Irmak Ünal’la anneliğe dair: Hamileliğin keyfini çıkarıyorum!


Kaç aylık hamilesiniz?
Şu an tam yedi ay on günlük hamileyim.

Hamileliğiniz nasıl geçiyor?
Aslında bu soruya Allah’a çok şükür diyerek cevap vermeye başlamak istiyorum. Tabii ki çok kolay bir dönem olduğu söylenemez. Vücudumdaki değişikliklere her gün bir yenisi ekleniyor ve ben ayak uydurmaya çalışıyorum. Aynı zamanda da ne kadar mükemmel yaratılmış olduğumuza şahit olup hayranlıkla bu süreci izliyorum. Bunların dışında normal bir hamilelik geçiriyorum diyebilirim.

Sürpriz mi oldu, yoksa bilinçli bir hamilelik miydi?
Bu gerçekten hem Emre’nin hem de benim dileyerek, arzu ederek beklediğimiz bir bebek. Ancak bu kadar zamanlama harikası olacağını sanırım ikimiz de beklemiyorduk. O bizim düğün hediyemiz oldu.

Hamile olduğunuzu nasıl fark ettiniz?
Düğün sonrası mavi yolculuktan döndükten bir hafta sonra Emre’yle İstanbul’da yazın son günlerini geçirdiğimiz akşamüstlerinden birinde önüme buz gibi bir kadeh rose şarap geldi. Ancak ben bir yudum bile içemedim, içgüdüsel olarak vücudum reddetti herhalde… Bu benim ilk sinyalimdi. Sonra doktorumu aradım, durum bu, bir test yapsak mı acaba diye sordum. Doktorum çok güldü, “hemen havalara girme, on gün sonra bir kan testi yaparız” dedi. O on gün geçmek bilmedi. Testin pozitif sonucunu gördükten sonra Emre’yle sevinçten havalara uçtuk.

Cinsiyeti belli olmuştur herhalde. Kız annesi mi olacaksınız, erkek annesi mi?
Kızımız olacak hayırlısıyla. Hamile kaldığımı öğrendikten sonra en son umurumda olan şey onun cinsiyetiydi. Annelik orada başlıyor belki de… Emre’nin kalbi hep kızdan yanaydı sanki.
 
Bu süre zarfında vücudunuzdaki değişikliklere adapte olmakta güçlük çekiyor musunuz, yoksa her şey normal mi?
Zor zamanlar olmuyor değil. Benim en zorlandığım yorgunlukla başa çıkmak ve de bunu kabullenmek oldu. Çok aktif bir insan olduğum ve devamlı kendimi meşgul etmeye çalışan bir yapım olduğu için, kanepede sızmaya başlamak ya da akşam sekizde uyuyakalmak beni korkutmuştu önceleri. Ama vücudun adapte olma süreci olduğunu kabullendikten sonrası kolay oldu. Sonra da keyfini çıkarma dönemi başladı.


Aşeriyor musunuz?
Öyle filmlerdeki gibi bir aşerme maceram olmadı henüz, bundan sonra da olmaz diye düşünüyorum ama deliler gibi nar yediğimi söylemeliyim.

Eşiniz bu süre içinde size destek oluyor mu, neler yapıyor?
Her ne kadar doğal ve kadın bedeninin programlanmış olduğu bir süreç olsa da, zor bir süreç ve partnere çok şey düşüyor. Öncelikle anlayışlı ve yardımcı olması çok önemli. Ben bu konuda çok şanslı bir kadınım, Emre düşündüğümden de çok destek oldu. En güzeli de, tadını çıkarıyor bu dönemin… Gayet sakin ve beni de sakinleştiren bir tutum içinde.

Hamilelik kurslarına ya da doğumla ilgili seminerlere katılıyor musunuz?
Kursa gitmiyorum ama dvdden ders takip ediyorum, onlara çalışıyorum.

Hamilelik süresince beslenmenize özen gösteriyor musunuz?
Canım ne isterse onu yiyorum. Zaten normalde de bu şekilde ne yiyeceğine karar veren bir insandım. Ancak şunu söylemeliyim ki ağız tadım sağlıklı yemekten yanadır. Yani bir tabak kepekli makarnanın lezzetini, mantı ya da pizzaya tercih ederim… Hamilelik öncesinde de böyleydi.

Hafif spor ya da yürüyüşler yapıyor musunuz?
Evet, ama sporu fazla abartmamaya özen gösteriyorum. Hayatım boyunca spor yaptığımdan bu dönemi daha hafif aktivitelerle geçiriyorum. Ama yürüyüş ve yüzme en iyi dostlarım.

Hamile kaldığınız günden bu yana sizi zorlayan bir şey oldu mu?
Zor günler oluyor elbette, bazı günlerse gayet normal geçiyor. Her güzel şeyin olduğu gibi hamilelik döneminin cilveleri bunlar. bu yüzden büyütmemeye gayret ediyorum.

Doğumu nasıl yapmayı planlıyorsunuz?
Bebeğim bu dünyaya nasıl gelmek isterse öyle gelecek, önce sağlık. Ama ben normal doğum taraftarıyım.

Nasıl bir anne olursunuz sizce? Irmak Ünal nasıl bir bebek yetiştirir?
Amacım annem kadar iyi bir anne olabilmek, ama zaten anne olmayı çok istediğim ve sevdiğim için iyi bir anne olacağıma inanıyorum.

Doğumdan sonra acemilik çeker misiniz sizce, bu konuyla ilgili öngörünüz var mı?
Acemilik olacak tabii ki ama içgüdülere çok güveniyorum. Bence öğrenme süreci zevkli geçecek. Hayat son gününe kadar hep öğrenmekle geçiyor zaten.

Sizin gibi bebek bekleyen annelere ne tavsiye edersiniz?
Bu dönemde eşiniz kadar önemli olan diğer bir kişi de doktorunuzdur. Bu yüzden hayatınızın çok değerli tecrübesini içinizin ısındığı, anlaşabildiğiniz ve enerjiniz tutan bir doktorla geçirmenizi tavsiye ederim. Benim Emre’den sonra en büyük güç aldığım kişi her kontrolüme severek gittiğim ve güvendiğim doktorum Tansu Küçük oldu. Hamilelik tecrübesini iyi hatırlamak için doktor seçiminin öneminin altını çizmek istiyorum.

SÖYLEŞİ MÜGE SERÇEK
FOTOĞRAF ESRA POZAN

 
Bu röportaj Bebek dergisi Nisan sayısında yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı