Okul öncesi eğitim neden önemli?

Okulöncesi eğitim 0-72 ay çocuklarının gelişim düzeylerine ve bireysel özelliklerine uygun zengin uyarıcı çevre imkânları sağlayan onların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişmelerini destekleyen kendilerini toplumun kültürel değerleri doğrultusunda en iyi biçimde yönlendiren ve ilköğretime hazırlayan temel eğitim bütünlüğü içerisinde yer alan bir eğitim sürecidir (MEB. 2000, s.17). Çocuğun tüm gelişim alanlarını destekleyen bu eğitimin faydaları yapılan çeşitli araştırmalarla desteklenmiş, önemi tekrar tekrar farklı araştırmacılar tarafından vurgulanmıştır. Örneğin bir araştırma sonucuna göre, 17 yaşına kadar olan zihinsel gelişmenin% 50?sinin 4 yaşına, % 30?unun ise 4 yaşından 8 yaşına kadar oluştuğu, 18 yaşına kadar gösterilen okul başarılarının % 33?ünün 0-6 yaşına kadar aldıkları eğitime bağlı olduğu görülmüştür.

Okul Öncesi Eğitimde Çocuk İçin Şu Kazanımlar Hedeflenir:

Etkili bir erken çocukluk eğitiminin hedefleri şöyle sıralanabilir:

● Temeli okuma yazma ve diğer etkileşim yetenekleri olan dinleme, konuşma ve oynama aktivitelerinin gelişimini sağlama

● Çocukların duygularını ifade edebilmelerinin gelişimini sağlama

● Çocuğun kelime dağarcığını geliştirme

● Çocuğun kendileri ile ilgili olumlu duygularını geliştirme ve öğrenme becerilerini geliştirme

● Karar verme becerilerini geliştirme

● Çocuklara çevrelerindeki dünyayı algılama ve anlama fırsatları sağlama (ED. 2385:1883).

Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Zeliha Yazıcı da bir makalesinde şöyle diyor,

?Erken çocukluk döneminde çocuklara okul öncesi eğitim alma fırsatı verilerek çocukların tüm gelişim alanları desteklenmelidir. Erken çocukluk döneminde verilecek olan destek, onların ilköğretim yaşantısına daha kolay uyum sağlamalarına yardımcı olacaktır. Erken dönemde desteklenen çocuklar okulun kendisinden beklentilerini başarılı bir şekilde yerine getirebilecektir. Ayrıca okul öncesi eğitim alma imkanı olmayan çocuklar için bu dönemde, anne babalar ev de çocuklarına zengin uyanların olduğu ortamlar hazırlayarak, onların olumlu deneyimler kazanmaları için fırsatlar sunmalıdırlar. Örneğin; çocuklara yüksek sesle hikaye kitapları okunarak, okunan kitap üzerinde tartışılabilir. Kitaptaki farklı karakterler maskeler, kuklalar kullanılarak canlandırılabilir. Çocuğun hikaye kitaplarının resimlerine bakarak hikayeyi anlatması sağlanabilir. Çocuklarla uydurma hece oyunları oynanabilir. Çocuğun evde yaptığı resimler, çizgiler duvara asılarak üzerinde konuşulabilir.?

Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki çocuğun gelişimini tam anlamıyla desteklemek ve onu yeni deneyimlere hazırlamak için okul öncesi eğitim şart. LÜTFEN SİZ DE BU KONUYA ÖNEM VERİN VE ÇOCUĞUNUZ İÇİN OKUL ÖNCESİ EĞİTİME EVET DEYİN!!!

Yararlanılan Kaynaklar:

Eric Ed. 238525. Educationİn Maryland. A.Rescourse Guide Teaching Children Ages. (4-7)

Koçak,Nurcan. 4-6 Yaş Çocuklarında Dil Gelişimi ve Dil Gelişimini Destekleyici Programlar, S.Ü.Anaokulu Anasınıfı Öğretmen El Kitabı, YAPA yayınevi, Haziran 2000.

Millî Eğitim 1999.

Millî Eğitim 2000.

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı