Hamilelikte sık rastlanan rahatsızlıklar nelerdir?

Hamilelikte oluşan rahatsızlıkların nedenleri
Gebelikte genellikle kalp-damar sisteminde bir yüklenme oluşur. Bu sorunlu sorunsuz her hamilelikte oluşan bir durumdur. Kalp-damar sistemi üzerinde oluşan bu yüklenme, anne adaylarının tansiyonlarında oynamalar gözlenmesine sebep olur. Hamilelikte kalp yükünün artmasının nedeniyse, beden dokularının oksijen gereksinimlerinin fazlalaşmasıdır. Oksijen gereksiniminin artmasının nedenleri:

1)Fetüsün vücudunun ve organlarının hızla büyümesidir. Bebeğin büyümesinde, fetüs dokularının hacim birimi başına oksijen tüketimi, anneninkilerden daha yüksektir.

2)Kalp yükünün artmasının nedeni, yalnızca memelerin ve uterusun büyümesi değil, aynı zamanda annenin dokularının çoğunun hipertrofiye olması ve oksijen gereksiniminin de artmasıdır. Ayrıca anne adayının kas yükü de hem kendi hem de fetüs bedeninin büyümesi sonucu fazlalaşır.
 
Yorgun anne adayları
Hamileliğin ilk döneminde anne adaylarının çoğunun, kendilerini normalden daha yorgun hissetmelerinin nedenlerinden biri, kalp damar sistemi üzerindeki baskının artmasıdır. Bunun yanı sıra, yeni duygu ve düşünceler de anne adaylarının bedenlerini yorar. Bir yandan değişen duygu ve düşünceler, diğer yandan da artan fiziksel yükle karşı karşıya kalan vücut, bir takım zorlukları aşmak durumundadır. Fiziksel olarak kan hacminin hızla artması, vücutta su tutulması, hızla büyüyen bebek ve hormonların etkisiyle oluşan kas-iskelet sistemi değişiklikleri başlıca yorgunluk nedenleridir.
 
Baş dönmesi ve bayılmalar
Baş dönmesi ve bayılma hamileliklerde sık karşılaşılan problemlerdendir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki ana sebep, geçici süre ile beyne yeterli kanın gidememesidir. Buna gebelik sırasında kan damarlarının gevşemesi ve sonuçta vücudun duruşuna göre kanın, vücudun belli bölgelerinde toplanması neden olur. Sıklıkla sırtüstü yatan hamilenin hızla ayağa kalkmak istemesi sırasında baş dönmesi hatta bayılma hissine benzer bir durumun ortaya çıkabilir; bu nedenle hamilelerin yatar bir pozisyondan ayağa kalkarken, ağır hareket etmeleri ve yavaşça, destek alarak kalmaları önerilir. Hamilelikte baş dönmeleri genellikle, ortaya çıktıktan birkaç dakika sonra geçer. Baş dönmesi daha uzun bir süre devam ederse, doktorunuza danışmalısınız.
 
Hamileliğe bağlı kan basıncı yüksekliği
Vücutta normalden fazla su tutulmasına bağlı olarak, kilo alımının hızlı ve aşırı miktarlarda olması, yüzde ve ellerde şişme oluşmasına, yüksek kan basıncına (büyük tansiyon 14 veya daha yüksek, küçük tansiyon 9 veya daha yüksek) ve idrarda protein atılımına neden olur. Tansiyon yüksekliğinin şiddetine göre görme bulanıklığı, baş ağrısı, huzursuzluk, bilinç bulanıklığı, karaciğer ve böbrek işlevlerinde bozulmaya yol açarak anne hayatını tehdit edici bir durum ortaya çıkabilir.

Preeklampsi, hamileliklerin yaklaşık yüzde 10’unda ortaya çıkar. Preeklampsi, mutlaka doktor denetiminde yakından takip edilmesi gereken ciddi bir gebelik sorunudur. Annede sinir sistemi, damarlar veya böbreklerde kalıcı hasara neden olabilen preeklampsi, bebekte de büyüme geriliği (plasentadan bebeğe akan kan miktarı azaldığı için) veya oksijen yoksunluğuna bağlı stres yaşanmasına neden olabilir. Gebelikteki tansiyon değişikleri açısından, ciddi sonuçlar doğurması nedeniyle, mutlaka yakın takibi gerekir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı