Hamilkte rahat uyumanın püf noktaları ve öneriler!

Hamileliğin başlangıcında anne karnındaki minik bebek, çoğu kadın için uyku getirici bir etki yaratıyor. Eminiz ki siz de bu ilk günlerde kendinizi her zamankinden yorgun ve uyuşuk hissediyorsunuz. Bunun temel nedeninin gebelikteki hormonal değişimler. Ancak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin büyümesine bağlı olarak anne adayı uyumak için rahat bir pozisyon bulamıyor. Bunun için de gebeliğin son aylarında uykusuzluk büyük bir sorun haline gelmeye başlıyor.

Gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan yorgunluk ve uyku eğilime paralel olarak bağırsak hareketlerinde azalma, kabızlık, bulantı ve kusma da gebelik şikayetlerine ekleniyor. Bebek, anne karnında büyüdükçe uykusuzluk da ortaya çıkmaya başlıyor. Gebelik, büyüyen karın, içindeki bebek, anne adayının uyumasını zorlaştırıyor değil mi? Bu durum hiç kuşku yok ki bazı temel nedenlere dayanıyor. İşte sebepler:

* Karnın ağırlaşması: Karın büyük olduğu için anne adayı her pozisyonda rahat edemiyor. Bu yüzden de sürekli yatış şeklini değiştiriyor. Dolayısıyla da uykusu sürekli bölünüyor. Normalde karın üstü yatan bir anne dayı iseniz bu aylarda kendinize uygun olan bir pozisyon bulmakta güçlük çekmeniz çok doğal.

* Sürekli idrara çıkma: Büyüyen rahim, idrar kesesine baskı yaptığı için anne adayları geceleri sık sık tuvalete gitmek zorunda kalıyor. Bu da uykularının bölünmesine yol açıyor.

* Anne karnındaki bebeğin hareketlenmesi: Tıpkı doğduktan sonra olduğu gibi doğmadan önce de bebek, anne karnındaki zamanın çoğunu uyuyarak geçiriyor. Ancak uyumadığı zamanlarda sürekli hareket ediyor, tekmeler atıyor.

Her ne kadar uykusuzluktan şikayet etseniz de kesinlikle uyku hapı almayın. Hamilelikten önce alıyor olsanız bile. Bütün ilaçlar gibi bunlar da kan yoluyla plasentaya buradan da bebeğe ulaşıp beyin ve karaciğerde depolanarak problem yaratıyor. Örneğin bebeğin aşırı uyuması, doğduktan sonra solunum depresyonu geçirmesi gibi. Sürekli alındığında ise gelişme bozuklukları görülebiliyor.

Rahat uykunun sırrı

Peki rahat bir uyku çekmek için ne yapmak gerekiyor? Öncelikle yatakta kendinize hoşluklar yaratın ve yatakta lükse izin verin. Yatağınızın; kadın, erkek ve büyüyen karın için yeterince geniş olmasına dikkat edin. 4. aydan itibaren kendinize daha geniş bir yatak almanızda yarar var. Hem unutmayın ki anne adayı olarak biraz lükse de hakkınız var. Kendiniz için birkaç tane yumuşak yastık alın. Bunlarla karnınızı , bacağınızı destekleyebiliyor ve rahatsız baskıları önleyebiliyorsunuz.

Tabii ki önerilerimiz bununla sınırlı değil! Geceyi sessiz ve sakin geçirmek için akşam gezintilerine çıkın. Dışarı çıkıp dolaşmak hem anne adayının sinirlerini yatıştırıyor hem de anne karnındaki bebeği sakinleştiriyor. Ayrıca yatmadan önce sizi heyecanlandıran filmler izlemekten ya da kitaplar okumaktan kaçının. Savaş ve şiddet resimleri, uykunun kaçması için yeterli oluyor. Bunun yerine yatmadan önce sakinleştirici etkisi olan müzikler dinleyin. Eğer eşiniz bundan rahatsız oluyorsa kulaklık takın. Yapılan araştırmalar müziğin anne karındaki bebek üzerine rahatlatıcı bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Banyonun size sakinleştirici bir etkisi varsa, yatmadan önce bir banyo ya da ayak banyosu yapın. Banyo suyuna lavanta ya da gül yağı katın. Bu hem sizi sakinleştiriyor hem de cildinizi yumuşatıyor. Yüksek tansiyonu olan veya erken doğum riski taşıyan kadınlar, kan dolaşımı problemlerini artıracağı için banyo yapmaktan kaçınmalı, aklınızda olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı