Hem çocuğunuzu hem kendinizi güneşten koruyun

Güneşli günler geldi ve hepimiz kendimizi tatil planlarına hazırlar olduk. Ama güneşli günlerin cazibesine kapılıp hem kendi cildimizi hem de çocuklarımızın cildini güneşin zararlı ışınlarına teslim etmemek için işte bazı öneriler…

Gölge Oluşturun:

Sahilde doğal bir gölge bulmak mümkün olmadığı zaman bir plaj şemsiyesine güvenmeyin. Bu, çocuğunuzu güneşin kumdaki yansımasından yeterince koruyamaz. Bunun yerine çocuğunuz oyun oynarken sığınak olabilecek bir tente kurun.

Örtün:

Güneşin en fazla etkili olduğu saatlerde çocuğunuzla birlikte dışarı çıktığınız zamanlar bebeğinizin pusetinin üstüne bir gölgelik yapın ya da onu şemsiyesiyle örtün, geniş bir şapka ya da kep ve mümkün olduğunca rahat giysiler giydirin. Özellikle rahat ayakkabı ve çoraplar seçin, çünkü çıplak ayak çok çabuk yanar. Açıkta kalan diğer bölgelerini de güneşten korumaya dikkat edin. Güneşin morötesi ışınlarının şeffaf, çok ince ve sık dokunmamış kumaşlardan geçebileceği aklınızda bulunsun. Tipik bir tişört ancak 7 ya da 8 güneş koruma faktörüne sahiptir. Bu da eğer uzun süre dışarıda kalacaklarsa çoğu çocuğun tişörtlerinin altında bir koruma tabakasına gereksinim var demektir. Islak kumaşlar kurulara göre üçte bir daha az koruyucudur, koyu renkliler daha fazla koruyucudurlar ama sıcak havalarda rahatsız edici olabilirler ve sık dokumalar gevşeklerden daha koruyucudur.

Çocuğunuzla güneş altında bir gününüz:

Plaja gitmeden Çocuğunuz üzerine ne giyerse giysin, dışarı çıkarken güneşten koruyucu bir şeyler sürmeniz önemlidir.Özellikle çocuklar için yapılmış koruyucu ürünleri tercih etmeniz önemli.Bunlar daha hafifi ve PABA içermeyen ürünlerdir. (PABA, genellikle güneş koruyucularında yer alan ve bazı çocukların hassas oldukları bir maddedir). UVA ve UVB ışınlarının her ikisine birden karşı koyan bir güneş ürünü seçmeye özen gösterin.

Saat 11.00’den önce Her zaman gölgede durması gereken 3 yaşından küçükler dışında herkes güneşten faydalanabilir. Aşırıya kaçmamak koşuluyla, ilk günden sonra gittikçe artan süre ile 3 yaşından büyük çocuğunuzla beraber güneşte kalabilirsiniz. Güneş koruma ürününüzü, sık sık ve her deniz banyosundan sonra yeniden kullanınız. Çocuğunuza bol bol su içirmey unutmayın.

Saat 11.00-16.00 arası Güneşin tehlikeli saatleri. Herkes gölgede kalmalıdır.

Saat 16.00 – 18.00 arası UV’lerin %80’i bulutlardan geçebilir. Bulutlu bir gün olsa da koruma tedbirinizi alın, hem kendinizi hem de çocuğunuzu güneş koruyucuları ile korumaya devam edin. Bronzlaşmak derinin korunması anlamına gelmez. Özellikle UVA’lara karşı, güneşlenmenin son günlerine kadar tedbir alın. Çocuğunuz için her zaman şapka ve şemsiye kullanın. Bol suyu da ihmal etmeyin.

Saat 18.00’dan sonra Hem kendinizin, hem de çocuklarınızın cildini sık sık kontrol ediniz. Kızarıklık varsa telaşlanmayın. Güneş sonrası koruma ürünlerini kullanın. Gelecek günlerde uygun giysi ve şemsiye ile gölgede kalın.

Beslenmeye Dikkat:

Yeşil yapraklı sebzeler, kayısı ve havuç gibi besinlerin içinde beta-karoteni yüksek olduğu için bu besinleri tercih etmenizi öneririz, çünkü bu besinler UVA ışınlarının zararlı etkilerini azaltmakta, böylece güneşin zararlı etkilerine karşı çocuğunuzun vücudunu dirençli hale getirmektedir.

Güneşin zararlı etkilerinden koruyan ürünleri görmek için tıklayınız.

Yararlanılan Kaynaklar:

Johnson K, Davy L, Boyett T, Weathers L, Roetzheim RG. Sun protection practices for children. Knowledge, attitudes, and parent behaviors. Arch Pediatr Adolesc Med. 2001;155:891-896.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı