Kurban bayramında sağlıklı beslenme önerileri

Güncel beslenme biliminde ağır bir öğün sonrasında kalp krizi geçirme riskinin olacağını bildirdi. Bu nedenle size beslenme uzmanı olarak önerim kurban bayramında da bazı kurallara uyarak, bayramında zevkini çıkararak beslenebilirsiniz. Kurban bayramının en önemli anı kurbanlıklardır. Mutlaka kurbanlık kesimlerinin uygun, sağlıklı ortamlarda yapılması gerekmektedir.

Ülkemiz için kurban bayramında kesilen kurbanlıkların önemi büyüktür. Dini kuralların yerine getirilmesinin yanı sıra sofraların temel besin maddesini oluşturan etin uzun bir dönem tüketilecek olmasıdır. Bu nedenle saklama, pişirme koşullarına dikkat etmek gerekir.

Kırmızı et içerdiği biyolojik değeri yüksek demir minerali, çinko, magnezyum, konjuge linoleik asit, kaliteli protein, doymuş yağlar ve niasin bulunmaktadır. 100 gramında ortalama 250-300 kalori arasında enerji içeren etler; dana, koyun, kuzu olarak tüketilebilmektedir.

Kırmızı et tüketimi ile ilgili çalışmalar oldukça fazladır. Epidemiyolojik, kanıta dayalı çalışmalar sıklıkla ve sağlıksız pişirme tekniği ile pişirilen kırmızı et tüketen bireylerde kolon ve mide kanserine yakalandıkları yönündedir. Buna ek olarak yağlı et tüketimi ile birlikte kan yağlarında ve ürik asit düzeyinde artış olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kırmızı et tüketirken sıklığını azaltır, haşlama öncelikli olmak kaydıyla, fırınlama-ızgara yöntemlerini kullanarak pişirilirse kırmızı etleri de güvenli olarak tüketebiliriz. Sıklık olarak haftada 2 kere yemek en sağlıklısı. Pişirirken pişirme suyu atılmamalı bu nedenle az suda pişirilmelidir. Etli sebze yemeklerine yağ kullanmamak en sağlıklı yöntemdir.

Kurban Etini Saklarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kurban eti uygun koşullarda kesildikten sonra, etler hayvanın uygun yerlerinden yağlı kısımları ayrılarak parçalanmalıdır. Daha sonra buzdolabında kesilen kurban eti mutlaka 1 gün bekletilmelidir. Bekleyen et böylece suyunu verecek ve daha iyi pişirmeye hazır hale gelecektir.
Bekleyen etler kıymalık, kuşbaşılık, pirzola, biftek ve bonfilelik olarak ayrılmalı günlük pişirilecek miktarlara bölünmeli buzdolabı poşetlerine konulup derin dondurucuda saklanmalıdır.

Bayram süresince;

1. Mutlaka 3 öğün yemek yiyin.
2. Size verilen ikramlardan küçük miktarlarda tüketin.
3. Ziyaretlerde açık çay tercih edin ve günde 1 fincan kahveyi geçmeyin.
4. Şekerlemeler ve tatlılardan mümkün olduğunca uzak durun.
5. Kebap, kuzu şiş, pirzola gibi etleri yavaş ve düşük ısıda pişirin. Mutlaka yanına ya çoban salata veya taze nane-maydanoz tüketin.
6. Kavurma, kızartma, yağlı etlerden uzak durun.
7. Bol taze sebze ve kabuklu meyve tüketin.
8. Günde 6–7 su bardağı ılık su tüketin.
9. Tatili değerlendirerek bol fiziksel aktivite yapın.
10. Etlerin yanına asitli, gazlı içecekler yerine ayran-yoğurt-cacık tercih edin.
11. Etleri mutlaka az miktarda tahıllarla (kuskus, bulgur, esmer pirinç) ve bol taze sebzelerle yemeğe özen gösterin.
12. Kalp sağlığınız ve kanserden korunmak için haftada 2 kereden fazla kırmızı et tüketmemeye özen gösteriniz.

En Sağlıklı Et Yemeği Örneği

İri kuşbaşı halinde doğranmış yağsız kırmızı etinizi çelik tencerenize iyice yıkadıktan sonra koyun ve kısık ateşte suyunun çekilmesini sağlayın. Kıyılmış kuru soğanı ve ince dilimler halinde kesilmiş yeşilbiberi pişen etin üzerine ilave edin. Çok az karabiber ve tuz ile iyice pişirin. İndirmeye yakın küpler halinde kesilmiş domatesle 2–3 dakika çevirin ve bol ince kıyılmış taze maydanoz ile servis edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı