Mükemmeliyetçi Anne Olmak

Onu ilk olarak kaleci Rüştü Reçber’in eşi olarak tanısak da, yer aldığı sosyal sorumluluk projeleri ve göz alıcı tarzıyla adından sıklıkla söz ettiren bir isim Işıl Reçber. Hayatına dair tüm planlarını 13 yaşındaki kızı Tuvana ve 6 yaşındaki oğlu Mehmet Burak’a göre yapan Işıl Reçber’in annelik maceralarını, yer aldığı sosyal sorumluluk projelerini ve stil sırlarını dinledik.

Çok genç yaşta anne oldunuz, anne olmaya hazır mıydınız peki?
Kendimi bildim bileli çocuk delisiyimdir, sokakta gördüğüm çocukları bile durdurup severim. İnanılmaz anaç bir tarafım var. Evet erken evlendim ama sevdiğim adamla evlendim. Kendi bebeğimi sevip büyütmek istedim… Bu yüzden anneliğe kesinlikle hazırdım. Çok küçük yaşta çok ciddi sorumluluklar aldım, kızımla birlikte büyüdüm. Şimdide bunların artılarını yaşıyorum.

Zorlandığınız noktalar oldu mu?
Kızım Tuvana doğduğunda çok hassas bir çocuktu, uyku düzeni neredeyse hiç yoktu. Sabaha kadar Rüştü’yle birlikte otururduk. Rüştü halime o kadar üzülürdü ki, Tuvana’yı kucağına alıp sallanan sandalyede uyuyakalırdı. O zamanlar “ne yapacağım ben?” diye düşündüğüm zamanlar oldu açıkçası. Elbette tüm bunlar tecrübesiz olduğum içindi. Ancak gördüm ki bunların hepsi bir süreç… Belli bir zaman sonra hepsi geçiyor. Oğluma hamile kaldığımda da yine endişelenmiştim açıkçası ama daha tecrübeliydim ve her şeyin üstesinden kolayca geldim.

Kızınız mı olsun istiyordunuz oğlunuz mu?
Kızım olsun istiyordum; onu giydireyim, süsleyeyim, saçlarını tarayayım diye aklımdan geçiriyordum. Ama ilk çocuk olduğu için kız ya da erkek hiç fark etmezdi. Şu an hem kızım hem de oğlum olduğu için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Hamileliklerinizde kaç kilo almıştınız?
İlk hamileliğimde 12 kilo almıştım. Boyum 1.80 olunca hamileliğim çok belli olmuyordu. Hamile olmadan önceki bütün kıyafetlerimi hamileliğimde de giydim. Dokuz aylık hamileyken dört aylığım zannediyorlardı. Oğluma hamileyken de 17 kilo aldım fakat Memo dört kilonun üzerinde doğdu. Doğumdan dört ay sonra 17 kilodan çok daha fazlası kendiliğinden gitti. Hamile kaldığım kilonun da epey bir altına inmiştim. Ama üçüncüsünde de aynısı olur mu bilmiyorum açıkçası!

Üçüncü çocuğunu ne zaman düşünüyorsunuz, yakınlarda gibi sanki?
Rüştü birkaç senedir istiyor, Memo da 5 yaşında olduğu için artık ben de bir bebek olsa ne güzel severiz, kucağımızdan indirmeyiz diye düşünüyorum. Önümüzdeki sene olabilir mesela…

Doğumlarınızı nasıl gerçekleştirdiniz peki?
İkisi de sezaryen oldu. Biri genel anestezi alarak oldu diğeri de epidural. Ama şunu söyleyebilir ki 40 tane çocuk doğursam 40’ını da epidural sezaryen doğururum.

Neden peki?
Çok rahat çünkü… Ayrıca belinizden aşağısı uyuşturulduğu için her şeyin bilincindesiniz ve aynı normal doğumdaki gibi bebeğinizi doğar doğmaz kucağınıza veriyorlar. Normal doğumu asla yapamam; o kadar cesaretli ve güçlü değilim galiba. Bu yüzden benim gibi normal doğumdan korkan herkese epidural sezaryeni tavsiye ediyorum.

Rüştü Bey doğuma girdi mi?
Evet girdi, baş ucumdaydı ve bana çok destek oldu. Benimle konuştu, kafamı dağıtmama yardım etti, ellerimden tuttu…

Çocuklar yemeğini yesin diye tabak elinizde peşinlerinden koşturdunuz mu hiç?
Asla! Masada hep birlikte yeriz ve saatinde yeriz.

Tuvana şu an 13 yaşında… Anne-kız aranız nasıl, zaman zaman sürtüşmeler oluyor mu?
Bugüne kadar Tuvana’yla hiç sıkıntı yaşamadım, umarım bundan sonra da anne-kız ilişkimiz nu şekilde devam eder. Tuvana benim en kıymetli arkadaşım… Birlikte sohbet etmekten, alışveriş ve tatil yapmaktan en keyif aldığım kişi, Tuvana… Kızım da ben de her şeyimizi birbirimizle paylaşırız. Bazı arkadaşlarım kızlarıyla aralarında kıskançlıklar olduğunu söylüyorlar ama biz bugüne kadar bu tarz bir şey hiç yaşamadık. Tuvana olgun, sakin ve aklı başında bir çocuk. Şanslı olduğumu hissediyorum.

Mehmet Burak’la aranız nasıl peki?
Kız ve erkek çocuğu birbirinden çok farklı tabii… Erkekler çok daha hareketli ve sıkılganlar daha sohbetin üçüncü dakikasında sıkıldım deyip gidebiliyor. Yine de elimden geldiği kadar onunla oynamaya çalışıyorum. Birlikte oyunlar oynayıp eğleniyoruz.

İki kardeş arasında 7 yaş var. Araları nasıl?
Normalde büyük kardeş küçüğü kıskanır ama bizde tam tersi Memo daha baskın bir karakter. Bütün ilgili üzerinde toplamaya bayılıyor. Bu yüzden ablasını zaman zaman zorluyor. Neyse ki Tuvana çok daha olgun, kardeşini güzelce idare etmesini biliyor.

Tuvana ve Mehmet Burak isimlerine nasıl karar verdiniz?
Tuvana ismini Rüştü çok istedi. Çift olarak çok klasik isimlerden hoşlanmıyoruz. Tuvana’nın anlamı; cennete düşen ilk yağmur damlası demek. Anlamı da çok hoşumuza gitti, bu yüzden Tuvana koyduk. Bir oğlum olursa adını Burak koymayı çocukluğumdan beri istiyordum. Mehmet ismi de hem benim hem de Rüştü’nün babasının adı. Çok güzel bir isim bence. Bu yüzden oğlumuzun adı Mehmet Burak koyduk.

Rüştü Bey nasıl bir baba?
Mükemmel bir baba… Çocuklarına karşı inanılmaz duyarlı, ilgili, sorumlu… Gerçekten çok iyi bir baba. Bizim için çocuklarımız her şeyden önemli, dünya bir tarafa onlar bir tarafa. Çocuklar büyüdükçe sosyal aktiviteleri de artıyor. Benim yetişemediğim birçok yere Rüştü yetişiyor. Anne ve baba olarak bütün programı çok iyi bir şekilde idare ediyoruz.

Anne-baba olmak, karı-koca ilişkinizi nasıl etkiledi?
Olumsuz olarak hiç etkilemedi. Hatta bazen çocuklar anneanne ya da babaanneye gidip evde Rüştü’yle yalnız kaldığımızda, “Çocuklarımız olmasa biz ne yapardık, çok sıkılırdık herhalde” diyoruz. Çünkü ev o kadar boş ve sessiz geliyor ki… Biz karı-koca olarak çocuklarımızla birlikte olmaktan çok keyif alıyoruz. Karı-koca olarak çocuklarımız olduktan sonra birbirimize karşı artık sadece anne ve babayız diye bakmadık. Sevgili ve eş olduğumuzu hiç unutmadık.

Tarzınızdan dolayı size Türkiye’nin Vicrtoria Beckham yakıştırmasında bulunuyorlar. Stil sırlarınız nedir?
Aslına bakarsanız feminen bir yapım vardır ama bir tarafım da fazlasıyla rocker… Bir kadının stili 20’li yaşlarının sonunda ve 30’lu yaşlarının başında tam anlamıyla oturuyor bence. Ancak bu saatten sonra ne isteyip, istemediğinizi ya da neyin yakışıp yakışmadığını anlıyorsunuz. Ben içimden geldiği gibi giyiniyorum. İlla en moda olan şeyi giyeceğimi gibi takıntılarım olmadı asla. 

Söyleşi Müge Serçek Biroğlu – Fotoğraf Merve Ağazat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı