Hamilelikte Bakım

Kış hamileliklerinde C vitamini

Kışın kapalı yerlerde kalmak ve soğuk havalar anne adaylarının sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Anne adayları, salgın hastalıklardan özellikle gripten, hastalıklı, havasız ortamlardan uzak durmaya çalışmalıdır. Çünkü, diğer insanlara göre gebelerin iyileşmeleri, hastalığı atlatmaları daha uzun sürmektedir. Gripten beslenme dışında da korunma yolları vardır. Bunun başında grip aşısı gelmektedir. Hamileliğin ilk dönemini yani düşük riskinin yüksek olduğu ilk 3 aydan sonra rahatlıkla grip aşısı olunabilir.
Kış ayları C vitamini içeren portakal, greyfurt, nar kivi…gibi meyveler; ıspanak, pırasa, havuç, lahana,kereviz, brokoli… gibi sebzeler açısından zengindir. Gebelerin de bol miktarda C vitamini depolamaları gerekmektedir. Ayrıca kış mevsimi aynı zamanda balık mevsimi anlamına gelir. Balık, Omega-3 içeren bir besindir. Omega-3, anne ve özellikle bebeğin beyin ve kemik gelişimi açısından önemli bir besindir. Kış ayları, bu besinleri bolca tüketmek için bulunmaz bir fırsattır.
Kışın hamilelerin dikkat etmesi gerekenler:
• Gebeler için kış aylarındaki en büyük risk griptir. Bu yüzden kalabalık, havasız yerlerden uzak durulmalı. Gribin bulaşmasına neden olacak tokalaşmaktan, öpüşmekten kaçınılmalı.
• Hamileler için dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de kıyafettir. Hava geçirme özelliği olmayan sentetik, naylon kıyafetler terleme ve buna bağlı olarak mantar enfeksiyonlarına neden olacağı için tercih edilmemeli. Kış aylarında hava geçirme özelliği olan, sıcak tutan fakat terletmeyen pamuklu, yünlü kıyafetler tercih edilmeli.
• Ayakkabı tercihi de kış aylarında hamilelerin dikkat etmeleri gereken önemli bir konudur. Yağışların başladığı bu mevsimde, kırıklara, burkulmalara neden olmaması için altı kaymayan ayakkabılar tercih edilmelidir.
• Kış ayları güneş ışınları açısından fakirdir. Her gün 1 saatlik yürüyüş günlük D vitamini alımı açısından önemlidir.
• Evlerde gebelerin bulunduğu odaları nemli tutmaları sağlıkları açısından önemlidir.
• Yüzde oluşan, gebelik maskesi de denilen pigmentasyona neden olan güneş ışınlarından kışında korunmaya devam etmeli, güneşe çıkarken koruyucu kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu