Hamilelikte Sigaranın Zararları Ve Bırakma Yöntemleri

Düşük doğum ağırlıklı çocuk doğurma, erken doğum, plasentanın yerinden erken ayrılması, ani çocuk ölümü sendromu ve okul çağında düşük performans sigaranın zararlarından yalnızca bazıları…Acıbadem Hastanesi Bakırköy Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Rıza Madazlı hamilelik döneminde sigara içilmesinin fetus haklarına aykırı olduğuna dikkat çekerek anne adaylarını sigara bırakmaya çağırıyor.

bebek.com: Hamilelikte sigara kullanımı oranı nedir?


Prof. Dr. Rıza Madazlı Ülkemizde her yıl 1 milyon 500 bin bebek dünyaya merhaba diyor. Ancak araştırmalar, sağlıklı bir bebek istemelerine rağmen kadınların hamilelik döneminde yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda sigara içtiklerini gösteriyor. Sigara içindeki 3 bini aşkın maddeden özellikle nikotin, karbon monoksit ve siyanid fetusun, anne karnındaki gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu yüzden sigara içilmesi artık tüm dünyada fetus haklarına da aykırı olarak kabul ediliyor.

Hamilelikte Sigaranın Zararları Ve Bırakma Yöntemleri

bebek.com: Sigara kullanımının yarattığı zararlar nelerdir? 


Prof. Dr. Rıza Madazlı Gebelikte sigara kullanımının hem anneye hem de anne karnındaki bebeğin sağlığına ciddi etkileri var. Bu yüzden kesinlikle sigara içilmemesi gerekiyor. Düşük doğum ağırlıklı çocuk doğurma, erken doğum, plasentanın yerinden erken ayrılması, ani çocuk ölümü sendromu ve okul çağında düşük performans ile ilişkili olduğu bildirilmektedir. Sigara içim sayısı artınca, olumsuz sonuçların oranı da artar.

bebek.com: Sigara fetüsü nasıl etkiliyor? 


Prof. Dr. Rıza Madazlı Sigaranın içinde 3000’den fazla kimyasal madde var. Bunların fetus üzerine etkileri kesin olarak bilinmiyor. Bu kimyasal maddeler içinde üzerinde durulan 3 tanesi; nikotin, karbon monoksit ve siyanid. Nikotin kuvvetli bir damar büzücü ajandır ve rahime giden kan akımını azaltarak etkili olabilir. Karbon monoksit hücrelere zarar vererek gelişme geriliğine neden olabilir, ayrıca kanın oksijen taşıma yeteneğini de azaltır. Siyanid de direk olarak hücreler üzerine toksik etkiye sahiptir.

bebek.com: Bu konuda kesin bilimsel sonuçlar mevcut mu? 


Prof. Dr. Rıza Madazlı Özellikle düşük doğum ağırlığı ile sigara kullanımı arasındaki ilişki çok net olarak ortaya konulmuş durumda. Yapılan epidemiyolojik çalışmaların gebelikte sigara kullanımı ile düşük doğum ağırlığı arasındaki ilişkiyi çok açık olarak ortaya koyuyor. Bu olumsuz etki kullanılan sigara sayısı arttıkça daha da artmaktadır. Ayrıca, sigara içen kadınlar daha az ve düzensiz beslendiklerinden, bu olay da fetusun gelişimine olumsuz etkide bulunabilmektedir.

Hamilelikte Sigaranın Zararları Ve Bırakma Yöntemleri

bebek.com: Gebelikte sigarayı bırakmanın yararları nelerdir? 


Prof. Dr. Rıza Madazlı Gebelikte sigarayı bırakanların, özellikle 20. gebelik haftasından önce bırakanların çocukları, sigara içmeyenler ile yaklaşık aynı kilolarda doğuyor. Özellikle 20. gebelik haftasından önce sigaranın bırakılması, yeni doğan açısından son derece önemli sonuçlara sahiptir. Sigaranın bırakılması kalp hastalığı, akciğer kanseri, anfizem gibi hastalıkların önlenmesi açısında da ilave çok önemli faydalar sağlıyor.

bebek.com: Sigarayı bırakma yöntemleri hakkında bilgi verir misiniz? 


Prof. Dr. Rıza Madazlı Sağlıklı bir bebek için sigarayı bırakmak isteyen gebelere yardımcı olacak birçok yöntem var. Bu konuda hizmet veren gruplar, psikoterapi seansları ve yazılı dokümanlar yararlı olabiliyor. Özellikle 5-15 dakika süren ve bu konuda deneyimli kişilerce uygulanan “konuşma seansları”nın sigara bırakımı konusunda oldukça etkilidir. Bu seanslar sayesinde düşük doğum ağırlıklı çocuk doğurma oranı yüzde 20 ve erken doğum oranı yüzde 17 oranında azalmıştır. “Konuşma Seansları”’ında sigara kullanımının fetus, çocuk ve anne üzerine olumsuz etkileri hakkında detaylı bilgi verilir. Sigarayı bırakınca elde edilecek faydalar konusunda kanıtlara dayalı bilgiler aktarılır. İkinci aşamada, gebenin sigarayı bırakma konusundaki istekliliği izlenir. Bu konuda ona yardımcı olunmaya çalışılır ve gebelik kontrollerinde konu takip edilir.”

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/ 🤰🏻[/box]

Post navigation

Bir cevap yazın