Haber & Röportaj

Kaan Tangöze ve Seçkin Piriler Tangöze ile anne babalık halleri

Annelik nasıl gidiyor?
Tüm zamanım Hakan’ın peşinde geçiyor. Henüz yürümeye başlamadı ama çok hızlı emekliyor, yürümesi an meselesi. Bu yüzden bütün gün peşindeyim. Birlikte oyun oynamaya bayılıyor.


Yaramaz bir çocuk mu?
Yaramaz değil de meraklı diyelim. Her şeyi bir an önce öğrenmek istiyor. Tabii bu öğrenme aşamasında bir yerine bir şey olacak diye korkuyoruz, bu yüzden bütün gün peşindeyim.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde neler hissettiniz?
Çok karmakarışık duygular içindeydim. Anne olmaya hazırdım ama sonucun pozitif olduğunu öğrendiğimde yine de şaşkınlık geçirdim.

Kaan Bey’e nasıl haber verdiniz?
Birlikte öğrendik, bu yüzden haber vermeme gerek kalmadı. Kaan, benim için doğru bir insandı. Bu yüzden ikimizde çok mutlu olduk ve heyecanlandık.

Hamilelik nasıl geçti?
Genelde güzeldi. Sadece ilk üç ay mide bulantılarım oldu. Bu yüzden ilk üç ayı yatarak geçirdim. Hatta hiçbir şey yiyemedim. Üç aydan sonra her şey çok normaldi. Zaten yaz hamilesiydim, sanırım bu yüzden daha kolay geçti. Sanki hamile değilmişim gibiydi. Umarım bundan sonra bir hamileliğim daha olursa o da bunun gibi güzel geçer.

Aşerdiğiniz bir şey oldu mu?
Çok fazla aşermedim. Daha çok hamburger ve kolaya aşerdim. Zararlı olduklarını biliyorum, yine de kendimi tutamadım. Ama gecenin bir yarısı Kaan’ı uyandırıp “Hadi kalk şunu alalım, bunu alalım” gibi bir durumum olmadı.

Nasıl beslendiniz peki?
Canım ne istiyorsa onu yedim. Fazla bir şeye dikkat etmedim. Hayatım boyunca sigara da alkol de kullanmadığım için bunlar hamileliğimde lehime oldu. Tatlıya çok düşkünümdür, bu huyum hamileliğimde biraz törpülendi. Şimdi o zamankinden daha çok tatlı yiyorum desem daha doğru olur.

Kaç kilo aldınız peki?
On beş kilo aldım. Belki daha dikkatli davransaydım daha az kiloyla bitirebildim, ama hamileliğimi bu kiloyla bitirmek de beni hiç rahatsız etmedi.

Spor yaptınız mı?
Yaz hamilesi olduğum için bol bol yüzdüm, bu da çok iyi geldi. Bunun dışında sürekli yürüdüm. Sekiz buçuk aylık hamileyken Yeniköy’den Tarabya’ya yürüyordum.

Kız mı olsun istiyorsunuz erkek mi?
Bir cinsiyet tercihimiz yoktu açıkçası çünkü ilk bebekti. Sağlıklı olması bizim için her şeyden önemliydi. Cinsiyetini önce göstermedi zaten, beşinci ayda erkek olduğunu öğrenebildik. Sevindik tabii ama kız olsa da yine aynı derecede sevinirdik. Dediğim gibi, sağlıklı olması daha önemli.

Hakan ailelerin ilk torunu mu?
Evet, hem benim ailemin hem de Kaan’ın ailesinin ilk torunu. Bu yüzden beni de Hakan’ı da el üstünde tutuyorlar.


Hamileyken hiç podyuma çıktınız mı?
Bir defa defileye çıktım, bir defa da bir tanıtıma katıldım. Sonrasında çalışmadım.

Hamileyken podyuma çıkmak nasıl bir duyguymuş?
Güzeldi. Hamileliğimde hiç topuklu ayakkabı giymedim ama podyuma çıkarken mecburen giydim. Bu yüzden çok dikkatli yürüdüm. Zaten Anneler Günüyle ilgili bir defileydi ve hamile olduğumu herkes biliyordu, beşinci ayımdaydım.

Daha sonra çalışmamayı siz mi tercih ettiniz?
Evet, çünkü podyuma çıkmak stresli bir iş. Yetiştim, yetişemedim stresi, sürekli bir telaş koşturma durumu söz konusu. Düşerim, bir şey olur diye riske girmek istemedim. Bu dönemi daha sakin geçirmek istedim.

Doğum nasıl geçti?
Zor oldu. Tabii hangi doğum kolaydır demek lazım. Son dakikaya kadar normal doğum diye hareket ettik, hatta doğum sancısıyla hastaneye gittim ve normal doğuma girdim ama çatımdan geçmedi.  Bir buçuk saat boyunca denedik, olmadı. Bu süre beni çok yorduğu için beni tamamen bayıltmalarını istedim ve sezaryen oldum. Daha önce hayatımda hiç ameliyat olmamıştım, doğumdan sona dört gün hastanede kaldım. Sezaryenden sonra anneyi yürütürler ya hani, ben o gün yürüyemedim.

Kaan Bey doğuma girdi mi?
Aslında plan buydu. Yani normal doğum için doğumhanedeyken yanımdaydı ama iş sezaryene dönünce o da çıkmak durumunda kaldı.

Hakan’ı ilk kucağınıza aldığınızda neler hissettiniz?
Çok farklı ve güzel bir duygu. Dünyaların senin olduğunu hissediyorsun. Şaşkınlık, sevinç, hepsi bir arada… Zaten ailem, arkadaşlarım, hepsi hastaneye gelmişlerdi.

İlk emzirme deneyimi nasıldı? Kimi anneler ilk emzirmede zorlanırlar?
Yok, ben de sorun çıkmadı. Her şey normal oldu.


Evdeki ilk günler acemilik çektiniz mi?
Çektim tabii. Daha önce yeni doğmuş bir bebeği hiç kucağıma almamıştım. Her şeyin tecrübeyle öğrenileceğini bildiğim için doğuma hazırlık kurslarına gitmeyi istemedim. İnternetten çok araştırma yaptım ve okudum. Sonuçta her şey deneyimle tecrübe edilebilir. Annelerimiz hep yanımızdaydı, bunun dışında Kaan çok yardım etti. Hakkını yememek lazım, birlikte baktık. Banyosunu bile Kaan yaptırıyordu.

Evde bebekle ilgili size yardım eden biri var mı?
Hayır, yok, bugüne kadar da hiç olmadı. Çok ufak bir bebeğin annesi, babası ve aile bireyleri dışında kimseye emanet edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Kırk gün sonra kendinizi daha deneyimli hissettiniz mi?
Evet, kırk gün sonra her şey daha yoluna girmişti. Hatta bir dergiye çekim bile yapmıştım.

On beş kiloyu nasıl verdiniz, var mı bir sırrı?
Kendiliğinden gitti, zayıflamak için hiçbir şey yapmadım. İlk günler yüzüm şişti biraz ama o da on beş gün sonra gitti. Doğumdan bir hafta sonra 36 beden şortumu rahatlıkla giydim.

Lohusalık sendromu yaşadınız mı?
Bir hassaslık yaşadım ama hâlâ daha aynı hassaslığı yaşıyorum. Sanırım bu anne olmanın verdiği bir duygu. Bunun dışında bedenen de kendimi iyi hissettiğim için gayet enerjiğim. Kaan ve bana ait bir şey var artık hayatımızda. Aşkın meyvesi derler ya, Hakan bizim meyvemiz.

Emziriyor musunuz?
Evet, Hakan bir yaşını doldurdu, hâlâ emziriyorum. İlk altı ay sadece anne sütüyle beslendi. Daha sonra da bizim yediğimiz şeylerden yedirmeye başladık. Hakan hazır mama tadını hiç bilmiyor. Bütün yemeklerini ben hazırlıyorum. İki gün önce ilk kez yumurta yedi.

Anneliği tarif edebilir misiniz?
Anneliği tarif etmek zor. İnişli çıkışlı duyguların yaşandığı bir şey. Doğru cümleyi bulabilir miyim bilmiyorum ama çok güzel bir duygu olduğu kesin. Onun büyüdüğüne şahit olmak çok güzel. Henüz daha “anne” diyemiyor ama ilk anne dediğinde kim bilir kendimi nasıl hissedeceğim. Herhalde içimin yağları eriyecek. Herkese anne olmayı öneririm, keşke daha önce anne olsaydım.

Annelerimiz her zaman “anne olunca anlarsın” derler ya hani, siz anladınız mı ne demek istediklerini?
Daha doğum yaptığım gün annem aynı lafı söyledi. “Annecim daha yeni doğurdum, hemen seni nasıl anlayayım” dedim. Ama kendinden olan bir parçanın başına bir şey gelmemesi için elinden geleni yapmak demek sanırım. Bunun altında da endişe yatıyor. Hakan şu an bir hamur gibi, ben ona ne verirsem o şekli alacak ve öyle bir insan olacak. Vatana, millete hayırlı, iyi bir insan olsun, benim için yeter.


Kaan Bey nasıl bir baba oldu?
İyi bir baba olacağını biliyordum zaten ama tahmin ettiğimden çok daha iyi ve ilgili bir baba. İlk günden beri her şeyiyle ilgileniyor.

Hakan ismini nasıl koydunuz?
İsmini Kaan koydu. Zaten Kaan ve Hakan isimleri aynı anlama geliyor, ses tınıları da aynı.

İkinci çocuğu ne zaman düşünüyorsunuz?
İkimizde istiyoruz ama Hakan’la aralarında üç dört yaş olmalı. Hakan önce bir anaokuluna başlasın, ondan sonra.

Çocuk sahibi olduktan sonra evliliklerin başka bir boyuta taşındığı söylenir, gerçekten öyle mi?
Evet, ama bizim için her şey iyi bir adım. Hakan olmadan önce flört dönemindeymişiz gibiydi her şey. Hakan olduktan sonra daha farklı sorumluluklarımız oldu. Her şeyimiz Hakan’a endeksli.

 Söyleşi Müge Serçek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu