Kordon kanı nedir, ne işe yarar?

Kordon kanı nedir?
Anne karnındaki bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen alışverişi plasenta tarafından sağlanır. Bebek göbek kordonu ile plasentaya bağlıdır. Doğum sürecinin tamamlanmasından kısa süre sonra plasenta görevini tamamlayarak rahim dışına atılır. “Kordon kanı” olarak isimlendirilen kan, bebeğin doğumundan sonra göbek kordonunun plasenta tarafında kalan kandır.

Kök hücre nedir?
Kök hücreler, birçok dokuda bulunan ve değişerek vücudun diğer dokularını oluşturma yeteneğine sahip bir grup hücredir. Kök hücreler doku ve organlara oksijen ve karbondioksit taşıyan eritrositlere (alyuvar), vücudun bağışıklık sistemini oluşturan lökositlere (akyuvar) ya da kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombositlere, kemik, kıkırdak, damar duvarı, bazı sinir sistemi destek hücreleri, kalp kası, böbrek hücrelerine farklılaşabilir.

Kordon kanı nasıl toplanıyor?
Kordon kanının toplanması işlemi; basit, tehlikesiz ve acı vermeyen bir uygulamadır. Bilindiği gibi bebek doğduktan hemen sonra göbek kordonu bağlanarak ayrılır ve bu ayrılmadan hemen sonra eğer kordon kanı toplanacaksa plasentaya bağlı olan kordonun içindeki kan, özel bir sistem yardımı ile pıhtılaşmayı önleyici madde içeren kan torbası içine toplanır.

Kordon kanı ne kadar süre saklanıyor?
Kordon kanının dondurulup çözülerek kullanılmasının dünyadaki tecrübesi son 16 yıldır. Bu yüzden bilimsel ihtiyat gereği kordon kanının en az 16 yıl saklanabileceğini söylüyoruz.
Ancak her yıl bu tecrübe artmakta ve de sonuçlarını görmekteyiz. Acıbadem Hastanesi olarak, bu tecrübelerin sonuçlarına göre ve ailenin isteği doğrultusunda kordon kanını onlarca yıl saklamaya hazırdır.

Aile ileriki yıllarda saklamaktan vazgeçerse nasıl bir yol izliyor?
Kordon kanının sahibi, bebek 18 yaşına gelene dek aile, 18 yaşından sonra çocuğun kendisidir. Sahibi kordon kanı hakkında dilediği gibi davranabilir. Bağışlayabilir veya imha edebilir.

Kordon kanlarının güvenliği nasıl sağlanıyor?
Kordon kanı bankası kanları saklamayı her şart altında taahhüt etmektedir. Acıbadem, her tür doğal afete karşı önlemini almıştır. Acıbadem’deki bilgi birikimi ve teknoloji kök hücreleri kaç yıl sonra ve ne için kullanılacaklarsa kullanılsınlar, onları en iyi ve yararlı şekilde tedaviye sunmak için yeterlidir. Hırsızlığa karşı fiziksel ve elektronik önlemler alınmıştır. Kök hücreler barkodlanarak saklanmakta, kimlik bilgilerine erişim mümkün olmamaktadır.

Kök hücreler dondurulmadan önce ayrıştırılıyor mu?
Kordon kanı saklanmadan önce kök hücrelerin ayrıştırılması tıbbi ve bilimsel yönden gerçeklik payı olmayan bir ifadedir. Her gün yeni kök hücre tipleri keşfedilmektedir. Değişik organ ve dokuların kök hücrelerinin farklı özellikleri vardır. Bunların bir tanesinin özellikle “ayrıştırılması” diğer henüz bilinmeyen kök hücrelerin atılması anlamına gelecektir. Örneğin kemik iliği ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılacak kök hücrelerin diğerlerinden ayrılması bu kök hücrelerin gelecekte kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılmasını olanaksız kılabilir. Bu yüzden dünyanın hiç bir yerinde hiç bir kök hücre bankası “ayrıştırma işlemi” yapmaz. Kordon kanı bankalarında beyaz ve kırmızı hücreler birbirinden ayrılırlar. Bunun hasta açısından yararı veya zararı yoktur. Ancak kordon kanı bankası bu şekilde saklama hacminden tasarruf eder. Kırmızı hücreler arasında kök hücre bulunmamaktadır. Kök hücrelerin hepsi beyaz hücreler arasında bulunur ve yaklaşık tüm hücrelerin yüzde 1-2’sidir. Beyaz ve kırmızı hücrelerin birbirinden ayrılması ise “kök hücrelerin ayrıştırılması” olarak yanlış ifade edilmektedir.

Kordon kanı saklanması ile ilgili kime danışmak gerekiyor?
Bu konuda mutlaka tıbbi danışmanlık alınmalıdır. Tıpta halen sadece çok özel ihtisas sahibi hekimlerin bilgi sahibi oldukları ve tedavi uyguladıkları bir alanda, geleceğin hastalıklarını da ilgilendiren bu konunun sadece sağlık kuruluşlarında ve uzman hekimler tarafından gerekli tıbbi danışmanlık alındıktan, tüm uygulama ihtimalleri aileye anlatıldıktan sonra karar verilmesine yardımcı olunmalıdır. Unutulmamalıdır ki, kordon kanı dondurulması ailenin ve bebeğin hem şimdiki hem de gelecekteki sağlığını ilgilendiren tıbbi bir hizmettir.

Hangi aileler için bebeklerinin kordon kanını saklamak uygundur?
Kordon kanı saklanmasının kimler için uygun ve gerekli olduğu konusunda bilim çevrelerinde henüz tam bir fikir birliği yoktur. Bazı araştırmacılar sadece ailelerinde ilik nakli gerektirebilecek hastalık öyküsü bulunan ailelerin bebeklerinde bu uygulamanın yapılmasını savunurken, diğer araştırmacılar kök hücre çalışmalarındaki hızlı gelişimi göz önünde bulundurarak herkesin bu alternatifi kullanmasını önermektedirler.

Yeni olan bu uygulama için Türkiye’de yeterince bilgi deneyim var mı?
Türkiye’de ihtiyacı olan hastalara kök hücre nakli işlemi 20 yıldan uzun bir zamandır dünya standartlarıyla oldukça başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Kordon kanlarının “Kordon Kanı Bankacılığı” ismi altında toplanarak tedavilerde kullanımı ise yaklaşık 7 yıl önce Hacettepe Üniversitesi’nde başlamıştır. Bu işlemin maliyetini SSK da ödemektedir. Görüldüğü gibi, kök hücrelerin saklanıp tedavide kullanılması yeni bir yöntem değildir ve Türkiye’de derin bir tecrübe bulunmaktadır. Yeni olan kök hücre saklanmasının hastalar dışında, hemen ihtiyacı olmayan normal kişiler için de yapılmaya başlanmasıdır. Acıbadem, bilgi birikimi ve kullandığı teknolojiyle gelecekteki ihtiyaçları için hasta olmayan kişilere de hizmet vermek amacıyla Türkiye’de ilk kez normal kişilere yönelik Kordon Kanı Bankacılığı faaliyetini Haziran 2003’te başlatmıştır.

Kordon kanı saklanmasının kimler için uygun ve gerekli olduğu konusunda bilim çevrelerinde henüz tam bir fikir birliğine varılamadı. Bazı araştırmacılar sadece ailelerinde ilik nakli gerektirebilecek hastalık öyküsü bulunan ailelerin bebeklerinde bu uygulamanın yapılmasını savunurken, diğer araştırmacılar ise herkesin bu yöntemden yararlanabileceğini savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı