Hamilelikte Yasal Haklar

Toplum içinde statüsü her geçen gün artan kadının çalışma hayatı, gebelik, doğum ve sonrası gibi engellerle karşı karşıya kalır. Bu sebeple İş Kanunu kadınların iş hayatını güvence altına almıştır. Fakat bu durumun yanında haklarını bilmeyen bir çok anne adayı da bulunmaktadır.

4857 sayılı kanunun 74. Maddesine göre, anne adayları doğumdan önceki sekiz haftalık yani iki aylık süreçte çalıştırılamazlar. Eğer anne çoğul gebelik yaşıyorsa, bu süre on haftadır. Doktorun vereceği rapora göre bu süre kısaltılabilir.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Alınır?

Anne adayının çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere ilave edilir. Anne adayının on altı haftalık doğum izninde çalışmaması nedeniyle bu süre için SGK tarafından belirlenen esaslarla birlikte, “Geçici İş Göremezlik Ödeneği” verilmiştir. Bu döneme ait ödenek, anne adayının istirahatinin tamamlanmasından sonra SGK’dan alınmaktadır. Ödeneğin verilmesi için yılda minimum doksan gün kısa vadeli sigorta kolları primi ödenmiş olmalıdır.

Çalışan gebe kadının öncelikle doktoru tarafından hamilelik raporu alması gerekmektedir. Anne adayının bu raporu çalıştığı şirketin insan kaynaklarına ya da muhasebe bölümüne vermesi gerekmektedir.

Anne Adayının Doğum Öncesi Hakları

Hamilelik süresince periyodik doktor kontrolleri için ücretli izin alma hakkı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra anne adayı hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde ücretlerinden herhangi bir kesinti yapılmaksızın daha hafif işlerde çalıştırılmasını talep edebiliyor.

Anne Adayının Doğum Sonrası Hakları

Bebeğin bir yaşını doldurmasına kadar kendisinin istediği saatlerde kullanmak ve çalışılan saatlerinden sayılmak kaydıyla gün içinde bir buçuk saat süreyle süt izni alabiliyor. Kadın işçinin isteği halinde doğum sonrası izninin bittiği andan sonra altı aya kadar ücretsiz alabiliyor.

Kadın işçi gerek bu süreler için gerekse doğum nedeniyle iş hayatına ara vermesi halinde çalışmadan ve prim ödemeden geçirdiği bu sürelerin her doğum için çocuğun da yaşaması şartıyla en fazla iki yıl gibi bir süresini borçlanma hakkına sahip bulunmaktadır.

Bunları Unutmayın!

  • Anne adayı, doktor raporuyla beraber çalışma saatlerinde değişiklik talep edebilir.
  • Zor bir hamilelik geçiriyorsanız, tehlike arz eden işlerde çalışamazsınız.
  • Gece vardiyasında çalışmamayı talep edebilirsiniz.
  • Trafiğin yoğun olmadığı saatlerde, gidiş geliş saatlerinizin değişmesini talep edebilirsiniz.
  • Anne adayının isteğiyle birlikte doğum izninin ardından 6 aya kadar ücretsiz izin verilebiliyor.
  • Hekim raporuyla birlikte gerekli görüldüğü halde maaşlardan herhangi bir kesinti yapılmadan daha hafif işlerde çalışabilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili diğer içeriklerimize göz atmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://www.bebek.com/hamilelik/

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.