Hastalıklar

Hasta kalple doğan bebekler hakkında merak ettikleriniz

Doğan her 1000 çocuktan 8’inde doğumsal kalp hastalığına rastlanıyor. Türkiye’deki doğum hızı dikkate alındığında her yıl 15.000 civarında doğumsal kalp anomalili çocuğun dünyaya geldiğini görülüyor. Birçok anne ve babayı endişelendiren bu durumun tek tedavi yöntemi ise ameliyat. Ameliyat sonucunda yüzde 90 oranında çocukta iyileşme sağlanıyor Biz de bu konu ile ilgili olarak Acıbadem Hastanesi Kap Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu ile görüştük.

bebek.com: Doğumsal kalp hastalığı neden olur?
Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu Doğumsal kalp hastalığı nadir görülen hastalıklardandır. Ve çoğunda hastalığın nedeni bilinmemektedir. Çocuğun kalp anomalisi ile doğmasında anne ve babanın bir kabahatinin olduğunu düşünmesi doğru değildir. Hamilelik döneminde kullanılan bazı ilaçlar, alkol, uyuşturucu, röntgen ışınına maruz kalma, akraba evliliği, annenin diabeti olması, birtakım genetik deformasyonlar bebekte kalp kusuru oluşma riskini artırabilir. Ayrıca ailede başka bir kardeşte doğumsal anomali varsa diğer kardeşlerde görülme ihtimali 200 kat artıyor.

bebek.com: Türkiye’de bu hastalıkların görülme oranı nedir?
Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu Doğan her 1000 çocuktan 8’inde doğumsal kalp hastalığı saptanmaktadır. Türkiye’deki doğum hızını da dikkate alırsak her yıl 15.000 civarında doğumsal kalp anomalili çocuk doğmaktadır. Bu rakam çok yüksek bir rakamdır. Bir de bu sayının her yıl biriktiğini düşünürsek tahmini olarak ülkemizde 500.000 civarında kalp hastalığı olan çocuk olduğunu söyleyebiliriz.

bebek.com: Ne tür kalp anomalileri görülmektedir?
Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu Çocuklardaki kalp anomalilerin çok çeşitli yapıları vardır. Kalp kapakçıklarındaki anomaliler, kalpten çıkan veya kalbe giren damarların ters çıkışları, kalbi besleyen koroner damarlarla ilgili anomaliler, kalpten çıkan ana atardamarla ilgili anomaliler ve bunların bir çoğunun bir arada olduğu anomaliler görülür. Bunun gibi yüzlerce doğumsal kalp anomalilerine rastlanır.

bebek.com: Çocuklarda kalp hastalığı nasıl teşhis edilir?
Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu Ciddi doğumsal kalp hastalıklarının teşhisi genellikle bebeklik döneminde konulur. Bu bebekler doğar doğmaz ağır hastalık belirtileri gösterirler. Bazı kalp kusurlarının teşhisi ise ancak çocukluk döneminde konulabilir. Bir grup hastalıkta belirti ve bulgular ergenlik dönemine kadar ortaya çıkmayabilir. Bir çocukta kalp problemi olduğuna dair bir şüphe ortaya çıkarsa bu çocuğun pediyatrik kardiyolog tarafından değerlendirilmesi gerekir. Pediatrik kardiyolog çocuğun tıbbi öyküsünü aldıktan sonra gerekli röntgen, elektrokardiyografi ve kan tetkikleri yapmaktadır.

bebek.com: Ailelerin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?
Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu Anomaliler farklı olduğu için belirtiler de farklıdır. Ama iki ana grup altında bu belirtileri toplayacak olursak bir grup çocuka morarma görülür. Bir diğer grupta ise kalp yetmezliğine bağlı olarak sık sık nefes alıp verme, solunum güçlüğü gibi belirtilere rastlanır. Bunların diğer yan belirtileri de vardır. Sık sık akciğer enfeksiyonlarına maruz kalma, gelişme geriliği, beslenme güçlüğü gibi belirtiler de bunlara eklenebilir. Böyle bir durumda bir pediyatrik kardiyoloğa gitmek gerekmektedir. Bir de risk grubundaki anne adaylarının hamilelik döneminde fetal ekokaryografi çektirmeleri gerekir.

bebek.com: Fetal ekokardiyografi hakkında bilgi verir misiniz?
Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu Hamileliğin 16. haftasından itibaren uygulanabilen, bebeğe ve anneye zararı olmayan , anne karnındaki bebeğin kalbinin ve kalpten çıkan damarlarının yapısını ve fonksiyonlarını incelemeye yarayan bir tetkiktir. Bu tetkik sayesinde doğum öncesi bebekte kalp anomalisi olup olmadığı belirlenir.

bebek.com: Tedavisi nasıl yapılmaktadır?
Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu Tedavide çocuğun durumuna göre bir yol izlenmektedir. Bazı çocukların doğar doğmaz ameliyat edilmesi gerekirken bazı çocukların belirli bir yaştan sonra ameliyat edilmeleri gerekmektedir. Yine hastanın durumuna göre açık ya da kapalı kalp ameliyatları yapılırken bazen önce yardımcı bir kalp ameliyatı gerekmektedir.

bebek.com: Ameliyatlardaki başarı oranı nedir?
Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu Bu ameliyatlardaki başarı oranı çok yüksektir. Yapılan açık kalp ameliyatları sonrasında çocuk normal bir çocuk haline gelir. Doğumsal kalp anomalisi ile doğan çocukların yüzde 90’dan fazlası sağlığına kavuşur. Bu rakam dünya rakamları ile aynıdır. Biz ülke olarak dünya standartlarında bir başarı oranına sahibiz. Anne ve babalar bu tip bir kalp rahatsızlığı ile karşılaştıkları zaman haklı olarak büyük bir panik yaşıyorlar. Ancak bu hastaların tamamen sağlığına kavuştuklarını görmekteyiz. Bu sebeple anne ve babaların büyük paniğe kapılmadan tedaviye yönelmelerini öneririm.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu