İştahsız çocuklar için öneriler

İştahsız bebekler ve çocuklar birçok annenin ortak derdi. Özellikle yaz mevsiminde sıcakların da etkisiyle iştahsızlık sorunu artıyor. Ama problem çözümsüz değil! Nasıl mı? International Hospital Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Ersoy’un katkıları ile hazırladığımız yazımızda annelere müthiş önerilerimiz var.

Bazı çocuklar büyük bir hevesle yemeklerini yerken bazılarına her türlü hokkabazlığı da yapsanız işe yaramıyor. Bunun pek çok nedeni var. Çocuğu iştahlı ya da iştahsız yapan faktörlerin başında onların iç dünyalarında yaşadıkları büyük önem taşıyor. Çocuğun bilinçaltına yerleşmiş bir endişe, üzüntü, nefret veya kıskançlık gibi bir duygu onun iştahını kesmeye yetiyor. Bu nedenle iştahsız bir çocuk için öncelikle organik bir rahatsızlığının olup olmadığı araştırılırken diğer yandan ruhsal çatışmalarının olup olmadığı, duygusal bir sorunun bulunup bulunmadığının da araştırılması gerekiyor. Bu psikolojik etkilerin yanı sıra özellikle yaz aylarında sıcaklara bağlı olarak hem bebeklerde iştahsızlık problemi artıyor.. Bu sorun karşısında çaresiz kalan anneler ise ne yapacaklarını şaşırıyor.

Az yiyor: Hasta olmasın?

Çocuğun iştahsızlığı her zaman psikolojik nedenlere ya da sıcağa yüklemek doğru değil. Çocuğun sağlığının yerinde olup olmadığına da bakmak gerek. Peki, bunu anlamak mümkün mü? Bu durumda, iştah eksikliğinden başka, çocuktaki diğer belirtileri de incelemek gerekiyor. International Hospital Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Ersoy şu bilgileri veriyor: “Çocuğun halsiz ve yorgun durup durmadığına dikkat etmek şart.Böyle bir hali olduğunda sadece yemek konusunda değil, her konuda isteksiz davranacağını unutmayın. Alışkanlıklarındaki ani değişiklikler de (örneğin; her zamankinden çok uyuması ya da tam tersine uykusunun bölünmesi) bir şeylerin ters gittiğinin habercisi. Bu durumda mutlaka bir çocuk doktoruna başvurmanızda yarar var.”

İştahsız çocuklar için öneriler

 • Her çocuğun kendine özgü yemek yeme kapasitesi olduğundan daha fazlasını yiyemeyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Çocuğun yemesi konusunda ısrarcı olunduğunda çocuk kendisine fazla gelen gıdayı çıkartıyor. Onun bu özelliğini sakın hafife almayın!

 • Yemek zamanından önce çocuğa verilen şekerlemeler, çikolatalar, cips vb abur cubur gıdalar da iştahı engelliyor. Bu nedenle çocuğunuz acıktığında yemek zamanını beklemeden ona yemeğini verin. Acıkan çocuğa ısrarla yemek zamanını bekletmek onun iştahının kaçmasının en büyük nedeni.

 • Bazen iştahsızlığın altında, çocuğun yemek yeme karşısında yaşadığı zorlamalar ve baskılar geliyor. Ve bu müdahaleler nedeniyle çocuk yeme isteğinden uzaklaşıyor. Müdahaleci olmayın!.

 • Çocuğun sofrada oyalanması ve yemeğini ağır yemesi karşısında tepki göstermeyin. Aksine onunla konuşarak, hikayeler anlatarak yemek yemesini zevkli hale getirmeye çalışın.

 • Çocuğa değişik alternatifler sunmanın yanında alınması gereken gıdaları süsleyerek göze daha hoş hale getirmek, çeşitlendirmek onların istemedikleri gıdalara karşı da olumlu davranmalarına yardımcı oluyor.

 • Yemek sırasında rahatsız edici durum ve konuşmalardan kaçının.

 • Çocuğun tabağına yiyebileceği kadar yemek koymak, bazen de azar azar yemek koyarak tabaktaki yemeğin her bitişinde çocuğu takdir etmek onun yemek yeme davranışının pekişmesine yardımcı oluyor.

 • Çocukların iştahlı olmalarını sağlamada bir yol da onların açık havada zaman geçirmelerini sağlamak. Temiz hava ve dışarıda yapılan gezinti ya da oyun çocukların iştahını artırılmasına yardımcı oluyor.

Yaz iştahsızlığa karşı çözümler

Yaz aylarında sıcağa bağlı iştahsızlığa karşı çocuğunuzun günlük beslenme düzenini değiştirin. Günü küçük, kısa öğünlere bölün. Unutmayın açlık fiziksel bir durum ve öğünlere göre düzenliyor. Şüphesiz ki susuzluk özellikle de sıcak havalarda kaçınılmaz bir ihtiyaç. O halde çocuğunuza kahvaltıda, öğleden önce, öğle yemeğinde, ikindide, akşam yemeğinde kısacası her öğünde organizmasının su ihtiyacını karşılayacak, atıştırması için hafif yemekler sunmaya gayret edin. Öğünü, çocuğa daha cazip hale sokmak için yemeğin ısısını iyi ayarlamanızda fayda var. Yazın, sıcak yemek istememesi hiç de şaşırtıcı değil. İdeal olan durum, besini oda ısısında vermek. Örneğin az yağlı et, tavuk, ince ince kesilmiş biftek, rosto, fırında veya buğulama balık ılık olarak yenildiklerinde de lezzetlerinden hiçbir şey kaybetmiyorlar.


Yaz aylarında bu önerilere kulak verin!

 • Dışarı çıkarken yanınıza çocuğunuz için bir içecek almayı unutmayın.
 • Bir tutam tuz hem yemeğe tat veriyor; hem de terleme ile vücudun kaybettiği tuzun yerini tutuyor. Fakat tuzun miktarı az olmasına dikkat edin. Aksi halde susuzluğu ve yanma hissini arttıracağını aklınızdan çıkarmayın.
 • Taze meyve, atıştırmak için mükemmel; özellikle de plajda…
 • Ilık ve kokulu bir içecek (örneğin meyve çayları), boğucu, sıcak bir gecede uyku getirmeye yardımcı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı