İletişim dokunmayla başlar

Dokunmak sadece bebeklerin değil herkesinde yaşamında önemli bir yere ship. Sevdiklerimize dokunmak isteriz çünkü dokunmak iletişimin ilk basamağıdır. “Dokunma” konusunda yapılan araştırmalar da bu tezi güçlendirir nitelikte. Tanı Eğitim Danışmanlık’tan Psikolog Işın Akı, dokunma konusunda yapılan araştırmalarla ilgili ilginç bilgileri paylaşıyor.

Dokunma sağlığa ulaşmanın ve sağlıklı kalmanın en kolay ve en ucuz yollarından biri. Herkes bunu doğal olarak yapıyor. Peki dokunmanın bebekler ve yetişkinler üzerinde ne gibi etkileri var. Psikolog Işın Akı araştırmalardan çıkan çarpıcı sonuçları şöyle sıralıyor:

• Horward Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada benzeri ameliyatlara girmeye hazırlanan hastalar iki gruba ayrılmış. Anestezi uzmanı ve psikolog, bir gruba ameliyat hakkında gece bilgi vermiş, sırtlarını okşayarak iletişim kurmuşlar. Diğer gruba ise tensel iletişim olmadan yaklaşmış. Tensel iletişim kurulan çocuklar daha erken ve daha az ilaç alarak taburcu olmuşlar. Dokunuştan yoksun kalan çocukların daha zor uyudukları, enfeksiyonlara karşı daha duyarlı oldukları ortaya çıkmış.
• A.B.D de yapılan bir araştırmada Psikolog. Dr. T. Field prematüre bebeklerin büyümesini sağlamak için, dokunarak ve , masaj yaparak iletişim kurulduğunda, çocukların kilo aldıklarını saptamış, daha iyi uyudukları gözlenmiş. Bu bebekler aileleri ile daha sonraki yıllarda daha iyi iletişim kurmuşlar, hızlı odaklanma ve çabuk öğrenme görülmüş.
• Dokunarak iletişim kurmak depresyonu hafifletmekte, stres hormonunu azaltmaktadır.
• Dokunma sırasında vücutta oxytacin maddesi gevşeme hormonunu devreye sokar. Tensel iletişim, kucaklama korkuların giderilmesi, ağrıların dinmesine neden olur.
• 1.Dünya Savaşı sırasında Almanya’da anne-babası ölen bebekler, bakılmak için kreşte toplanmış. Düzenli bakım ve beslenmelerine rağmen öldükleri gözlenmiş. Sadece bir bebeğin hayatta kaldığı saptanmış.Meğer geceleri kreşi temizlemeye gelen kadın, bu bebeğe özel ilgi duyuyor ve seviyormuş. Her akşam kucağına alarak ilgileniyormuş. Dokunulma ihtiyacı kısmen de olsa karşılanan bebek yaşam savaşını kazanmış.
• Dokunma aynı zamanda kendimiz ve çevremiz hakkında daha iyi duygular geliştirmemize yardımcı olur. Çocukta dil gelişimi, zeka düzeyi ve duygusal zekanın gelişmesinde dokunmanın son derece önemli etkileri vardır. Dokunma ile insanda fizyolojik değişimlerde gözlenmiştir.

Dokunmanın En İyi Yolu: Masaj

Bebek masajı ‘dokunma’ ve ‘iletişimin’ bu dönemdeki önemini çarpıcı bir şekilde ortaya koyan güzel bir örnek. Bebek masajı annenin hem bebeği ile olan ilişkisinde kendini, hem de bebeğini gözlemlemesi için gerekli olanağı sağlıyor. Bebek masajı anne ve bebeğin birbirleri ile tanışıp ilişkiyi başlatma ve geliştirmesi için önemli bir role sahip. Dolayısı ile bebek masajını yalnız fiziksel yararları olan bir terapi olarak düşünmemek gerekiyor. Annenin bebeği ile göz teması kurarak bebeğinin ayak parmaklarına dokunması; bunu yaparken yumuşak bir sesle ne yaptığını bebeğine anlatması, vücudunun dokunduğu bölgelerinin adı ile birlikte, bebeğini rahatlatacak ‘gevşe’, ‘rahatla’ gibi sözler söylemesi bebeği yalnız fiziksel olarak değil ruhsal olarak da rahatlatıyor. İşte böylece anne bebek arasında yakın bir ilişki başlamış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı