Hamilelikte Vitamin Kullanımı Şart mı?

Gebelik süresince beslenmenize dikkat etmeniz, hem sizin hem de bebeğiniz için daha sağlıklı ve güzel bir süreç olmasını sağlar. Bu sebeple de hamilelik süresince besinlerin yanında takviyeli olarak vitamin haplarından kullanmalısınız. Ancak bunu kendi isteğinize göre değil, doktorunuzun size tavsiye etmesi üzerine tedarik edip, düzenli bir şekilde kullanmaya başlamalısınız.
Folik asit, hamilelik süresince bebeğin en önemli ihtiyaçlarındandır. Sadece folik asit dışındaki tüm vitamin ve mineralleri, tükettiğimiz besinlerden sağlayabiliriz. Bunun için de sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermemiz yeterli oluyor.
Genellikle her anne adayının gebelik süresinde, folik asit hapı kullanmanın yanında demir hapı kullanmaları da gerekmektedir. Bununla birlikte bazı anne adaylarının özel durumlarına bağlı olarak bazı vitamin ve mineralleri de hap olarak kullanması, bebeğin gelişimi ve anne adayının sağlığı için yararlı olacaktır.
Folik asit, sinir kanalı sakatlıklarını önlemeye yardımcı olur ve hamile kalmak isteyen her kişinin kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hapın yanında folik asitin doğal şeklini içeren yiyecekler de tüketmelisiniz. Bunu; yeşil yapraklı sebzeler ve kepekli ekmek gibi besinler tüketerek sağlayabilirsiniz.
Demir hapı kullanmakta, hamilelik sürecinde önemli etkiler yaratır. Demir eksikliği vücutta kansızlık yapar ve kansızlık ise anne adayının daha çabuk yorulmasına sebep olur. Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler ve kabuklu yemişler yiyerek, demir eksikliğinizi giderebilirsiniz. Ancak hamilelik sürecinde bu durumu daha sağlama almak için doktorunuzun tavsiye ettiği bir demir hapını kullanmanız daha sağlıklı ve güvenli olacaktır.
Folik asit ve demir hapı kullanımının yanında bir diğer önemli mineral ise; kalsiyumdur. Kalsiyum, bebeğinizin kemikleri ve dişleri için büyük rol oynar. Bunun için de süt ürünleri ve kılçıklı olarak yenebilen balıklar kalsiyum açısından zengin besin kaynakları arasındadır.
Hamileler için vitamin desteği için kendi kendinize hareket etmek yerine, kesinlikle doktorunuza başvurarak hareket etmeniz; hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Eğer vejeteryan iseniz gebelik süresinde demir ve B12 vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Aynı zamanda vegan iseniz yine doktorunuzdan tavsiye almanız gerekmektedir.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.