Normal doğum en doğalı!

Acı kaygısıyla normal doğumdan vazgeçen, gereksiz yere ameliyatla doğum yapan günümüz kadınını normal doğuma teşvik etmek için birçok söz var. “Doğum doğaldır.”, “Doğum kadının bilgeliğidir.”, “Doğum yenilenmektir…” Bu sözleri çoğaltmak mümkün! Ancak tüm kadınları bu sözlerle ikna etmek pek de mümkün değil. En azından istatistikler Türk kadınının ikna olmadığını gösteriyor. Sezaryen ile doğum oranında dünyada ilk 3 sıradayız. Dünya Sağlık Örgütü sezaryen oranının yüzde 15 ile sınırlı kalması gerektiğini belirtiyor. Ülkemizde oran ise yüzde 45!
Peki neden normal doğum fikrinden bu kadar uzaklaştık? Hipnoterapi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman doğum korkusunun kadının zihnindeki düşüncelerden kaynaklandığını belirterek şöyle diyor: “Birçok anne doğum hikayesini acılarla sancılarla süsleyerek anlatır. Gerçekte de onu yaşar. Çünkü acıya ağrıya odaklanmış; acı ağrı beklemiş ve doğumla ilgili negatif hipnozlarını öyle oluşturmuştur. Anne adayı doğumu yaşanılası zor bir olay olarak algılamaya başladığında mutlu heyecanlar kaygılı bekleyişlere döner. Anne adaylarının aslında hep yapması gereken, hamileliğini öğrendiği sevinç ve heyecanla doğumu beklemektir. Kaygılı, endişeli bekleyişler yazılan programı adeta bir virüs gibi bozar ve doğal süreci olumsuz etkiler.”

Op. Dr. Ayşe Duman, bunun holistik doğum yaklaşımıyla mümkün olabileceğini belirtiyor. Holistik doğum yaklaşımı, modern tıbbın tanı ve tedavi yöntemlerinin yanı sıra etkin ve bilimsel doğal yöntemlere de yer veren bir tıp yaklaşımıdır. Amaç, ruh-beden bütünlüğünden yola çıkarak sorunları kökenine inerek tedavi etmektir.

Zihnini iyileştir, daha kolay doğur!

Peki ne oluyor da böyle oluyor, anne adayı hamileliğin huzurunu doğumun keyfini yaşayamıyor? Kadının kadınlık algısı, sorumluluk alabilme yetisi, öz güveni, öz saygısı, mükemmeliyetçiliği, eşine olan güveni, duygusallığı ve gördükleri ile oluşan bilinçaltı yapısı… Bunların hepsi yaşam algısını olaylara verilen reaksiyonu etkilediği gibi anne adayının doğum mucizesini yaşama sevincini de etkiliyor.   Op. Dr. Duman konuyu şöyle açıklıyor: “Kadının hamilelik sıkıntılarını iç dünyanın sesine kulak vermek adına dinlemeli hamileliği değişim için bir fırsata çevirmeliyiz Zihinsel iyileşme tekniklerini kullandığımız ‘’Doğuma Holistik Yaklaşım’’ programı ile anne adaylarına ihtiyaç duydukları değişim fırsatını sunmak mümkün.”

Sağlıklı zihin, keyifli doğum

Doğuma holistik yaklaşım programı,  anne adayının kadın kimliği ile barışık hale gelmesini, kadınlığın keyfini çıkaracak bedeninde var olan tüm programları çalıştırmayı öğrenmesini sağlıyor.   Amaç, kadını kadın yapan programlardan en özeli, ‘’annelik’’ farkındalığını artırmak… Bu farkındalıkla lohusalık depresyonları, emzirme sorunlarında ciddi oranda azalma oluyor. Anneliği doğru yaşamak aile bağlarını çocuk-anne ilişkisini olumlu yönde geliştiriyor. Peki, tüm bunlar nasıl gerçekleştiriliyor? Sorunun yanıtını Op. Dr. Ayşe Duman veriyor:
Programda yer alan E.F.T(Duygusal özgürleşme) oto-hipnoz, imajinasyon, dua,farkındalık çalışmaları ile anneler bilinçaltı negatif hipnozları ile çalışma şansını bulup korkularına son veriyorlar ve kendi doğumlarına sahip çıkıyorlar. Bunun 3 adımı var:
•    Doğumun ne olup ne olmadığı doğru bir şekilde öğreniliyor.
•    Yıllardır korku kalıpları olarak saklanılan inançlar silinip, doğru bilgileri yerleştirme teknikleri öğretiliyor.
•    Doğum sürecini neşeyle karşılama ve doğumu yönetme yetkinliğine anne adayı ulaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı