Myom Nedir? Hamilelikte Myomlar Büyüyebilir mi?

Kadınların rahminde görülen ve iyi huylu tümör olan myomlar yüzde 15 – 20 oranında görülüyor. International Polikliniği Etiler Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhon Ergin myomlarla ilgili merak edilenleri anlatıyor.

bebek.com: Myom nedir?
Op. Dr. Orhon Ergin: Myom kadın rahminin (uterus) iyi huylu tümörüdür. 35 yaş üstü kadınların %15 – %20’sinde görülür.

bebek.com: Neden olur?
Op. Dr. Orhon Ergin: Sebebi tam bilinmemekle birlikte östrojen hormonunun etkilerine bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir.

bebek.com: Hamilelik myom oluşmasına zemin hazırlar mı? Myomlar hamilelikte büyür mü?
Op. Dr. Orhon Ergin: Hamilelik yeni myom oluşumuna zemin hazırlamaz ancak varolan myomlar hamilelikte büyüyebilirler.

bebek.com: Myom bebeğe zarar verir mi?
Op. Dr. Orhon Ergin: Myomların yerleşimi hamilelikte olsun diğer zamanlarda olsun çok önemlidir. Subseröz (yani myom rahmin içine doğru büyümüş) myomlar, düşükler, erken doğumlar, eş anormallikleri ve bebeğin geliş anormalliklerine neden olabilir.Subseröz (yani myom karın içine doğru büyümüş) myomlar ise bu konuda daha selim olup nadiren doğumda sorun yaratırlar. İntramural dediğimiz rahim kaslarına nufüs etmiş myomlar ise ara grup olup yerleşimine göre çok veya az sorun yaratabilirler. Myomların boyutları ve sayılarıda bu komplikasyonların oluşumunda belirleyicidir. Yoksa myomlar doğumsal anomalilerine neden olmaz bebeğe direk zarar vermezler.

bebek.com: Gebelikte myomlar tedavi edilebilir mi?
Op. Dr. Orhon Ergin: Çok özel durumların dışında yani myomların aşırı dejerenasyonu gibi ki bunlar çok nadirdir myomların tedavisi doğum sonrasına ertelenmelidir.Zorunlu olmadıkça gebelikte cerrahi ve tıbbi müdahalelerden kaçınılmalıdır.

bebek.com: Myom varlığında gebelik takibinde rutin tetkikler dışında incelemeler yapılır mı?
Op. Dr. Orhon Ergin: Çok özel testler gerekli değildir. Myomların büyüme hızları veya dejenerasyonları ultrason ile yakından izlenmelidir. Bebeğin yerleşim anormalliklerinin erkenden saptanması önemlidir.

bebek.com: Sezaryende myom çıkarılır mı?
Op. Dr. Orhon Ergin: Sezeryan sırasında diğer cerrahi girişimlerden kaçınmak genel prensiptir. Ancak iyi yerleşimli subseröz küçük myomlar çıkarılabilinir. Riskli girişimlerden kaçınılmalıdır.

bebek.com: Gebelik sonrası nasıl tedavi yapılır?
Op. Dr. Orhon Ergin: Loğusalık döneminde kanama açısından myomlu gebeler yakından izlenmelidir. İleriki aylarda myomların kendiliğinden gerilemesi beklenir ve izlenir. Operasyon açısından acele edilmemesi uygundur. Mutlaka cerrahi zorunlulukların oluşumu beklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı