Nasıl doğum yapmalıyım?

Normal doğum gebeliğin vaginal yoldan sonlanmasıdır. Doğal bir süreç olup, dünya varolduğundan beri insanoğlunun üreme şeklidir. Gebelik süresi 40 haftadır. Son adet tarihinden itibaren hesaplanır. Genellikle 38-42.haftalar arasında oluşan doğum ağrıları eylemi başlatır. İlk kez doğuranlarda süreç 12-14 saati bulurken, daha sonraki doğumlarda bu süre çok kısalabilmektedir. Normal doğumun avantajları ve dezavantajları mevcuttur.  Öncelikle olayın tabiatına uygun bir eylemdir. Anne adayı normal doğurmayı başardı ise çok çabuk ayağa kalkar. Hastanede kalış süresi azalır, maliyet düşer. Çıkım anestezi i almadı ise tümüyle olaya iştirak eder ve hemen bebeğini kucaklar ve emzirir. Bu anne  ve bebeğin yakınlaşmasını daha da arttıran bir eylemdir. Doğal ve kolay ilerleyen bir vaginal doğumda bebek  doğum kanalından  geçerken göğüs  kafesinin sıkışması ile akciğerlerindeki sıvıları atar, solunum sıkıntısı gözlenmez.

Ancak anne doğum hadisesini çok korkuyla bekliyorsa normal doğum düşünülmemelidir. Bunun yanısıra normal doğum sonuna kadar sürprizlerle dolu olabilir. Bazen anne adayı doğum sancılarını çeker , ters giden bir durum olduğunda o an sezaryan ile doğum sonlandırılmak zorunda olabilir. Anne adayı  hem normal doğumu hem de sezaryanı yaşar ki bu hiç arzu edilmeyen bir durumdur.  Normal doğumun ne zaman , nerde başlayacağını kestirmek mümkün olamayacağından hem anne adayı , hem de doktoru hazırlıksız yakalanabilir. Vaginal doğumda doğum kanalı, doğum kasları , kemik yapı tümüyle olaya iştirak eder, dolayısı ile zorlamanın yarattığı vaginal travma kaçınılmazdır. İlerleyen dönemde bu anatomik yapının bozulmasına bağlı idrar kaçırma, cinsel ilişkide problem oluşabilir.

Günümüzde teknolojilerin ilerlemesi , ileri yaşlarda gebeliklerin artması, sürprizlerin yaşanmasını istememek, doğumu planlı programlı yapma isteği, beslenmenin düzelmesi ile kilolu bebeklerde artış ve  daha önceki doğumların sezaryanla yapılmış olması  sezaryan oranlarında artışa neden olmuştur. Sezaryanla doğum bir ameliyattır. Ameliyatın içerdiği tüm riskleri içerir. Anne adayının tümüyle iyileşmesi yaklaşık 1 haftayı bulur. Bunun yanısıra sürprizler yoktur. Planlı , programlı başlar ve biter. İlerleyen anestezi teknikleri ile anneler  ameliyat bitiminden en geç  15 dakika sonra bebeklerini emzirebilirler.  Bebek ters geliyorsa, yumuşak kısımları ile geliyorsa , yan duruyorsa, eş denen plasenta bebeğin önünde yerleşmişse, plasenta erkenden ayrılmışsa, kordon sakması varsa , anne sağlığını tehdit eden bir dahili hastalık var ve vaginal yoldan gebeliği sonlandırmak mümkün olmuyorsa, anne aşırı korkak sa ve olaya iştirak edemiyorsa sezaryandan başka alternatif yoktur. Daha önce sezaryan ameliyatı ile doğurmüş anne adayı çoğunlukla yine sezaryan ile doğurmak mecburiyetindedir. Zira normal doğum sancıları bir önceki ameliyat bölgesinde gerginlik yaratıp, tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Çok seçilmiş vakalarda normal doğuma izin verilmelidir. Doğum zamanı iyi planlanmamış,gereksiz yere  gününden hayli önce sezaryana alınan annelerin bebeklerinde sıklıkla solunum problemi görülebilir.

Epidural anestezi ile normal doğum özellikle  yurtdışında oldukça yaygın kullanılan bir doğum şeklidir. Burada anesteziyi uygulayacak ekibin başarısı temel kuraldır. Annenin rahim ağzı 4 santim açıldıktan sonra epidural yoldan anestetik madde verilir, aksi takdirde doğum ilerlemez. Yani her şekilde anne adayı bu 4 santimlik kısma kadar ağrıyı duyacaktır. Sonrasında ağrı hissedilmez. Bu aşamada da doğumu izleyen doğum uzmanının azami dikkati gerekir. Hem ağrıların rahime zarar vermemesi hem de hissedilmeyen ama varolan ağrılar sırasında bebeğin iyilik durumunun çok yakından moniterize edilmesi gerekir. Bu tür doğumda çıkımda kısmen ıkınma hissi zaafa uğradığından müdehaleli doğumlar artabilir.
Epidural sezaryanda anne adayı tüm işlemleri ağrı ve acı duymaksızın bilinci açık bir şekilde yaşar, bebek rahimden alındıktan hemen sonra onu görüp, öpüp,koklayabilir. Ameliyat sonrasında ağrı kesici epidural kateterden verilmeye devam edeceğinden ağrı açısından rahat eder. Ancak her yöntemde olduğu gibi epidural anestezinin de hiç arzu edilmeyen yan etkileri olabilir. Anestezi tutmayabilir, aynı seansta genel anesteziye geçilebilir. Epidural bölgeye yapılan enjeksiyon sırasında oluşabilecek komplikasyonlardan  kalıcı baş ağrıları, idrar tutamama , inatçı kaşıntı  çok  sıkıntılı  olabilir. Ayrıca bel bölgesinde rahatsızlık  tarifleyen , anatomik bozukluğu, kanama –pıhtılaşma sorunu gibi kan hastalığı olanlarda epidural bölgeye hiç bir işlem yapılamaz.
Tüm anne adaylarına sağlıklı , sorunsuz doğumlar dilerim . Doçent Dr.Serap Yaltı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı