Oda toplama vaktini eğlenceye dönüştürün

Günümüzde pek çok anne baba, çocuklarının odalarını dağıtıp toplamamasından şikayet ediyor. Hatta bu konuda çocuklarına kızanlar, çocuklarının oda toplama alışkanlığı kazanamamasını anlamayanlar da olabiliyor. Ancak çocuklar, zihinsel ve psikolojik açıdan sürekli bir gelişim halinde oldukları için, oda toplama alışkanlığının gereğini ve önemini kavrayamamalarını anlayışla karşılamak gerekiyor.
Çocuğu ilk etapta oda toplamaya davet etmek, sonrasında da bu sorumluluğu tümüyle çocuğa devretmek gerektiğini belirten Emsey Hospital’dan Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca, oda toplamanın oyun ile eğlenceli bir hale getirilebileceğini ifade ediyor. Karaca, konuyla ilgili görüşlerini paylaşarak anne babaları bilgilendiriyor.

Oda toplama zor ve sıkıcı bir görevden, keyifli bir oyuna dönüştürülebilir. Bunun için oyuncak avcısı oyunu, oyuncakları gruplama oyunu, yarışma gibi oyunlar oynanabilir. Çocuk bu oyunlara katıldığı için, hoşnutluğun belirtilmesi ve bir takvime gülen bebek çıkartması yapıştırmak, onu motive edecektir. Odası dağınık ve tertipliyken çekilen fotoğrafların karşılaştırılarak, hangisinin daha güzel olduğunun ve arkadaşını hangi fotoğraftaki odaya davet etmek isteyeceğinin sorulması, dağınık odada hareket alanının kısıtlı iken düzenli odada daha rahat oyun oynanabileceğinin gösterilmesi de oda toplamanın gerekliliğini çocuğa öğretir.

Çocuktan oda dağınıkken bazı oyuncaklarını bulması da istenebilir. Bulamadığında oda toparlamanın önemi vurgulanabilir. Bunun dışında, dağınık olan odada yürürken ayağının takılıp düşebileceği söylenebilir. Çocuğa oyuncak toplama zamanı için seçenek sunmak, bu zamanı belirten şekilde saat kurmak, saat çaldığında odasını toplamasını sağlamak çocuğun zorlanmasını engelleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı