Kansızlığın En Önemli Nedeni: Aşırı Adet Kanamaları

Kansızlık Belirtileri

  •  Aşırı yorgunluk bitkinlik
  • Efor sırasında (merdiven, yokuş çıkarken vb) nefes darlığı
  • Konsantrasyonda azalma
  • Ciltte soğunluk
  • Dudaklarda ve diş etlerinin pembeliğinde azalma
  • Tırnak renginde açılma
  • Kalp atımında hızlanma
  • Keyifsizlik ve depresyon
Önemli Bilgi: Demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlık oranı dünyada ve Türkiye’de gittikçe artıyor. Özellikle kadınlar bu konuda oldukça şansız. Kadınlarda görülen kansızlık vakaları erkeklere oranla 5-10 kat daha fazladır.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık oranının 40 yaş altı kişilerde ve özellikle kadınlarda yaygın olarak görülür. Kadınlar demir depoları açısından daha şansızdır. Bunun bir çok nedeni var. En önemli nedeni her ay düzenli olarak tekrarlanan adet kanamaları nedeniyle kaybedilen kan ve demir miktarının vücut tarafından yerine konulamaması. Diğerleri ise hamilelik ve doğum kaynaklı kayıplar. Tüm bu nedenlerle kansızlık kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor.

İdrar yolu enfeksiyonu hakkında bilmeniz gerekenlere ulaşmak için: https://www.bebek.com/idrar-yollari-enfeksiyonu-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

adet-kanamasi-

Adet dönemi her kadın için aynı değildir. Adet döngüsü esnasında beyinde, yumurtalıklarda ve rahim iç tabakasında farklı olaylar meydana gelir. Beyinden salgılanan hormonların yumurtalıklardan birini uyarmasıyla başlayan süreç, uyarılan yumurtalıktan döllenmeye hazır bir yumurta hücresinin serbestleşmesine neden olur, bu esnada rahim iç tabakası da kendini muhtemel bir gebeliğe hazırlar.

Döllenme gerçekleşmediğinde serbestleşen yumurta hücresinin ömrü biter ve gebelik için hazırlanmış rahim iç tabakasının adet kanamasıyla dışarı atılmasını takiben, yeni bir adet döngüsü başlar.

Sonuç olarak adet kanamasının amacı; her adet döngüsünde oluşabilecek muhtemel bir gebeliğin yerleşebilmesi ve uygun şartlarda gelişebilmesi için rahim iç tabakasının “tazelenmesi” olarak değerlendirilebilir.

Her kadın zaman zaman çok şiddetli adet kanamasından yakınır. Bazı kadınlar ise bu şiddetli kanamayı her ay yaşıyor. Normal adet kanaması ile kansızlığa yol açabilen şiddetli kanamalar arasındaki farkı şöyle açıklayabiliriz. Normal adet kanaması 28 gün arayla meydana gelir, dört ila beş gün devam eder, toplam 60 ila 250 mililitre (4 çorba kaşığı ya da yaklaşık 1 fincan) kan kaybına neden olur.

asiri-kanama

Genelde kadınlara kanama miktarı sorulduğunda kıyaslayabileceği bir örnek olmadığı için normal olduğunu ifade ederler. Yunanca ”Ay” anlamına gelen “men” ve ”fışkırmak”anlamına gelen “rhegnynai”den oluşan menoraji, adet kanamasının aşırı miktarda ve uzun süreli oluşunu tanımlayan tıbbi bir terim. 10 kadından biri menoraji tanısı konacak kadar çok kan kaybeder.

Menoraji hastası olan bazı kadınlar, semptomlarının çok şiddetli olmasından dolayı sosyal aktivitelerden, işten ve okuldan sık sık geri kalmak zorunda kalabilir.

Adet kanamasının en azda tutulmasında rahim kaslarının kasılmasının etkinliği çok önemlidir. Bunun yanında adet döngüsünde yumurtlamanın gerçekleşmesiyle devreye giren progesteron hormonunun uygun seviyelerde kalması da kanamanın kabul edilebilir düzeyde kalmasını sağlar. Bu iki mekanizmadan birinde meydana gelen bir bozukluk kanamanın normalden fazla olmasını ve uzun sürmesine neden olabilir.

adet-kanamalarinin-artisi

Spiral Kullanımı Kanamayı Arttırır Mı?

Sıkça rastlanan miyom veya adenomiyozis gibi durumlar rahim kaslarının kasılma işlevini bozabilir. Bakırlı spiral kullanımı rahim içinde yarattığı kitlesel etkiyle rahimin kasılma işlevini bozarak adet kanaması miktarının artmasına neden olabilir. Ancak hormon içeren spiraller rahim yatağının aylık gelişimini önlediği için, rahim kendi yatağını atmak için kendisini fazla zorlamaz ve geçmişte ağrılı adet dönemleri geçiren kadınların yaşadığı aşırı ve ağrılı kasılmalar büyük ihtimalle ortadan kalkar. Polikistik over adı verilen yumurtlama bozuklukları kanamanın gecikmeli bir şekilde ve normalden fazla olarak gerçekleşmesine neden olabilir.

Beş günü geçen adet kanamaları ve çok aşırı sızmalara yol açacak kanamalar normalden fazla kanama olarak algılanmalı, mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Aşırı Adet Kanamaları Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı adet kanamalarında en önemli tedavi yöntemlerinden biri doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapının en büyük faydalarından biri menstrual siklüsü düzenleyerek her ay adetinizin ne zaman olacağını bilmenizi sağlamasıdır. Ayrıca haplar kadınların çoğunda, adet döneminin daha az ağrılı ve daha rahat geçmesine yardımcı olur. Karın krampları, ağır kan kaybı ve düzensiz, tahmin edilemez dönemler sona erer.

Doğum kontrol hapı, aşırı adet dönemlerini daha hafif ve daha kolay baş edilebilir geçmesini sağlamada da yardımcıdır. Birçok kadın doğum kontrol hapı sadece gebeliği önlemenin yanı sıra demir eksikliği anemisi gibi sorunların da önlenmesi için reçete edilmektedir.

Doğum yaptıktan sonra doğum kontrol hapı kullanılması zararlı mı?: https://www.bebek.com/dogum-sonrasi-dogum-kontrol-hapi-kullanmak-sakincali-mi/

dogum-kontrol

Genç yaştaki bayanlar kansızlığı daha iyi tolare edebilirken, ileri yaşlarda bu zorlaşmaktadır. Kansızlığın taklit etmeyeceği bir bulgu yoktur diyebiliriz. Huzursuzluk, sinirlilik, gerginlik, baş ağrısı, yorgunluk, çarpıntı, nefes darlığı, ileri yaş grubunda göğüs ağrıları ya da yürümeyi bacak ağrıları gibi problemler ile kendini hissettirebilir. Kansızlık sonucu vücudun belirli bölgelerine yeterince oksijen ulaşamadığı için hasta farklı organlara ait şikayetlerle karşımıza gelebiliyor.

 

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.