Hamilelikte yüksek tansiyon ve riskleri!

Hamilelikte yüksek tansiyon anne ve bebek açısından ciddi sorunlar yaratabiliyor. Ancak sürekli kontrol altında tutulan anne adayları için olası riskler en aza indiriliyor. EUROFERTIL Üreme Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Hakan Özörnek tansiyon kontrollerinin aksatılmaması yönünde anne adaylarını uyarıyor.

Dünyadaki gebeliğe bağlı anne ölümlerinin en sık nedenlerinden biri olan yüksek tansiyona, tüm gebeliklerin %6-20’sinde rastlanıyor. Kadının gebe olmadan öncede var olan tansiyon yüksekliği ile gebeliğin yol açtığı yüksek tansiyon birbirinden farklı. Prof. Dr. Hakan Özörnek gebeliğe bağlı olarak gelişen hipertansiyonla ilgili olarak şunları söylüyor: “Preeklampsi gebeliğe bağlı olarak gelişen bir durumdur. İlk gebeliklerde görülmesi, doğum sonrası tansiyonun genellikle normale dönmesi bu tezi doğrulamaktadır.”

Kimler risk altında?

Anne yası 20 yaştan genç ise, kronik yüksek tansiyon böbrek hastalığı, şeker hastalığı, aşırı kilo,sigara kullanımı,çoğul gebelikler, mol gebeliği, bebekte olan bazı genetik problemler, daha önceden preeklampsi geçirenlerde, bazı kanama pıhtılaşma bozukluklarında hamileliğe bağlı yüksek tansiyon görülme riskini arttırıyor.

Gebeliğe bağlı yüksek tansiyon nedir?

Sistolik adı verilen büyük tansiyonda 30 mmHg’lik veya diastolik adı verilen küçük tansiyonda 15 mmHglık artış veya kan basıncının 140/90 mmHg’nın üstünde olması hipertansiyon olarak adlandırılıyor. Gebelikte gelişen yüksek tansiyon 20 gebelik haftasından önce görülmüyor. Bu süreçten sonra özellikle risk grubundaki anne adayının sürekli kontrol altında tutulması gerekiyor. Prof. Dr. Hakan Özörnek “Annenin tansiyonunun yakın takibi, kilo alımının takibi, ödem (vücutta su toplanmasına bağlı şişlik),böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının takibi,kan sayımı takibi,bebeğin sağlık durumunun ultrasonografi ile yakın takibi yapılmalıdır.” diyor.

Tedavi süreci

Takip sırasında hastanın durumu ve hastalığın derecesi değerlendiriliyor Bu amaçla tam bir muayene, idrar tetkiki, kan sayımı, karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri yapılıyor. Yüksek tansiyonun en büyük riski preeklampsi adı verilen gebelik zehitlenmesi tablosudur. Prof. Dr. Hakan Özörnek, “Anne tansiyonunun 140/90 mm Hg üstünde olması, bununla birlikte idrarda albumin adını verdiğimiz protein miktarında artış veya özellilke göz altında ve alt ektremita dışı yaygın ödemin olması akla preeklampsiyi getirir.Şiddetli preeklampside buna ek olarak görme bozuklukları, karaciğer fonksiyonlarında bozulma, kan pıhtılaşma fonksiyonlarında bozulma meydana gelebilir. Şuur kaybı, havale geçirme riski ortaya çıkar.Şiddetli preeklampside kan basıncı 160/110 mm Hg. nin üstüne çıkmıştır.” Preeklampsi tanısı konulduktan sonra yakın takip gerekiyor. Bu nedenle yüksek riskli gebelik ünitesinde yakın takip altında tutuluyor. Hafif ve orta derecede preeklempsi vakaları takip ile uygun gebelik yaşına kadar getiriliyor. Eğer gebelik yaşı müsait ise doğum da gerçekleştirilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı