İyi bir baba olmak için neler yapmalısınız?

1. Öncelik çocukların olsun: Sigara içiyor musunuz? Öyleyse çocuklarınız için bırakın. Hayır, sağlığınız veya bütçeniz için değil, çocuklarınız için bırakın! Çünkü eğer onlara iyi bakmak istiyorsanız, önce kendinize iyi bakmalısınız.


2. Onları koruyun: Bir baba olarak belki de asli göreviniz çocuklarınızı korumak. Korumanın farklı birçok açılımı var. Evin içerisinde zarar görebileceği sivri köşeler ya da çekmecelere dikkat edin, önlemler alın. Güvenlik açısından ona bilinç kazandırın. Otomobil kullanırken emniyet kemerinizi mutlaka takın. Unutmayın: Babalar çocuklarının (özellikle de erkek çocukların) örnek aldığı insanlardır. Bunun yanı sıra finansal açıdan da çocukları korumak önemli. Eğer mümkünse sigorta yaptırın.

3. Vaktinizi onlarla geçirin:  İşten eve çok yorgun geliyor olabilirsiniz, ama hafta içleri çocuğunuzla vakit geçirebileceğiniz başka zaman yok. Bu yüzden süreyi verimli kullanmak önemli. Bu yılların tadını çıkarın, büyüdüklerinde birlikte bir şeyler yapmaya onların vakti olmayabilir.

4. Sarılın: Babalar sevgilerini göstermekten korkmamalılar. Çünkü çocukların fiziksel olarak temas etmeye ihtiyaçları vardır. Bu yüzden
onlara sarılın, sıkı sıkı!

5. Oynayın: Dışarı çıkın, birlikte spor yapın: Futbol, tenis, basketbol… Ya da evinizde yastık savaşı, maket, araba yarışı… Nasıl eğlenilir, onlara gösterin!

6. “Anne” işlerini yapın: Geleneksel olarak annenin göreviymiş gibi görünen işleri dönüşümlü yerine getirmelisiniz. Bebeğinizin altını değiştirmek, yemeğini yedirmek, gecenin bir vakti uyanıp ağlayan bebeği uyutmak…

7. Masal okuyun: Çocuğunuz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri. Çocuk kitapları gerçekten de çok eğlenceli olur. Üstelik de hiç yorulmayacak, onun yanına, yatağa uzanarak okuyacaksınız. Daha ne olsun!

8. Annenin yanında olun:  Çocukların yanında anneleriyle tartışmayın. Annelerine davranış biçiminiz, kendilerine olan güvenlerini ve gelişimlerini
etkiler. Nazik ve sevecen olmak önemli. Bir de iş birliği… Çocuğunuzla ilgili kararları eşinizle birlikte verin, ortak bir nokta bulun. Birbirinizle çelişmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı