İdrar kaçırma tipleri nelerdir?

Strese bağlı olarak idrar kaçırma durumları?
İdrar kaçırma durumunun kadınlar da özellikle strese bağlı olarak görülmesi durumu en sık olarak rastlanan durumdur. Ani hareketler de mesela öksürürken, gülerken, yürürken, hapşırırken ve egzersiz hareketleri yaparken de istemsiz olarak idrar kaçırma sorunları yaşayabilmektedirler. İdrar kaçırmanın iki temel sebebi vardır. Birincisi pelvik tabanının zayıf olması, ikincisi de mesanenin boşalmasına yardımcı olan kasların zayıflığıdır. Bu kasların yapılabilecek basit egzersizlerle kuvvetlenmesi ile bayanlar bu sorundan tam olarak kurtulabilmektedirler. Bayanların sıkıntıları düzelince bu tarz şikayetleri de ortadan kaybolur.
Urge tipi ve Misk tipi idrar kaçırma problemleri?
İdrar kaçırma durumu özellikle çok güçlü olarak tuvalete girme ihtiyacının hissedildiğin de tuvalete gidemeden kaçırma olayı en sık bu tipte rastlanmaktadır. İdrar kaçırma durumların da özellikle strese bağlı ve Urge tipinin bir arada olduğu duruma genel olarak Misk idrar kaçırma tipi denilmektedir. Bu gibi hastalar çok sıkışmadan tuvalet ihtiyaçlarını giderirlerse o vakit bu tip bir idrar kaçırma durumunu hiç yaşamamış olurlar. Bu durum genelde çocuk yaşlarda başlar ve alışılınca yetişkin de devam edebilirler.
Taşıma tipi idrar kaçırma durumları?
İdrar kaçırma genel olarak mesanenin kapasitesinin üzerin de idrarın depolanması ve idrar yapma zorunluluğu olmasına rağmen küçük miktar da idrar kaçırma durumudur. Kişi ise tam olarak mesanenin boşaltılmadığı hissine de kapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı