Hamilelikte yaşanan rahatsızlıklar nelerdir?

Hamileliğin ilk döneminde anne adaylarının çoğunun, kendilerini normalden daha yorgun hissetmelerinin nedenlerinden biri, kalp damar sistemi üzerindeki baskının artmasıdır. Bunun yanı sıra, yeni duygu ve düşünceler de anne adaylarının bedenlerini yorar. Bir yandan değişen duygu ve düşünceler, diğer yandan da artan fiziksel yükle karşı karşıya kalan vücut, bir takım zorlukları aşmak durumundadır. Fiziksel olarak kan hacminin hızla artması, vücutta su tutulması, hızla büyüyen bebek ve hormonların etkisiyle oluşan kas-iskelet sistemi değişiklikleri başlıca yorgunluk nedenleridir.
 
Baş dönmesi ve bayılmalar
Baş dönmesi ve bayılma hamileliklerde sık karşılaşılan problemlerdendir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki ana sebep, geçici süre ile beyne yeterli kanın gidememesidir. Buna gebelik sırasında kan damarlarının gevşemesi ve sonuçta vücudun duruşuna göre kanın, vücudun belli bölgelerinde toplanması neden olur. Sıklıkla sırtüstü yatan hamilenin hızla ayağa kalkmak istemesi sırasında baş dönmesi hatta bayılma hissine benzer bir durumun ortaya çıkabilir; bu nedenle hamilelerin yatar bir pozisyondan ayağa kalkarken, ağır hareket etmeleri ve yavaşça, destek alarak kalmaları önerilir. Hamilelikte baş dönmeleri genellikle, ortaya çıktıktan birkaç dakika sonra geçer. Baş dönmesi daha uzun bir süre devam ederse, doktorunuza danışmalısınız.
 
Hamileliğe bağlı kan basıncı yüksekliği
Halk arasında “gebelik zehirlenmesi” olarak da bilinen “Toxemi” veya “preeklampsi” durumu, hamilelikte görülebilen yüksek tansiyon hastalığıdır. Bu durumun tam olarak neden gerçekleştiği bilinmemekle birlikte özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında daha sık karşılaşılır.

Vücutta normalden fazla su tutulmasına bağlı olarak, kilo alımının hızlı ve aşırı miktarlarda olması, yüzde ve ellerde şişme oluşmasına, yüksek kan basıncına (büyük tansiyon 14 veya daha yüksek, küçük tansiyon 9 veya daha yüksek) ve idrarda protein atılımına neden olur. Tansiyon yüksekliğinin şiddetine göre görme bulanıklığı, baş ağrısı, huzursuzluk, bilinç bulanıklığı, karaciğer ve böbrek işlevlerinde bozulmaya yol açarak anne hayatını tehdit edici bir durum ortaya çıkabilir.

Preeklampsi, hamileliklerin yaklaşık yüzde 10’unda ortaya çıkar. Preeklampsi, mutlaka doktor denetiminde yakından takip edilmesi gereken ciddi bir gebelik sorunudur. Annede sinir sistemi, damarlar veya böbreklerde kalıcı hasara neden olabilen preeklampsi, bebekte de büyüme geriliği (plasentadan bebeğe akan kan miktarı azaldığı için) veya oksijen yoksunluğuna bağlı stres yaşanmasına neden olabilir. Gebelikteki tansiyon değişikleri açısından, ciddi sonuçlar doğurması nedeniyle, mutlaka yakın takibi gerekir.
 
Anne adaylarına öneriler
Yorgunluk ve kalp damar sistemi üzerindeki yük nedeniyle oluşabilecek tansiyon oynamalarını düzenlemek, yaşanan rahatsızlıkları minimuma indirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var. Bunların en önemlisi, ihtiyaç duyduğunuz kadar dinlenebilmeniz. Gün içinde ara ara yapılan şekerlemeler ihtiyacınız olan dinlenme süresini karşılayacak bir yöntem olabilir; dinlenirken bacaklarınızı yukarı kaldırmanız daha iyi olacaktır. Düzenli olarak, orta derecede yapılacak egzersizler de hem yukarıda saydığımız rahatsızlıklar açısından hem de doğuma hazırlık ve anne bedeninin doğum sonrasında eski haline dönmesini kolaylaştırması açısından son derece yararlıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmeniz de, hem kendi hem de bebeğin sağlığı açısından özellikle dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Anne adaylarının sigara ve alkol kullanmaları, hamilelik döneminde yaşanan rahatsızlıkları en çok tetikleyen etkenlerdir. Alkol ve sigara kullanımı, bebeğin sağlığına da telafi edilemeyecek olumsuz etkilere neden olur. Sigara veya alkol kullanıyorsanız, derhal bırakmalısınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı