İyi anne nasıl olunur?

İnce ayarlar yapın
Herhangi bir nedenle küçük çocukların uyku ya da yemek saatleri yolundan sapabilir. Sizin için küçük gibi görünen bir problem, günden güne büyüyen ve gelişen çocuğunuz için kimi zaman altından kalkılmaz bir hal alır. Değişimin üzerinde yarattığı gerginliği ona hissettirmeden gidermek ve çocuğunuza kendini güvende hissettirmek için bazen hayata ince ayarlar yapmanız gerekir. Ortaya çıkan bir problemde yapmanız gereken en önemli şey, olaya olabildiğinde incelikli yaklaşmaktır. Örneğin tuvalet eğitimi verdiğiniz çocuğunuzu gece boyunca, her yarım saatte bir klozete taşımak yerine, onun ne zaman tuvalete gitmesi gerektiğini hesaplayın. Eğitimi farkettirmeden, onu rahatsız etmeden verin.
Açıklayın 
18 ay ile 3 yaş arasında çocuklar için konuşmak, taklit etmekten ibarettir. 2 yaşında bir çocuğun tam olarak ne söylemeye çalıştığını anlamak bu nedenle oldukça güçtür. Ne dediğini anlayamamanız onun sinirlenmesine neden olacak, onu hırçın hale getirecektir. Bu nedenle ne kadar zor olursa olsun sizin göreviniz çocuğunuzun mağara adamından hallice dil kullanımını çözmüş olmaktır. Çocuğunuzla rahat iletişim kurabilmek için kısa cümleler kurun. Ona bir şeyi anlatırken cümleleri sık sık tekrarlayın. Çocuğunuz kızgın ya da üzgün olduğunda, nedenini anlayamasanız bile ona anladığınızı hissettirecek cümleler kurun.
Diplomatik davranın
Çocuklar tatlı küçük melekler de olabilir, insafsız, küçük şeytanlar da… Çoğu zaman istediklerini emrederek söylerler. Üstelik dedikleri yapılmazsa tekme atar, çığlık çığlığa bağırır, tırmalar hatta ısırırlar. Bazen yemek yedirmek, uyutmak, araba koltuğuna oturtmak gibi gün içindeki en basit eylemler bile gürültülü ve şiddet dolu bir manzaraya dönüşebilir. İşte bu gibi zamanlarda diplomasi devreye girer. Diplomasi sabır, anlayış ve elbette biraz da kurnazca hazırlanmış strateji gerektirir; ama her zaman işe yarar.
İlgileniyormuş gibi görünün
Çocuklar takıntılıdır. Bir şeyden etkilendiklerinde yemeleri, içmeleri, uykuları, oyunları, kısacası tüm hayatları etkilendikleri şeyin gölgesinde geçmeye başlar. Bu büyük, yeni ve kimi zaman korkutucu olabilen dünyada başka bir şeyin yerine geçmek ya da tutkuyla bağlanmak onlara biraz olsun güven verir. Tutkuyla bağlandıkları bir prenses ya da suç savaşçısı da olabilir, bir araba yıkamacısı ya da itfaiyeci de. Arkanıza yaslanın ve bırakın, minik çocuğunuz size bir iki şey öğretsin. Hışırdayan fırçalar hakkındaki bir diğer monolog ilginizi çekmese bile kontrolünüzü kaybetmeden çocuğunuzu şaşkınlıkla dinlemeye çalışın. Şimdi ve her zaman…
Onun gözünden bakın
Küçük bir çocukla yolda yürümek sürekli verilen keşif molaları yüzünden bazen çıldırtıcı olabilir; ama bu durum aslında küçük çocuğunuzun ne kadar sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Çocuğunuz için dışardaki her şey yeni ve ilgi ç
ekicidir. Bu nedenle keşfetmesi, tanımaya çalışması, araştırması, dokunması ve hatta olur olmaz her şeyin tadına bakmaya çalışması çok normaldir.
Bununla birlikte 2-3 yaşlarında bir çocuk, zaman kavramını sizden çok daha farklı algılar. “Birazdan gideceğiz,” “Biraz sonra varacağız,” gibi cümlelerin hiçbir anlamı yoktur. Ona somut ifadelerle durumu anlatmanız gerekir.
Moda danışmanı olun
Oğlunuz en sevdiği pantolonun üzerine en sevdiği şortu giymekte ısrar edebilir ya da kızınızı, üzerinde pembe prenses pelerini olmadan dışarı çıkmaya ikna edemeyebilirsiniz. Telaşlanmayın! Tuhaf moda tercihleri bu dönemde sık rastlanan bir durumdur. Onu zorlayarak bir yere varamazsınız. Yapmanız gereken ona kendini moda konusunda bir uzman gibi hi
ssettirmektir. Bir uzmana ne giymesi gerektiğini söyleyemezsiniz; ancak öneri getirebilirsiniz. Ayrıca kendi kararlarını vermesi, bağımsızlık tutkusunu destekler. Sizin buradaki rolünüz her zaman dikkatli olmak ve danışman rolünü başarmaya çalışmaktır. Çocuğunuza mevsimsel önerilerde bulunun. Dışarda kar yağarken, tişört üzerine Batman pelerinini giymek istiyorsa ona gri kazağının peleriniyle daha uyumlu göründüğünü söyleyin. Ne giyebileceği konusunda her zaman seçenekler sunun. Fakat kafasının karışmasını engellemek için bunu her zaman iki ya da üç seçenekle sınırlı tutun. Bazen çocuklar giyinirken yardımı hakaret kabul eder. Giyinirken onu izleyin, yardımınızı talep ediyorsa yardım edin ya da geri çekilip, ona karışmıyormuş gibi yapın.
En iyi arkadaşı sizsiniz
Çocuk sahibi olmanın en eğlenceli kısmına geldik: Oyun! Şimdi çocuğunuzla “takılma” zamanı. Unutmayın ki siz onun bir numaralı arkadaşısınız. Ona nasıl iyi zaman geçirileceğini gösterin ve bunu yaparken şunu aklınızdan çıkarmayın: Sizinle yaptığı her şey ona zaten yeterince eğlenceli gelecektir. Onunla hayvanat bahçesindeki hayvanları seyredebilir, kocaman bir bardak meyve suyundan aynı anda pipetle içebilir, eve dönerken apartmanın merdivenlerini kurbağa taklidi yaparak çıkabilirsiniz. Kocaman, eğlenceli bir günün ardından çocuğunuzun gözünde siz dünyanın en iyi, en komik, en kıyak annesi olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı