mama-sandalyesi-nasil-secilir-nelere-dikkat-etmeli

Mama Sandalyesi Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmeli?

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde ya da yeni anne olduğunuzda bebeğinizin ihtiyaçları için bir liste oluşturmak işlerinizi kolaylaştırır. İhtiyaç listenizi büyük bir özenle hazırlarken kafanızı karıştıracak ya da bilgi sahibi olmadığınız birçok ürünle karşı karşıya kalırsınız. Bebek odası, bebek kıyafetleri, oyuncakları derken bebeğiniz katı gıdaya geçtiğinde ve artık oturmaya başladığında size yardımcı olacak ürünlerden biri de mama sandalyeleridir.

Piyasada pek çok model ve çeşide sahip olan mama sandalyelerinden bebeğiniz için en uygun olanını bulabilmenize yardımcı olacak, mama sandalyesi nasıl seçilir, nelere dikkat edilmesi gerekir gibi konuları içeren rehber niteliğinde bir yazı ile karşınızdayız. 

Mama Sandalyesi Nedir?

Mama sandalyesi, bebeğinizin düzenli yemek yeme alışkanlığı kazanmasına ve  kontrollü bir şekilde yemek yemesini sağlayan bir üründür. Bu özelliklerin yanı sıra toplumumuzda yemek sofralarının oldukça önemli olduğunu düşünürsek mama sandalyesiyle birlikte bebeğinizi kendi yemek masanıza dahil ettiğinizde ailenizin bir parçası hissedebileceği ürünlerden de biridir. 

Mama Sandalyesi Modelleri

Ebeveynlere büyük kolaylık sağlayan mama sandalyelerinin farklı modellerini görebilirsiniz. Bu modeller şunlardır;

 • Yastıklı ve yastıksız mama sandalyeleri
 • Tekerlekli ve tekerleksiz mama sandalyeleri
 • Masaya monte edilebilen mama sandalyeleri
 • Oyuncaklı mama sandalyeleri 
 • Ana kucağı gibi farklı amaçlara hizmet eden mama sandalyeleri 

Mama Sandalyesi Ne Zaman Kullanılmaya Başlanır?

Bebeğiniz oturmaya başladığında ve katı gıdalara geçtiğinizde mama sandalyesi kullanabilirsiniz. Eğer katı gıdaya geçtiyseniz ancak bebeğiniz oturmakta güçlük çekiyorsa arkasına bir destek koyarak dik durmasını sağlayabilirsiniz. Bu bilgiler dikkate alındığında mama sandalyesini kullanmaya başlayacağınız zaman dilimi 6. ay itibariyle başlar. Bu sebeple mama sandalyesini doğum öncesi alabileceğiniz gibi sonrasına da bırakabilirsiniz. 

Mama Sandalyesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

mama-sandalyes-secerken-nelere-dikkat-etmeli

Biz yetişkinler yemek yerken oturduğumuz sandalyenin rahat olmasını istiyorsak bebekler içinde durum aynıdır. Oturdukları mama sandalyesi rahat olmalı ki yemek yerken yeni tanıştığı besinlere karşı tavrı da olumlu olsun. Aksi takdirde bu rahatsızlığı yemekle ilişkilendirebilir ve bu ilerleyen dönemlere etki edebilecek bir davranış şekli olabilir. Ayrıca mama sandalyelerinin 3 yaşına ya da 15 kiloya ulaşana kadar kullanıldığı düşünülürse mama sandalyesinin standartlara uygun, ayarlanabilir ve dayanıklı olması gerekir. 

Doğru mama sandalyesi nasıl seçilir ve nelere dikkat edilmeli gelin birlikte inceleyelim. 

 1. Mama sandalyesi seçilirken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri emniyet kemeridir. Mama sandalyelerinde 3 ya da 5 noktalı emniyet kemeri bulunur. Oldukça hareketli olan bebeğinizin güvenliği için emniyet kemerinin olması gerekir. Ayrıca bu kemerin tokalarının sağlam ve kolay takıp çıkarılabilir olması da oldukça önemlidir. Emniyet kemeri sayesinde bebeğinizi güvenle sandalyeye oturtabilirsiniz. 
 2. Hızla büyüyen bebeğinizin mama sandalyesini uzun süre kullanabilmesi için sırt desteğinin yanlardan ayarlanabilir özelliklere sahip olması gerekir. Böylece genişliğini ayarlayabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz oturduğunda rahatsız olmaz. Ayrıca büyüdükçe genişletebileceğiniz için uzun süre kullanabilirsiniz.  
 3. Mama sandalyesi nasıl olmalı sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de yükseklik ayarının olması gerektiğidir. Bu sayede sandalyeyi istediğiniz yükseklikte kullanabilirsiniz. Emniyet kemeriyle güvenliğini sağladıktan sonra yemek sonrası o sandalyesinde otururken oyunlar oynayabilir ya da sandalyeden inebilecek yaşa geldiğinde en alt seviyeye indirebilirsiniz. 
 4. Hijyen bebekler için son derece önemlidir. Kendi kendine yemek yemeyi öğrenen bebeğiniz elbette ortalığı biraz dağıtacaktır. Minderinin çıkarılabilir olması, tepsinin kolay silinmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple mama sandalyesi seçerken kumaş özelliklerine ve diğer kısımların kolay temizlenebilir olmasına dikkat etmelisiniz. 
 5. Bebeğin eve gelmesiyle birlikte ev eşyalarında da bir artış yaşanır. Özellikle küçük bir ev ya da mutfağa sahipseniz aldığınız eşyaların minimal olması size kullanım kolaylığı sağlar. Bu nedenle seçim yaparken fazla yer kaplamayan ve katlanabilir mama sandalyelerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede kullanmadığınız zamanlarda katlayarak bir kenara kaldırabilirsiniz. 
 6. Eğer kolayca bir odadan başka bir odaya mama sandalyesini taşımak istiyorsanız tekerlekli olanları düşünebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken dengeli ve dört tekerlekli olmasıdır. Tekerlekli bir model almayı düşünüyorsanız fren sistemi olan modeller güvenlik açısından daha kullanışlıdır. Böylede devrilme, hareket etme veya düşme gidi durumlara karşı bebeğinizi koruyabilirsiniz.
 7. Sırt desteği ve ayak desteğinin olması mama sandalyesi seçerken dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bazen bebekler yemek sonrası hatta yemek yerken bile uyumak isteyebilir. Böyle durumlarda sırt desteğini kademeli olarak ayarlayıp onun küçük bir şekerleme yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayak desteği de güvenlik açısından serbest hareket etmesine ve sandalyenin devrilmesine engel olur. Ayaklarını bu desteğe koyarak hem rahat bir oturuş hem de güvenliğini sağlayabilirsiniz. 
 8. Dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de mama sandalyesi tepsileridir. Tepsinin çıkarılabilir ya da ayarlanabilir olması oldukça önemlidir. Tepsi sandalyeden çıkarılabilir özelliğe sahipse bebeğinizi daha kolay oturtabilirsiniz. Bu hem sizin hem de bebeğiniz için konforlu olur. Ayrıca bebeğinizin kendini ailenin bir parçası olarak görebilmesi için sizinle aynı masada yemek yiyebilmesi gerekir. Tepsi çıkarıldığında onu masaya yanaştırabilir ve masanın üzerinden yemek yemesini sağlamış olursunuz. Bu aidiyet ve aile kavramının gelişmesine de yardımcı olur. Ayrıca bazı mama sandalyelerinde çift tepsi bulunur. Üst üste duran bu tepsilerden üstte kirlenmiş olanı diğerinden ayırıp bulaşık makinesinde yıkayabilir altta kalan kirlenmediği için silerek temizleyebilirsiniz. Bu tarz pratik kullanıma sahip mama sandalyelerini tercih edebilirsiniz. 
 9. Bebek eşyaları ailelerin ciddi bütçe ayırması gereken ekipmanlar olduğu için piyasada farklı amaçlara hizmet eden mama sandalyeleri de üretilmiştir. Piyasada salıncaklı mama sandalyesi, ev tipi ana kucağına dönüşebilen ya da oyun masası işlevleri olan mama sandalyeleri de bulabilirsiniz. Böylece ayırdığınız bütçe ile aynı anda farklı işlevlere sahip tek bir ürün satın alabilirsiniz. 
 10. Dikkat edilmesi gereken ve zaman zaman gözden kaçan noktalardan biri de mama sandalyesinin standartlara uygun olup olmadığıdır. Mama sandalyesi yapımında hiçbir bileşenin toksik özellik gösteren kimyasallardan yapılmadığına ve güvenlik standartlarına uygun olduğuna dair bir belgeye sahip olması karar verirken oldukça önemlidir. Bu standartlar şunlardır:
 •  JPMA (Çocuk Ürünleri Sanayicileri Derneği) tarafından test edilip onaylanmış ürünler
 • EN 14988: Yüksek çocuk sandalyeleri, güvenlik gereksinimleri ve test yöntemlerini içeren 2017 yılında güncellenen 2006 Avrupa Birliği standardı 
 • EN 1290: Beşik tipi bebek ürünleri kullanımına yönelik 2009 yılında güncellenmiş olan  Avrupa Birliği 2002 standardı.

 Bu sebeple karar verirken güvenlik standartlarına uygun olmadığını da göz önünde bulundurmalısınız. 

Bebeğinizin en temel ihtiyaçlarından birini gidermeyi öğrendiği dönemde mama sandalyesi seçimine ve kullanımına özen göstermeniz gerekir. Bebeklerin kendi kendilerine yemek yeme istekleri onların gelişim ve motor becerileri kazanması açısından oldukça önemlidir. Yemek yerken rahat ve güvende olan bebekler beslenme zamanını da daha keyifli geçirir ve ilerleyen dönemler için sağlıklı beslenmenin temelleri atılır.

Mama sandalyesi nasıl seçilir konulu yazımızı okuduğunuzda almayı planladığınız ürünün hangi özelliklere sahip olması gerektiği hakkında detaylı bir bilgiye sahip olacağınız için bebeğiniz için en uygun olanı kolayca seçebilirsiniz. Tüm bu özelliklere sahip, şık, konforlu ve en önemlisi güvenli mama sandalyesini yemek yerken ya da farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. 

Birbirinden kullanışlı ve güzel mama sandalyelerini keşfetmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mama Sandalyeleri: https://www.e-bebek.com/mama-sandalyesi-c3818/

 

Post navigation

Bir cevap yazın

baby me Organik Seri ile Tanışın!

Bebekler İçin Birbirinden Sağlıklı 4 Çorba Tarifi!

Erken Doğum Riskine Dikkat!