Mutlu anne – mutlu bebek

International Hospital İstanbul ve International Polikliniği Etiler’de anne adayı veya annenin bebeği ile daha sağlıklı bir iletişim kurup, bebeğin “dilini” daha iyi anlayabilmesi için ihtiyaç duyabileceği psikolojik destek, konunun uzmanı psikolog tarafından sunuluyor. Psikolog Özden Dandul kendini, bebeği/çocuğu ile olan ilişkisini anlamak isteyen tüm anneleri bu seminerlere davet ediyor.

bebek.com : Mutlu anne mutlu bebek projesini anlatır mısınız?
Özden Dandul : Bu proje ile amaç, bebeğin duygu dünyasında, ruh sağlığında özellikle annenin belirleyici önemini vurgulamak ve annelere bu seminerler aracılığı ile ihtiyacını duydukları psikolojik desteği vermektir..

Bebek, ilk önemli ilişkisini annesi ile kurar. Bu ilişki daha bebek annesinin ‘içinde’ büyürken başlar. Anne karnındayken anne, bebek için tek yaşam kaynağıdır. Bu nedenle de doğal olarak bebek için anne, ilk merak ve hayranlık objesidir. Ayrıca anne, bebeğin ilk ilişki kurduğu kimse olmasının yanında, onun ilk aylarda dış dünyayla bağını sağlayan aracı bir role sahiptir. İşte bu çok yoğun ve yakın ilişki içinde bebek annenin duygu durumuna karşı son derece duyarlıdır. Annenin ruhsal durumu bebeğini kucağına alışına, onu tutuşuna, emzirirken kurduğu iletişimine, ağlarken onu nasıl yatıştırdığına, bebeğine olan sabrına özetle bebeğiyle tüm ilişkisine yansır. Gergin, mutsuz, doğum sonrası depresyon yaşayan ya da öfkeli olan bir annenin bebeğinin mutlu huzurlu olması beklenemez. Sözgelimi, böylesi bir gergin ilişki içinde sürekli uyuyan ve dışarıdan bakıldığında son derece uyumlu ve huzurlu görünen bir bebek aslında kendini bir anlamda kapatarak bu gerilimli ilişki ile başa çıkmaya çalışıyor olabilir.

Bu projede üzerinde durulan bir başka nokta da bebeklik döneminin ve bağlanma olgusunun davranışlarımız, kişiliğimiz üzerindeki çok önemli rolüdür. Bağlanma olgusu çocukların okul başarısından ileride kuracağı ilişkilerine kadar pek çok konuda önemli rol oynar. Bağlanma ile sözü edilen, anne bebek arasındaki ilişkinin niteliğidir. Bağlanma gerçekleştiğinde bebek ilk güven duygusuyla tanışır. Kendini güvende hisseden bebek, özgüven kazanabilir. Dış dünya başlangıçta yalnız anneden ibaret olduğu için anneye kazanılan güven dış dünyaya duyulacak güvenin temelini oluşturur. Ancak bazı faktörler vardır ki, bebeğini çok sevmesine rağmen annenin bebeği ile yakın, doyumlu bir ilişki kurmasına engeldir. Örneğin, annenin kendi annesi ile olan ilişkisi yani kendi bağlanma deneyimi de bebeği ile olan ilişkisinde etkilidir. İşte mutlu anne mutlu bebek projesi kapsamında annelerle birlikte bir taraftan bebekleri üzerine düşünürken, bir taraftan da annenin davranışları üzerinde etkili olan değişkenleri birlikte keşfetmek amaçlanmaktadır.

bebek.com : Bu seminerlere kimler katılabilir?
Özden Dandul : Kendini, bebeği/çocuğu ile olan ilişkisini anlamak isteyen tüm anneler katılabilir. Aslında seminerden çok grupla psikolojik destek ifadesini daha uygun bulduğum bu çalışmalara yalnız bebeği olan anneler değil, tüm anneler ve anne adayları katılabilir. Grup sayıları 6-8 i geçmeyen bebekleri ya da aynı yaş döneminde çocukları olan annelerden oluşur ve haftada bir olmak üzere 6 defa bir araya gelir.

bebek.com : Seminerlerin tarihleri nelerdir?
Özden Dandul : İlk seminerimizi 9 Ekim tarihinde gerçekleştirdik.

bebek.com : Bu seminerlerin anne ve çocuklara faydalarını anlatır mısınız?
Özden Dandul : Burada amaç annenin benzer deneyimlere sahip annelerle iletişim içinde kendi iç dünyasını keşfederek bebeğinin/ çocuğunun davranışlarını daha bilinçli bir şekilde anlamlandırmasıdır. Anne diğer annelerle bilgi alışverişinde bulunabilmenin yanında soru, kaygı, korku ve beklentilerini paylaşarak daha önce farkında olmadığı ama hem kendisini hem de bebeği/çocuğu ile olan ilişkisini etkileyen faktörleri fark etmeye başlar. Burada hedeflenen ‘öğrenme’ annenin neyi nasıl yapması gerektiği değil, kendisini daha iyi tanıyarak kendi doğal yöntemini yine kendisinin bulmasıdır. Çocuğu ile ilişkisini etkileyen duygusal faktörlerin farkına vararak anne babalar çocuklarıyla sağlıklı ve güvene dayalı ilişki kurabilirler.

bebek.com : Bu seminerlerden neyi hedefliyorsunuz?
Özden Dandul : Bireysel tarihimizde bizlerin en duyarlı olduğu dönem bebeklik dönemidir. Genel kanının aksine bu dönem yaşamımızın en kolay değil, en çalkantılı dönemidir. Davranışlarımız üzerinde de sürekli ve aktif bir şekilde etkilidir. Bu bilinç ve farkındalıkla bebeğiyle/çocuğuyla ilişki kuran ebevenyler yaşadıkları sorunlarla daha az sancılı bir şekilde başa çıkabilirler. Anlaşıldığını, üzerine düşünüldüğünü deneyimleyen hisseden bebek/çocuk daha mutlu ve ruhsal anlamda daha sağlıklı yetişecektir.

HASTANE: İstanbul Cad. No:82 34149 Yeşilköy-İstanbul
Tel: 0 (212) 663 30 00
Fax:
0 (212) 663 28 62
E-mail: info@internationalhospital.com.tr

POLİKLİNİK: Nispetiye Cad. No:2 (Ayyıldız İşhanı) 34340 Levent-İstanbul
Tel: 0 (212) 280 40 30
Fax: 0 (212) 280 40 24
E-mail:
etiler@internationalhospital.com.tr
Web:
http://www.internationalhospital.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı