İyi bir baba olmak için tavsiyeler

Baba olmak
Sizi babalığa hazırlayacak çok fazla şey olmasa da bu sizin hayattaki en büyük sorumluluklarınızdan biri aynı zamanda en büyük neşe ve eğlence kaynağınız olacaktır.
 
Rollerin Değişimi
Babaların rolleri ailenin reisi ve eve ekmek getiren üyesi olma rolü 30-40 yıl öncesine oranla günümüzde çok değişmiştir. Bu günlerde babanın sorumlulukları ve ailenin babadan beklentileri daha gevşemiş haldedir. Ailelerde çiftlerden her ikisi de hem evde hem de ev dışında çalışmakta ve ebeveynlik görevlerini paylaşmaktadırlar. Hatta en geleneksel yapılara sahip ailelerde bile çalışan babalar aile içinde vakit geçirmekten daha çok hoşlanır hale gelmişlerdir.
 
Ev ve iş yaşamını dengelemek
Zamanla değişen şeylerden biri de eğlenceye ayırabildiğimiz zamandır; artık birçok anne ve baba ailenin geçimini sağlayan tek kişi olmasalar bile daha uzun saatler boyunca çalışıyorlar. İş yükünü omuzlamak ve aile yaşantısı içine katılım sağlamak zor bir dengeleme işidir. Küçük çocuklar iş gününün getirdiği stresi anlamakta zorlanabilirler. Gününüz nasıl geçmiş olursa olsun, eve adımınızı attığınız andan itibaren sizi yanlarında görmek ve ilginizin ve vaktinizin tümünü onlara adamanızı isterler.
 
Akşam planı
Her akşam çocukların ödevlerine yardımcı olmak veya masal okumak gibi günlük aktiviteler için zaman ayırın. Oyun zamanını da unutmayın ama onu da planlama içinde gerçekleştirin. Çocuklarınız da siz de boğuşmak ve güreşmek gibi enerji harcatan oyunlardan hoşlanıyor olabilirsiniz, ama bu oyunları akşamın başında oynamaya çalışın. Çocuklarınızı yatma zamanına yakın saatlerde hareketlendirmek uyumalarını zorlaştırabilir. Daha sakin aktiviteler ve banyo ihtiyaç duyduğunuz yakınlığa olanak tanırken çocuklarınızı yatma zamanına da hazırlayabilir.
 
Aktif katılım
Çocuğunuz ev dışındaki, oyun grubu veya okul aile birliği gibi etkinliklerine katılmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu etkinliklerde kadınlar erkeklere oranla daha çok görev alsalar da bu durum yavaş yavaş değişmektedir. Bu etkinlikleri eşinizle paylaşmaya çalışın.
 
Doğru davranış
Geçmişte tipik anne uyarısı “Baban eve gelince görürsün” lafıydı. Bu uyarı ailenin disiplin işlerinden babanın sorumlu olduğunu gösteren bir uyarıdır. Günümüzde çocukların disipliniyle ilgili konular o anda orda olan yetişkin anne veya babadan hangisiyse onun doğru davranışları sıcak bir biçimde cesaretlendirmesi, yanlış davranışların ise istenmeyen sonuçlarını hemen göstermesi şeklinde hallediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı