İnatçı çocuklar

2 Yaş Sendromu nedir?
Bu dönemlerin ilki yaklaşık 18-30 ay arasındaki dönemdir. Bu dönem uzmanlar tarafından “2 Yaş Sendromu” olarak adlandırılır. 0-1 yaş arasında geçen dönemde çocuğun ruh hali, o andaki fiziksel ihtiyaçlarına ve anne-babasına göre şekillenir. İstekleri çoğunlukla fiziksel ihtiyaçlarının giderilmesi (karnı aç ise doyurulması, uykusuz ise uyutulması gibi) yönündedir ve bu ihtiyaçlarının giderilmesinde elbette ki anne-babasına %100 bağımlı durumdadır. Bebeğin duyguları annenin duygularının bir aynası gibidir, bebek dünyaya annesinin baktığı pencereden bakar.
 
2 Yaş Sendromu’nun belirtileri nelerdir?
1 yaşından sonra bebek bazı alanlarda hızla gelişir ve bazı şeyleri anneye ihtiyaç duymadan kendi başına yapmaya başlar. Buna en güzel örnek yürümeye başladığı andan itibaren gözlenebilir. Bebek bağımsız yürümeye başladığında, annenin onun elinden tutmasına ve onu yönlendirmesine giderek daha az ihtiyaç duyar. Böylece kısacık yaşamında ilk kez, kendi istediği yönde yürümek ister ve annenin onu sınırlandırmasına itiraz etmeye başlar. Bu dönemin en belirgin özelliği bebeğin artık her şeye itiraz etmesi ve “HAYIR” sözcüğünü çok sık kullanmasıdır. Bu nedenle bebek ve anne arasında ilk “çatışmalar “ başlamış olur. Bu çatışmayı hemen hemen her alanda gözlemlemek mümkündür. Yemek yeme, uyuma, giyinme artık bir savaş haline gelmiştir. Üstelik anne-baba bu konuda ısrarcı oldukça çocuk daha fazla direnir ve sonuçta işin içinden çıkılmaz bir duruma girilir.
 
Çocuklar 2 yaş döneminde nasıl bir değişim yaşarlar?
2 yaş dönemi, sağlıklı çocuk gelişiminin en önemli ve bir o kadar da zor bir devresidir. Çocukların kendi kanatlarıyla uçmaya başladıkları ve özgürlüklerini ilan ettikleri 2 yaş, hayli zor bir dönemdir. Özellikle çocuklarda ‘özerklik dönemi’ diye adlandırılan 12-36 aylar arasında önemli değişiklikler görülür.
 
Çocuklar 2 yaş döneminde neden bu kadar öfkeli oluyor? Neden bu dönem anne ve babalar için zor geçiyor?
Sık sık yaşanan öfke nöbetleri, ebeveynlere zor anlar yaşatır. Biz bu dönemi ‘2 yaş cinneti’ (theterribletwos) olarak tanımlıyoruz. 2 yaşla birlikte çocuklar sadece yürümekle, konuşmakla yetinmez; sinirlenir, ağlar ve öfke nöbetlerine kapılırlar. Kısa bir süre öncesine kadar neşeli, söz dinleyen ve kolay yönetilebilen çocuğunuz, birdenbire ters ve huysuz olabilir. Ebeveynleriyle sürekli çatışma halinde olan çocuk, onların istediğinin tam tersini yapar.
 
Bu dönemde çocuklar neden en çok ‘hayır’ kelimesini kullanırlar?
Çocuklar, ‘hayır’ kelimesinin gücünü erken öğrenirler. Kendilerini savunmak ve özgür olduklarını kanıtlamak için sık sık ‘hayır’ kelimesini kullanırlar. Bu durum bezdirici de olsa, çocuk, özgüvenini ve özgürlüğünü ‘hayır’ cevabı vererek test etmeye çalışır.
 
Bazen kalabalık yerlerde çocukların öfke krizine girdiğini görüyoruz. Bu durumda ne yapılmalı? 
Özellikle iki yaşındaki çocuklar; genellikle halka açık ortamlarda, örneğin bir alışveriş merkezinde (ebeveynlerin savunmasız ve ‘hayır’ diyemeyecekleri ortamlarda) öfke krizine girebilirler. Kendilerini yerden yere atabilir, çığlıklar atarak ağlayabilirler. Kendilerine ya da başkalarına zarar (ısırma ve çimdikleme gibi…) verebilirler.
 
2 Yaş Sendromu geçiren çocuklara karşı anne-babalar ne yapmalı, çocuğa nasıl yaklaşmalı?
En önemli nokta şudur; bu dönemde çocuğun değil, anne-babanın tutumlarının değişmesi gerekir. Öncelikle anne-babanın bu dönemin geçici bir dönem olduğunu, çocuğun göstermekte olduğu olumsuz davranışların nedeninin aslında çocuktaki gelişmenin bir sonucu olduğunu kabul etmesi gerekir. Stres tetikleyicileri ortadan kaldırın. Örneğin dışarıda geziyorsunuz. Açlık hissettiğinde ciddi anlamda huysuzlaşıyorsa acil durumlar için yanınızda mutlaka atıştırmalık bir şeyler bulundurun. En sevdiği oyuncaklarını her yere taşıyın.
Çocuğunuzu bu dönemde uyumsuz, iyi yetiştirilmemiş ya da kötü bir çocuk olarak asla tanımlamayın. 3 yaş sonrasında size ve koymuş olduğunuz kurallara uyum sağlayabilecek gelişim düzeyine sahip olacaktır. Çocuğunuz büyürken içinde bulunduğu gelişim dönemini çok iyi tanımalısınız, çünkü bazen normal olan davranışlar anne-babalar tarafından problem olarak değerlendirilebiliyor. Bunu ortadan kaldırmak için uzman kişilerden gelişim danışmanlığı alabilirsiniz.

Derleyen: Ege EBCİN
e.ebcin@ebebek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı