Harika bir baba olmanın 5 altın kuralı!

1. Çocuğunuzla konuşun: Başarılı babalar çocuklarıyla bol bol konuşur ve onları dinler. Birlikte oturup televizyon izlemek, video oyunları oynamak ya da internette dolanmak yerine, çocuklarıyla iyi anlaşan babalar onlarla bol bol konuşuyor, sohbet ediyor. Bu sohbetlerin tümü ciddi konuşmalar olmak zorunda değil. Fakat hem pozitif hem negatif sohbetler yapmak onun eleştiriye açıklığını arttıracak dolayısıyla da kendini sürekli geliştirmesine sebep olacaktır. 

2. Baş başa vakit geçirin: Tüm aile birlikte sık sık vakit geçirirsiniz. Fakat gerçekten başarılı olan babalar çocuklarıyla baş başa da vakit geçirmeye bayılır. Hatta kendi aranızda şöyle bir oyun geliştirebilirsiniz; her ayın bir günü çocuğunuzla baş başa oturup, onun korkuları, sevinçleri, başarıları kısacası hayatında olup biten üzerine konuşun. 

3. Kurallar oluşturun ve onlara uyun: Başarılı bir çocuk yetiştirmek sadece eğlenmek ve ilişkinizi geliştirmekle olmuyor maalesef. Bu yüzden, ona hem değerler kazandırmalı hem de sorumluluk aşılamalısınız. Birtakım aile kuralları oluşturmak ve onlara bağlı kalmak çocuğunuza tutarlılık ve sorumluluk kazandıracaktır.

4. Şımartmayın: Her istediğinde, istediği şeyi ona vermeniz hayatta gerçekdışı beklentilerinin olmasına neden olabilir. Bazı isteklerinin bir süre ertelenmesi hem istediği şeye daha çok değer vermesini sağlayacak hem de hayatı boyunca sabırlı olmayı ve her istediğinin anında olamayacağını öğrenmesine yarayacak. 


5. Onların diliyle sevginizi belli edin: Çocuklar sevgiyi farklı şekillerde algılıyor. Bunu onlara sık sık belli edin ya da dile getirin. Sevildiklerini ve değer gördüklerini anlamaları, gelişimleri ve ileride kaliteli bir hayatları olması açısından oldukça önemlidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı