GebelikHamilelik

Hamilelikte normal nabız değerleri

Hamilelik sürecine girildiğinde kadın vücudunda çok sayıda farklılık ve değişim gözlenir. Bunlardan biri de nabız değişimidir. Nabız, atardamarların kalbin içine kan pompalaması sayısının ölçülmesine verilen isimdir. Kısaca kalbin atış hızıdır. Nabız sayısı ölçülürken kalbin bir dakikada kaç kere attığının hesabı yapılır.  Hamilelikte kalpteki hız anneden anneye değişebilir.
Nabız değişikliğinin nedenleri arasında ya, spor yapma ve hamilelik öncesi vücudun genel yapısı gibi özellikler sayılabilir. Ancak ortalama bir yetişkin kadının nabzı istirahat halindeyken 75 atar -ki bu rahat sağlıklı bir yetişkin için 60-90 referans aralığındadır.- Ancak hamileyken dinlenme halinde alınan ölçümlere göre kalbin hızı 80-90 arasında gözlenir.
Yani, istirahat halindeyken bile eskiye kıyasla yürürken hissettiğiniz kalp atışlarına sahip olabilirsiniz ve bunda anormal bir durum yoktur. Bunun nedeni, hamileyken vücuda daha fazla kan pompalanıyor olunmasıdır. Akış sağlanırken kanın büyük bir kısmı anne rahmine de gider. Bu yüzden de kalan bölgelere kan taşınması için kalp olması gerekenden daha hızlı kan taşımakla yükümlüdür. Yine de çok nadir de olsa bazı gebe kadınlarda nabız düşüklüğü de gözlenir.
Sabahları dinlenirken nabız ölçümü yapmak idealdir. Nabız ölçerken kalbin bazı atardamarlara yapmış olduğu basınç özel noktalara yansır. Bu noktalar eklem bölgelerimizde bulunur. Ön kol bileğinden ya da şah damarından bu basıncı elle hissetmek mümkündür. Eğer evinizde tansiyon aletiniz yoksa bu noktalar sayesinde kendiniz de ölçüm yapabilirsiniz. Bunun için bileğin iç kısmındaki eklem yerine parmak uçları konur. Saat ile ölçülecek 15 saniye içinde kaç atış hissettiğiniz sayılır ve çıkan rakam dörtle çarpıldığında nabız sayısı öğrenilir.
Nabıza dair bilinmesi gereken diğer önemli konu ise, halk arasında bilinen adıyla Büyük tansiyon(sistolik) ve Küçük tansiyon(diastolik)dur. Sistolik ve diastolik basınçlar arasındaki fark nabız basıncıdır.
Sağlıklı gebeliklerde bebeğin büyümesi için gerekli olan besin ve oksijen anneden sağlanır. Bu yeterli miktarda anne kanı plasentada dolaştığı ve besin ve oksijenin göbek kordonundan bebeğe geçtiğinde sağlanır. Yüksek kan basıncı gebelikte problemlere sebep olabilir. Örneğin eğer kadın yüksek kan basıncına sahipse bu plasentaya yetersiz kan akımı olmasına sebep olabilir. Bebeğin, ihtiyacı olan oksijen ve besini düşük miktarda alması demektir. Bu durum bebeğin hızını yavaşlatabilir.
Yüksek tansiyon problemi hamilelerde sıkça rastlanılabilir. Yüksek tansiyon tipleri; kronik hipertansiyon, gestasyonel hipertansiyon ve preeklampsidir. Bu türlerin risklerinden sakınmak içinse hamileyseniz bebeğin gelişimi için doğumdan önce düzenli olarak doktorunuzla görüşmeniz, gerekli görüldüğü durumlarda serum ya da ilaç için danışmanız, sağlık sorunlarınız varsa yine doktorlarınıza anlatmanız, kan basıncı ve kilonuzu kontrol ettirmeniz gereklidir. Ayrıca istirahat, düzenli beslenme, spor ve solunum egzersizlerin de bu süreçte bebeğin ve annenin dengesi için çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu