Genel

Hamilelikte ve emzirme döneminde grip aşısı

Grip salgınları kış aylarında sık görülen ve sadece Amerika Birleşik Devletlerinde bile her yıl 20.000’den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan ciddi enfeksiyonlar arasında yer alıyor.

Hamilelik ise gribe yakalanmak için risk oluşturacak bir durum değildir. Ancak hamile bir bayanın gribe yakalanması durumunda anne adayında komplikasyon görülme şansı artıyor. Doğan Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp “Hamile bir bayanla aynı yaştaki hamile olmayan bir bayan karşılaştırıldığında hamile bayanın gribe yakalanarak hastaneye yatırılması diğer gruba göre çok daha fazladır. Çünkü hamilelik kişinin bağışıklık siteminin yani sıra özellikle dolaşım ve solunum sisteminde de değişikliklere neden olarak grip riskini arttırabilir.” diyerek anne adaylarını uyarıyor.

Bu aylara dikkat!

Hastalığın en yoğun olarak görüldüğü dönem Aralık ile Mart ayı başına kadarki olan dönem. Salgın başlamasını seyreden ilk 3 hafta hastalığın en etkili olduğu devre. Gribe yakalanma oranı salgını takip eden 3-4 hafta içerisinde giderek azalıyor. Peki grip aşısı ne fayda sağlıyor? Dr. Erkalp şu bilgileri veriyor: “Gribi ve neden olduğu ciddi koplikasyonları önlemenin etkili yollarından biri de grip aşısıdır. Grip aşısı genelde 3 tür Influenza virüsüne karşı bağışıklık sağlar. Aşının içeriği her yıl değiştirilerek o yıl içinde salgınlara neden olması beklenilen virüslere karşı olacak şekilde üretilir. Grip asisi canlı virüs içermeyen ve hamilelikte kullanılabilen güvenli bir asidir. Amerikan jinekolog ve Obstetrisyenler birliği (ACOG) 2000 yılı aralık ayında, salgın mevsiminde hamileliğinin ikinci ya da üçüncü trimesterinda olan kadınlara grip asisi olmalarını önermektedir.”

Aşı ne zaman yapılmalı?

Hastalığa karşı aşı için en ideal dönem özellikle Ekim ayı ile Kasım ayı ortasına kadar olan zaman aralığı. Dr. Etkalp şunları söylüyor: “Aşı, kas içi enjeksiyon olarak koldan yapılır. Asi sonrasında antikor üretilmesi ve koruyuculuğun başlamayabilmesi için minimum 1-2 haftaya ihtiyaç vardır. Aşının etkinliği genelde aşı yapılan kişinin yaşına ve o yıl enfeksiyona neden olan virüsle aşının içerdiği inaktive virüsün benzerliğine bağlı olmakla birlikte ortalama %70-90 civarındadır.”

Kimler yaptırmalı?

Amerikan Bağışıklama Uygulamaları Tavsiye Komitesi (Centers for Disease Control and Prevention) grip aşısının asıl hedef kitlesini şu şekilde bildiriyor:
1. 65 yaşından büyükler,
2. Yaşı kaç olursa olsun kronik hastalığı olanlar (astım, diabet, immum yetmezliği vb.),
3. Yüksek risk altındaki kişiler ile temas halinde olanlar (sağlık personeli),

Dr. Erkalp bir uyarıda bulunurak şunları söylüyor: “Grip aşısı gribe neden olmaz. Grip aşısını takip eden ilk 2 hafta içinde görülen üst solunum yolları enfeksiyonları tamamen tesadüfüdür ve grip aşısı ile bir ilgisi yoktur.
Öte yandan asi hazırlanırken yumurta kullanıldığı için yumurta alerjisi olanlarda grip aşısı kontraendikedir ve yapılmamalıdır.”

Hamiler ve emziren kadınlar yaptırabilir mi?

Dr. Erkalp bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “2000 hamile kadın üzerinde yapılan bir araştırmada aşısının ne anne adayı, ne de bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olmakla birlikte, ilk trimesterda çok gerekli olmadıkça ilaç kullanımından kaçınma geleneği nedeni ile pek çok hekim aşıyı bu dönemin sonunda yaptırmayı uygun görmektedir. Grip aşısı aynı zamanda emziren annelerde de güvenle yapılabilir. Ne yazık ki grip ya da soğuk algınlığı içinde etkili bir tedavi yoktur. Hiçbir ilaç ya da uygulama hastalığın süresini kısaltmaz. Eskiler, soğuk algınlığı ilaç ile 7 günde, ilaçsız bir haftada geçer derler. Ancak yakınmaların daha hafif ve daha az rahatsızlık verecek şekilde atlatılmasına yardımcı olabilecek destek tedavileri uygulanmalıdır. Bu tedavilerin etkili olabilmesi için hastalık belirtileri başladıktan sonraki ilk 48 saat içinde gerekli önlemlerin alınması gereklidir.”

Grip aşısının olası yan etkileri

• Enjeksiyon alanında lokal hassasiyet ve sislik (%10-64 olguda)
• Hafif ateş, kas ağrısı ve halsizlik (özellikle ilk kez aşı olanlarda 6-12 sonra ortaya çıkabilir ve 1-2 gün içinde kaybolur.)
• Nadiren alerjik reaksiyon ve anfilaksi
• Çok nadir olarak Gullain-Barre Sendromu’nun ortaya çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu