Kindyroo ile daha zeki bebekler

Avusturalya’da 30 yılı aşkın bir süredir uygulanan Kindyroo artık Türkiye’de! Bebekler ve çocuklar için ‘gym’ veya ‘oyun grupları’ndan çok daha öte bir anlam taşıyan Kindyroo hakkında merak edilenleri Kindyroo Eğitmeni Aynur İbrişim’den aldık.

bebek.com: Çocukların ruhsal, bedensel ve sosyal açıdan gelişmesinin temelinde ne yatmaktadır?
Aynur İbrişim: Bir insanın yaşamı boyunca ruhsal, bedensel ve sosyal açıdan sağlıklı olabilmesi, beynin sağlıklı gelişimi ile çok yakından ilgilidir. İnsan beynindeki bu gelişme anne karnında başlayarak doğumdan sonra ilk 5 yıl içinde büyük ölçüde tamamlanmaktadır. Bu gelişim her çocukta aynı zamanda ve aynı ölçüde gerçekleşmez, ancak düzenli ve bilinçli motor egzersizleri ile çocuklara potansiyellerini tam anlamıyla ve doğru olarak kullanabilmesi öğretilir. Bu egzersizler çocuklara özel olarak hazırlanmış oyunlar aracılığı ile aktarılır. Ayrıca çocuk-anne ve baba ilişkisi de bu tip paylaşım ve iletişimle sağlamlaştırılır.

bebek.com: Bu noktada Kindyroo nasıl yardımcı olmaktadır?
Aynur İbrişim: Kindyroo Uluslararası Erken Öğrenim Danışmanlığı, çocuğun gelişim çağında kendi dünyalarını keşfederken, doğal araştırma isteklerini geliştirme yönünde yardımcı olmayı hedefler. Özel hazırlanmış programlar sayesinde, kendine özgü müzik eşliğinde yapılandırılmış grup aktiviteleri, masaj ve özendirici ekipmanların kullanımı ile özgüvenlerini kazanma ve konsantrasyonlarını arttırmada yardımcı olur.

bebek.com: “Kindyroo bir oyun grubu ya da bebek jimnastiğidir.” diyebilir miyiz?
Aynur İbrişim: Kindyroo; bir anaokulu, bir kreş veya jimnastik salonu değildir. Kindyroo merkezleri, sağlıklı bebeklerin ve çocukların ebeveynleri ile birlikte katıldıkları keyifli ortamlardır. Yaş durumuna göre oluşturulan küçük gruplar haftada bir gün 1 saatlik sürelerde uygulamalı olarak hizmet alırlar. Gelecekteki eğitim ve öğretim döneminde gerekli olacak kapasiteyi arttırabilmek için hazırlanmış programlar, entegrasyonu geliştirecek şekilde dizayn edilmiş özel ekipmanlar ile uzman eğitmenlerce uygulanır.
Kindyroo, her çocuğun büyük bir öğrenme kapasitesinin olduğuna inanır ve çocukların bu kapasitelerini arttırmalarını, ileride doğabilecek eğitim – öğrenim problemlerine bu yaşlarda önlem alabilmek amacını güder. Bunlar genellikle okuma – yazma zorlukları, hiperaktivite, denge ve koordinasyon zorlukları, dikkat ve konsantrasyon bozuklukları, bedensel gelişimde doğabilecek aksaklıklar ve sosyal iletişim bozuklukları gibi problemlerdir.
Kindyroo programları, mevcut potansiyelin doğru kullanılması için ebeveynleri bilgilendirerek hem çocukların topluma en iyi şekilde kazandırılmalarını ve hemde bu süreçte ailevi ilişkilerini en üst seviyede tutmalarını sağlar.

bebek.com: Beyin gelişimine nasıl bir katkı sağlamaktadır?
Aynur İbrişim: Erken çocukluk döneminde,sıcak bir dokunuş, anne ya da baba ile oynanan bir oyun, anlatılan bir masal, tatlı bir müzik, bir ritm, dans ve bebek masajı gibi aktiviteler ile oluşan uyarılar elektriksel ve kimyasal sinyallere dönüşerek beyne kadar ulaşmaktadır. Beyinde bulunan sinir hücreleri arasında bağlantı ağları oluşarak gelişmektedir. Duyular ve motor kabiliyetlerinin birlikte çalışması sonucu, beyindeki ileti yolları oluşurken, çocuğun programlı ve elverişli uyarılar alması beyni geliştirmekte, çocuğun zekasını ve öğrenme kapasitesini arttırmaktadır.

bebek.com: Kindyroo yurt dışında da uygulanmakta mıdır?
Aynur İbrişim: Kindyroo, Avustralya ‘da doğarak dünyaya hızla yayılan ve 90’ı aşkın merkezde faaliyet gösteren Toddler Kindy Gymbaroo Pty.’ye ait 0-5 yaş arası erken çocukluk döneminde, fiziksel ve beyin gelişim potansiyelini arttıran ve en üst seviyede tutulmasını sağlayan özel programdır. 0-5 yaş arası erken çocukluk dönemi eğitimi fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan sağlıklı bireyler yetişmesini sağladığı gibi beyin gelişimini de yakından ilgilendirmektedir. Toplumun bu bilince sahip olmasına ve bu eğitime büyük bir ihtiyaç duyulmasına rağmen, bu ihtiyacı karşılayacak ve uygulamada belirsizliği yok edecek yeterli bir program ve metot şu ana kadar mevcut değildi. Ancak; Avustralya´da doğarak dünyaya hızla yayılan ve 90 ‘ı aşkın merkezde başarı ile faaliyet gösteren Toddler Kindy Gymbaroo’ya ait International Neuro-Education programını, isim hakkını alarak Moba Eğitim Danışmanlık olarak Türkiye’ye taşımış bulunuyoruz.

bebek.com: Bu programa kimler katılabilir?
Aynur İbrişim: 6 haftalıktan itibaren 5 yaşına kadar olan çocuklara Kindyroo’da haftada 1 defa 1 saatlik eğlenceli seanslarda neşeli dakikalar geçirterek bu aktiviteler uygulanır. Kindyroo programları otuz yıla yakın tecrübesi, düzenli ve bilinçli motor egzersizleri ile çocuklara fiziksel ve beyin gelişim potansiyellerini tam anlamı ile ve doğru olarak kullanılabilmesini öğretir. Ayrıca, çocuk- anne ilişkisi ve keyifli bir ortamda yapılan grup aktiviteleri sosyal bir paylaşım ve iletişimi sağlar.

bebek.com: Program ne kadar sürer?
Aynur İbrişim: Katılımcı bebekler ve anneleri yaş gruplarına göre ayrılır. Her yaş grubunun eğitimi haftada bir gün 1 saat sürer ve bu program 12 hafta boyunca devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı