Okul Öncesi Dönem Çocuklarına Kitap Önerileri

Sizden gelen talepler doğrultusunda belirli aralıklara kitap tavsiyelerinde bulanacağımı daha önce bir başka yazımda belirtmiştim. Okulöncesi döneme ait kitapları tanıttığım bu yazıları umarım siz de dikkate alır, çocukların öğrenmeye en açık oldukları bu dönemi onlara sunacağınız farklı kitaplarla zenginleştirirsiniz.

Veli’nin Kurabiyesi:

Yazan ve Resimleyen: Ayla Çınaroğlu
Uçanbalık Yayıncılık
Okuma yaşı: 3+

Kurabiyesini arkadaşı ve çevresindeki hayvanlarla paylaşan çocuğun öyküsü, küçük çocukların anlayacağı düzeyde bir anlatım ve kısalıkla aktarılmış. Süt, kurabiye köpek gibi çevrelerinde görüp bildikleri, çok iyi tanıdıkları öğeler çok küçük çocukların bile kitaba yakınlık duymasını sağlarken kolaj tekniği ile yapılmış tam sayfa resimler ve özenli baskı, esere, çocuklara verilecek ilk kitaplardan biri olma özelliğini kazandırıyor. Üstelik mutlu sonu ile paylaşmanın ve karşısındakine ilgi göstermenin sıcaklığını duyumsatan iletisi de kitabı sevdirmeye katkıda bulunuyor.


Küçük Kirpi:

Yazan ve Resimleyen: Şule Ege Akkaşlar
Tudem Yayınları
Okuma Yaşı: 3+

Küçük kirpi ile anne ve babasının mutlu yaşamı, kış aylarının zorlukları ile gölgeleniyor. Kötü olaylar birbiri ardına sıralanırken küçük kirpinin cesareti ve kahramanca davranışıyla öykü mutlu sona ulaşıyor. Küçük çocuklara cesur olmanın yararını ve bir şeyler başarmanın mutluluğunu anlatırken aile içi sevginin değerini vurgulayan bir kitap.


Ninemin Doğum Günü:

Yazan: Aysel Gürmen
Resimleyen: Mustafa Delioğlu
Uçanbalık Yayınları
Okuma Yaşı: Okulöncesi

Uyaklı sözcüklerle şiirsel bir tat kazanmış anlatımı; yaş grubu düzeyine uygun, kısa, yalın, ilgi çekici öyküsü ve renkli, güzel resimleri ile okul öncesi yaşlardaki çocukların seveceği bir kitap.Öykünün kahramını, ninesinin doğum gününü bulmaya çalışırken küçük okurlarda mevsimleri ve özelliklerini öğrenecekler.


Hiç Ayılar Uçar mı?

Yazan ve Resimleyen: Betül Sayın
Epsilon Yayıncılık
Okuma Yaşı: Okulöncesi

Kuşlar gibi uçmak isteyen ayı yavrusu Bozo, dedesinden yardım ister. Dedesiyle beraber bir uçak yaparken dikdörtgen, kare daire, üçgen gibi çeşitli şekillerde parçalardan yararlanırlar. Bozo’nun çevresinde, gökyüzünde ve yeryüzünde daha başka şekillerde vardır…
Uzun yıllardır çocuk kitapları resimleyen Betül Sayın’ın güzel resimleri eşliğinde Bozo’nun uçuş serüvenini izleyen küçükler, şekil bilgilerini pekiştirerek kavram gelişimlerine de katkıda bulunacaklar.

Kaynak: Çoluk Çocuk Dergisi

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı