Küçük Parçalı Oyuncaklarla Çocuğunuzun Güvenliğini Riske Atmayın

Ailelerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Pelin Oğuzkurt; “Üç yaşından küçük çocuklara oyuncak seçerken küçük parçalı tarzda olanlardan uzak durun, kuruyemiş, pil gibi eşyaları ortada bırakmayın!”
 
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Pelin Oğuzkurt; yabancı cisim yutma ve aspirasyonu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Yabancı cisim yutma gastrointestinal sistemde (yemek borusu, mide, ince ve kalın barsaklarda) bulunan yabancı cisimleri, yabancı cisim aspirasyonu ise hava yolunda (trakea, ana bronşlar ve küçük bronş dalları) bulunan cisimleri ifade eder. Çocukların birçok materyali merak veya oyun olsun diye ağza götürmeleri, bazen de yaşlarına uygun olmayan, çiğneyip yutamayacakları yiyeceklerin küçük çocuklara yedirilmesi nedeniyle olur. Çocukların hareketli olmaları, yemek yerken veya oyun oynarken oturmak yerine koşuşturmaları, ani gülme veya ağlama gibi kontrol edilemeyen durumların çocuklarda sık olması nedeniyle sık karşılaşılan bir tehlikedir. 6 ay ile 3 yaş arası yabancı cisim yutma ve aspirasyonu için en riskli yaş grubudur ancak ilkokul çağı öncesi ve ilkokul çağında da bazı yabancı cisimlerin yutulması veya aspirasyonu sık görülür.”
 
Oyuncak parçalarına dikkat!
En sık yutulan yabancı cisimler bozuk para, misket, küçük oyuncak parçaları, meyve çekirdekleri, disk şeklindeki küçük pillerdir. En sık yabancı cisim aspirasyonları ise kuruyemiş (leblebi, fındık, fıstık, çekirdek), mısır, bakliyatlar, küçük oyuncak parçalarıdır. İlkokul çağındaki çocuklarda kalem arka kapakları sık aspire edilen cisimler arasındadır.
 
Küçük bir mısır parçası bile çok tehlikeli olabilir
Yutulan yabancı cisme ve takıldığı bölgeye göre sorunlar değişir. Yemek borusunda takılmış bozuk para, bir oyuncak parçası veya büyük bir meyve çekirdeği çocuğun tükürüğünü yutmasına engel olur ve ağzından salya akıtır. Yemekleri yutması mümkün olmayacağı için ağzından geri çıkarır.
 
Yabancı cisim aspirasyonlarında ise solunum yolu şikâyetleri görülür. Büyük bir yabancı cismin ses telleri arasında kalması veya ana hava yolunu tıkaması boğulmaya yol açabilir. Hava yollarındaki yabancı cisimler sık öksürük, akciğer enfeksiyonu ve fark edilmezse akciğerde geri dönüşü olmayan hasara yol açabilir.
 
Alınacak önlemler:
* Küçük çocukların her şeyi ağızlarına götürdüğü unutulmamalı. Bu nedenle oyuncak seçiminde dikkatli olunmalı. Küçük parçalı oyuncaklar özellikle aspirasyon açısından risk yarattığı için 3 yaşından küçük çocuklara bu tarz oyuncaklar verilmemeli.
* Evde bulunan kuruyemişler ortalıkta bırakılmamalı, 1 yaş altı çocuklara yedirilmemeli.
* Çocuklara oynaması için bozuk para, disk şeklinde pil veya bu tür pillerin kullanıldığı oyuncaklar verilmemeli. Özellikle yanında bir büyük olmadan bu tür pillerin kullanıldığı oyuncak veya saatler çocukların elinde bırakılmamalı.
* İlkokul çocukları daha çok okul eşyalarını yutabilirler. Kalemtıraş, silgi, kalemin arkasındaki kapaklar ve hatta renkli başlıklı raptiyeler bu yaş grubu için tehlikelidir. Anlayacak yaştaki çocuklara bunların ağza alınmamasını anlatmak gereklidir.
* Çocukların ağzında bir yabancı cisim görüldüğünde onu korkutmadan panik olmadan ağzından almak gerekir. Ani gülme, ağlama veya koşma sırasında ağızdaki yabancı cisim yemek borusuna veya nefes borusuna kaçabilir.
* Bütün bunlardan başka evde kullanılan sıvı veya granül temizlik malzemeleri, bulaşık tozları ve parlatıcılar güvenli kapaklı kaplarda saklanmalı, normal kullanımdaki pet şişelerde bulunmamalı ve kesinlikle çocukların erişebileceği yerlerde olmamalıdır.
* Çocuklar hiç aklımıza gelmeyecek cisimleri merak edip ağızlarına atabilirler. Küçük yaşlarda bunların hepsi potansiyel tehlikedir. Yabancı cisim aspirasyonları ve yutmalar önlenebilir ev kazaları içinde en önemli sıradadır. Basit önlemler, dikkat ve çocukların yalnız bırakılmaması ile birçok kaza önlenebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı