık görülme nedenidir.

bebek.com: – Belirtileri nelerdir?
Op. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp Kulak ağrısı, kulak akıntısı, ateş, huzursuzluk, iştahsızlık, kusma orta kulak iltihabının başlıca nedenleri arasındadır.

bebek.com: – Ne zaman doktora başvurmak gerekir?
Op. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp Akut orta kulak iltihabının en yoğunlaştığı yaş aralığı olan 6-11 ay arası bebeklerde huzursuzluk, anne sütünü emmeme, ateş, burun tıkanıklığı ve son aşamada kulakta akıntı olması mutlaka kulak burun boğaz muayenesini gerektirir. 3 yaş sonrası çocuklar yukarıdaki belirtilere ek olarak kulak ağrısını tarif edebilirler.

bebek.com: – Tanı nasıl koyulur?
Op. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp Otoskopik muayene tanı koymada temeldir. Bazen otoskopik muayene bebeklerde çok kolay ve mümkün olmayabilir. Bu nedenledir ki daima objektif bir yöntem olan timpanometre ile desteklenmek her zaman yararlıdır. Timpanometre kulak zarının hareketi ve orta kulak fonksiyonu hakkında fikir veren objektif ve kantitatif bir tanı yöntemidir.

bebek.com: – Tedavisi nasıl yapılır?
Op. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp Literatür bilgilerine göre akut orta kulak iltihaplarının %85’ i semptomatik tedaviyle antibiyotik kullanımına gerek kalmaksızın iyileşebilir. Ancak yine literatür bilgilerine göre hastalığın doğal seyri erken ve yeterli antibiyotik tedavisi ile kısaltılır ve komplikasyon tehlikesi azaltılabilir. Özellikle sağlık sisteminin son derece yetersiz ve hasta takiplerinin pratikte çok kısıtlı olduğu ülkemiz şartlarında antibiyotiksiz orta kulak tedavisi oluşabilecek komplikasyonları arttırabilir. Tedavide optimum yol miringotomi ile kültür almak ve mikroorganizmayı saptamaktır. Ancak rutinde kültür almak pek mümkün olmadığı için orta kulak enfeksiyonu tedavisinde ampirik antimikrobik tedavi ile birlikte semptomatik tedavi uygundur.

bebek.com: – Hastalık sırasında ve sonrasında ailelerin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?
Op. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp Mevcut bulgular ortaya çıktığında mutlaka uzman hekime başvurulması ve medikal tedavinin düzenli bir şekilde devam ettirilmesidir. Akut orta kulak tedavisinde en önemli noktalardan bir tanesi hastanın kontrole götürülmesidir. Tedavinin etkinliğinin görülmesi için takip şarttır. Aynı zamanda kontrol, oluşabilecek komplikasyonları da ortadan kaldırabilen tek yoludur.

bebek.com: – Önleme yolları nelerdir?
Op. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp En önemlisi önlenebilir risk faktörlerini ortadan kaldırmalıyız. Bunlar;
        • Çocukların yanında sigara içmemeliyiz (pasif sigara içiminden uzaklaştırmalıyız)
        • Erken dönemlerde yuva ve keşe başlamamsı ( bu ortamda diğer çocuklardan sık üst solunum yolu enfeksiyonu hikayesinin varlığı)
        • Anne sütü kullanımının teşvik edilmesi
        • Sık el yıkama
        • Kışın ekstra giysilerle korunma,
        • Alerjilerden uzaklaşma veya tedavisi
        • Geniz eti ( adenoid vejeteryon) varlığında gerekli tedavisi vb.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı