Hamilelikte uyku pozisyonları

Hamileyken uykuya dalmak oldukça zordur ve bu durum anne adaylarının canını oldukça sıkar. Uykuya dalma probleminin birçok sebebi vardır fakat ilk nedeni bebeğin hızlı büyümesine bağlanabilir. Rahimle birlikte büyüyen bebek, rahat bir uyku pozisyonu bulmanızı zorlaştırır. Bir yandan da vücut kitlesi arttıkça, uyku şeklinizi değiştirmeniz de sıkıntı olur. Haliyle bu durum, annenin verimli uyumasına engel olur. Bununla birlikte, gebelik döneminde görülen bazı değişiklikler de uykuyu yarıda keser veya uyku düzenini değiştirerek, annenin uyku sorunlarıyla uğraşmasına neden olur.

Uyumak için bin bir çeşit pozisyon deneyen annelere daha çok sola yatış önerilir. Bunun nedeni, vücudun ortasından hafif sağ tarafta en büyük toplar damarın geçmesidir. Eğer sağ tarafa doğru yatılırsa bu toplar damara, rahim baskı yapar. Bu da kalbe dönen kan miktarını azaltıp bebeğe giden kan miktarını da azalır. Ayrıca sağ tarafa yatıldığı zaman, kalbe dönen kanın azalmasıyla vücutta şişlikler artış gösterebilir. Sol yana yatıldığında ise tam tersi, plasentaya giden kan artar ve buna bağlı olarak bebeğe daha fazla oksijen ve besin maddesi ulaşır. Sol tarafınıza yattığınızda kan dolaşımınızdaki sirkülasyon arttığı için vücuttaki ödemler de azalır.

Sol yana yattığınız zaman daha rahat olmak istiyorsanız, bacaklarınızı karnınıza doğru çekebilirsiniz. Bu pozisyonda yatarken arkanıza büyük bir yastık koyarsanız hem rahat edersiniz hem de uyku esnasında sağ tarafa dönmeyi engellemiş olursunuz.

İlk üç ayda yatış pozisyonunuz önemli değildir. Yüz üstü yatmadığınız sürece her pozisyon uygundur. Çünkü bu aylarda rahim küçük ve hafiftir.  Yani bu pozisyonda rahim ve bebek baskıya uğrayabilir.

Hamilelikte uyku pozisyonu neden önemlidir?

Hamileliğinizin özellikle son aylarında sırt üstü yatmaktan uzak durmalısınız. Çünkü bu pozisyonda, rahim tüm ağırlığıyla büyük kan damarlarına, sırt kaslarınıza ve omurganıza baskı uygular. Bunun sonucunda da bel ağrıları ve hemoroid meydana gelebilir. Sırt üstü yattığınızda kan basıncında azalma yaşanabilir. Bu da bazı anne adaylarının baş dönmesi ve halsizlik gibi sorunlar yaşamasına neden olabilir.

Çok fazla uyku problemi çekseniz bile uyku ilaçlarından uzak durmalısınız. Doktorunuza danışmadan yanlış bir şey yapmanız bebeğinize zarar verecektir.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.