Genel

Hamilelikte Seyahat: Avantaj ve Dezavantajları

Yaz mevsimi tatil demek… Hamilelerin elbette tatil hakkı var! Ancak akıllara takılan birçok da soru var! Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Mumcu anne adaylarının en çok merak ettiği sorulara yanıt veriyor.

bebek.com: – Hava yastıkları güvenli midir?
Op. Dr. Alper Mumcu Bu konuda ne leyhte ne de aleyhte yeterli bilgi yoktur. Amerikan Ulusal Trafik Güvenlik Birliğinin hava yastıklarının hamile kadınlar üzerindeki etkilerini incelediği araştırmalar devam etmektedir. Birlik kesin sonuçlar elde edilinceye kadar hamile kadınların koltuklarını hava yastıklarından mümkün olduğunca uzağa çekmelerini önermektedirler. İster sürücü olsun ister yolcu arabanın ön tarafında oturan herkes çok kısa bir sürede büyük bir basınç ile açılan hava yastıklarından mümkün olduğunca uzak durmalıdırlar. Sürücüler koltuk mesafesini ayarlarken pedallara rahatlıkla yetişebilecekleri en uzak mesafeye çekmelidirler.

Aracınızda hava yastığı olsun ya da olmasın, ister kendiniz kullanın ister sürücü yanındaki koltukta oturun emniyet kemerinizi her zaman bağlamalısınız.

bebek.com: – Hamileliğin son trimesterinde uçak yolculuğu güvenli midir?
Op. Dr. Alper Mumcu Pek çok havayolu şirketi kabul edilebilir nedenlerle hamileliğinin son dönemlerini yaşayan kadınları taşımayı istememektedir. Bunun en önemli nedeni anne ya da bebeğe yüklenen risk değil havada gerçekleşecek bir doğumun yaratacağı güçlüklerdir. Bu konuda her havayolu şirketinin kendi kuralları vardır.

Kabin basıncı ayarlı uçaklarla seyahat ederken bebeğinizin zarar görmesinden korkmanız gereksizdir. Tıbbi bir komplikasyon ya da artmış risk söz konusu değilse hava yolculuğu son trimesterda dahil olmak üzere hamileliğin her döneminde güvenlidir ancak dikkat etmeniz bazı noktalar vardır:

• Uçakta oturacağınız koltuğu belirlerken koridor tarafında olmasını isteyin. Bu sayede hem daha geniş bir hareket alanına sahip olursunuz, hem tuvalete gitmeniz kolaylaşır hem de ayak ve bacak hareketleri için yeterli yer kazanırsınız

• Hava yolculukları vücudun su kaybetmesine neden olur bu nedenle yeterli miktarda sıvı almalısınız.

• Uçuş öncesi mutlaka doktorunuzun onayını almalısınız. Eğer şeker hastalığınız, yüksek tansiyonunuz ya da önceden erken doğum öykünüz varsa, veya çoğul gebelik taşıyorsanız doktorunuz bu dönemde uçak ile seyahat etmenize izin vermeyebilir.

bebek.com: – Uçaktaki kabin basıncı bebeğe zararlı mıdır?
Op. Dr. Alper Mumcu Bir çok ticari havayolu şirketi uçaklarındaki kabin basıncını belirli bir seviyede tutmak zorundadır. Bu yasal bir zorunluluktur. Yapılan incelemelerde kabin basıncının bebeğe zarar verebileceği yönünde bir kanıt bulunamamıştır. Gerçekte asıl sorun kabin basıncı olmayan küçük uçaklar ile yapılan yolculuklarda yaşanmaktadır. Kabin basıncı sağlanmadığında örneğin 10.000 feet yükseklikte uçarken sanki yüksek bir dağın zirvesinde gibi olursunuz. Bu yükseklikte oksijen basıncı çok azalmıştır ve vücudunuz sizin ve bebeğiniz için yeterli oksijeni sağlayabilmek için daha fazla çalışmak zorundadır.

bebek.com: – Seyahat esnasında kasılmalar olursa ne yapılmalıdır?
Op. Dr. Alper Mumcu Pek çok hamile kadın zamansız kasılmalar yaşamaktadır. Bu kasılmaların önemli bir kısmında sorun dehidratasyondur. Eğer seyahatiniz sırasında zamansız ve düzenli olmayan kasılmalar olduğunu hissederseniz hemen bulunduğunuz aktiviteyi sonlandırın, dinlenebileceğiniz bir yere gidin ve en az 2 bardak sıvı alın. İdrarınızı yaparak mesanenizi boşaltın. Rahim üzerindeki baskıyı azaltmak için sol yanınıza dönerek uzanın. Bu aynı zamanda rahiminize giden kan ve oksijen miktarını arttırarak onun gevşemesine yardımcı olacaktır.

Eğer kasılmaların sıklığı azalmaz ise, düzenli olmaya başlarsa ve 1 saat içinde 4-6’dan daha fazla sayıda oluyorsa mutlaka zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun.

bebek.com: – Hamilelikte seyahat ederken nasıl giyinmeliyim?
Op. Dr. Alper Mumcu Burada ana kural kendinizi nasıl iyi ve rahat hissediyorsanız o şekilde giyinmeniz gerektiğidir. Ancak bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Öncelikle tek parça pantolonlu tulum gibi kıyafetler hamilelikte seyahat ederken pek uygun değildir. Bunun yerine alt ve üst ayrı kıyafetleri ya da etekli elbiseleri tercih etmelisiniz. Bu sayede acil tuvalet ihtiyacı hissettiğinizde geç kalma riskinizi en aza indirmiş olursunuz.

Tek kat yerine bir kaç kat giyinmek de önemlidir. Seyahat sırasında ani sıcaklık değişiklikleri yaşamak sık karşılaşılan bir durumdur. Klimatize ve soğuk bir hava alanından çıkıp aşırı sıcak bir ortama girdiğinizde ya da yaz günü klimalı arabanızdan mola yerinde indiğinizde, veya tam tersi kış günü sıcak arabanızdan dışarının soğuğuna çıktığınızda bir kaç kat giymiş olmanın avantajını fark edebilirsiniz.

bebek.com: – Rakım değişiklikleri sabah bulantılarını arttırır mı?
Op. Dr. Alper Mumcu Yükseklik ya da hava sıcaklığındaki artışlar bulantıları başlatabilir ya da şiddetlendirebilir. Yakınmalar genelde yeni ortama uyum sağlamanız için gereken 3-5 gün içinde yatışır. Özellikle rakım değişikliklerinde şikayetler daha yoğun olabilir ve uyum sağlama süresi daha uzun sürebilir. Rakım arttıkça dehidratasyon riski artacağından yeterli sıvı aldığınızdan emin olun. Eğer rakım yüksekliğine bağlı başağrısı, gerginlik ve bulantı gibi yakınmalar 3-5 gün içerisinde gerilemezse daha alçak rakımlara ya da daha iyisi alışkın olduğunuz rakıma dönmeniz gerekebilir.

bebek.com: – Hamilelik araç tutmasına sebep olur mu?
Op. Dr. Alper Mumcu Araç tutması ile hamilelik arasında herhangi bir ilişkiyi düşündürecek kanıt yoktur. Ancak böyle bir ilişkinin olmaması hamileliğiniz süresince sorunsuz seyahat edebileceğiniz anlamına gelmez. Özellikle erken gebelikte yaşanan bulantı ve kusmalar seyahatinizi sevimsiz hale getirebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu