Genel

Hamilelikte Zeka Gelişimi

Bebeklerde zeka gelişimi anne karnında başlar. Hamilelikte bebeğinizle iletişim yolunuz beslenme olduğundan, yiyecek tüketiminize dikkat etmeniz gerekmektedir. İlk 3 aylık hamilelik dönemi oldukça önemlidir. Hamileliğin süresinde her ne kadar bulantı ve kusmalarınız olsa da bebeğinizin gelişimi için demir, folik asit, iyot, çinko, omega3, omega6 gibi vitamin ve minerallerle zengin gıdaları tüketmelisiniz.
Gebelik sürecinde kilo almaya başlamak suretiyle hamilelerde abur cubur denilen gıdalara yönelmede artış gözlenmektedir. Esasen ilk haftalarda alınan kilolar sonrasında verilse de, zararlı ve aşırı gıda tüketimi sağlığınızı ve bebeğinizin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle öncelikle bebeğinizin hem zekâ hem de fiziksel gelişimini güvenceye almak için saatinde yemek yemeye başlamalısınız. Gece atıştırmalıklarından uzak durmalı, bunun yerine bol bol sıvı tüketmeli, su içmeli ve çok şekerli olmayan taze meyvelerden tüketmelisiniz.
Bebeğin zekâ gelişimi için öğlende mutlaka sebze tüketmelisiniz. Pilav, makarna gibi yiyeceklerin yanında ekmek tüketmemelisiniz. Kırmızı ve beyaz etin yanı sıra özellikle haftada en az bir kez taze balık tüketmelisiniz. Balık tüketiminde yüksek civa oranı nedeniyle konserve ton balığı önerilmez. Eğer balık tüketemiyorsanız, fındık, fıstık gibi omega3 içeren kuruyemişlerden bir avuç yemelisiniz. Bu besinlerini içerdikleri maddeler bebeğiniz için oldukça faydalıdır.
Bebek gelişiminde elbette gebede var olan sağlık seyrine göre gıda takviyeleri konusunda doktorlarla da iş birliği yapılmalıdır. Annelere son bir tavsiye olarak şunu hatırlatmak gerekir ki; tükettiğiniz gıdaların yanı sıra, dingin bir ruh halinde olmanız ve stresten, korkudan uzak yaşamanız, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu