Kurban kesimini çocuklar izlemeli mi?

Kurban Bayramı çocuğa nasıl anlatılmalıdır? 
Kurban kavramı çocuk sormadığı sürece detaylandırılmamalıdır. Çocuklarımıza bayramı anlatırken kurbanlıkların kesimi üzerinde durmak yerine bayramın ve kurbanın sosyal boyutu üzerinde durulmalıdır. İnsanların bayramda yardımlaştığını, akrabalarını ziyaret ettiğini, durumu olmayan kişilere para ve yiyecek yardımında bulunduğunu anlatmak daha doğru olacaktır. Etin insan sağlığı ve çocukların büyümesi için çok faydalı bir besin olduğu ama durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının yıl içerisinde çok fazla et yiyememelerine rağmen bu bayram sayesinde onlara et yardımında bulunulduğu söylenmelidir.  Bu ailelerin çocuklarının et yiyerek mutlu oldukları ve daha sağlıklı olabilecekleri anlatılmalıdır.

Meraklı çocuklar için…
Kesim işlemi ile ilgili sorulan sorulara ebeveynler, bunun kasapların işi olduğu için onlarında bunu çok fazla bilmediğini ama kasapların hayvanları çok iyi tanıdığı için onların canlarını yakmadıklarını söyleyebilirler. Ayrıca yukarıdaki gibi hayvanların insanlar kendilerini yiyip beslenecekleri için çok mutlu oldukları iletilebilir.

Kurban Bayramı ve Kurban ibadeti aktarılırken, kurbanın bir hediye olarak geldiği bizlerinde aynı şekilde her yıl yine bir hediye verdiğimiz şeklinde aktarılmalıdır. 7 yaş sonrası çocuklara anlatılırken ise vurgu bıçak, kesmek, kurban etmek gibi kavramlardan çok bayramın güzelliğinden ve manevi öneminden bahsedilmelidir. Burada bu bayramında aynı diğer ibadetler gibi yılda bir kez yapılması gereken bir ibadet olduğu, bizlerin böylece sevap kazandığı ve yardımlaşmak için bir fırsat olduğu aktarılabilir.

Kurban kesimini çocuklar izlemeli mi?
7 yaş altı çocuklar hiçbir şekilde uzaktan dahi olsa kurban kesilmesine şahit olmamalıdır.
7-12 yaş arası dönemde kurbanın neden kesildiği izah edilmeli ancak kurban kesimini izlemesi konusunda çocuğun duruma yaklaşımı ve sosyal etkenler göz önüne alınarak karara varılmalıdır.

Doğu kültüründe veya hayvancılığın yaygın olduğu bir kesimde yetişen çocuklar için hayvanların kesilmesi ve etlerinin yenmesi olağan bir durum olarak karşılanabilecekken şehir merkezinde yetişen, buna yabancı ve yapı olarak hassas bir çocuk için travmatik sonuçlara neden olabilecektir.

İleride çocuklarda kalıcı travma nedeni olabilir mi?

Kasaptan alınan bir eti yediği halde kurban etini yemeyen yetişkinler görmekteyiz. Çocuğun gelişimine, yaşına ve duruma tanık oluş biçimine göre çocuk üzerinde ilerideki hayatını etkileyebilecek bazı zararlar bırakabilmektedir.

Çocukların kurbanlıklarla duygusal bir bağ kurduklarını zaman zaman görmekteyiz. Çocuklar bu gibi durumlardan mümkün mertebe uzak tutulmaya çalışılmalı ve kurban eti yemek istemeyen çocuk kesinlikle zorlanmamalıdır. Aynı şekilde “Bak bu senin beslediğin koyunun eti” “Dün bahçede duran ineğin eti” ve benzeri cümleler kullanılmamalıdır.

Geleneksel olarak büyüklerin kurban kesimi sırasında çocukların alınlarına kan ile parmak basmaları doğru mudur?
Bu da çocuğa zorla kurban kesimi izletmek veya kurban eti yedirmek gibi doğru olmayan bir davranıştır. Çocuğun yaşı kaç olursa olsun kurban ya da bayram ile ilgili sorduğu sorular yanıtsız bırakılmamalı veya geçiştirilmemelidir. Çocuk görmezden gelinmemeli ve etrafta neler olup bittiğiyle ilgili kendi anlayacağı şekilde bilgilendirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı