Hamilelik Hastalıkları

Hamilelikte nezle

Hamilelikte nezle, soğuk algınlığı ve grip hangi mevsimde olursa olsun gözlenebilen hastalıklardandır. Üçü de birbirine benzese ve karıştırılsa da nezle; rinovirüslere bağlı bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Bu yüzden de burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğazda ağrı, yanma ve hapşırık, öksürük şeklinde şikâyetler görülür. Ancak bu enfeksiyonların şiddeti gribe kıyasla nezle için fazla olmayacağından ayakta da atlatılabilen bir rahatsızlıktır.
Bu nedenlerle gebelikte nezleye yakalanırsanız, bol bol istirahat etmeli ve yiyeceklerle birlikte vitamin takviyesi yapılmalıdır. Doktora danışılmadan hamileliğin kaçıncı haftasında olunursa olunsun asla herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Zaten nezle gibi hastalıkların temelinde virüs olduğu için özel ve kesin ilaçları yoktur. Ancak gebeliği etkilemeyen burun tıkanıklığını giderici ilaçlar, spreyler, öksürük ilaçları doktorunuz tarafından reçetenize eklenebilir. Antibiyotikler ancak sinüzüt, zatüre gibi bakteriyel bir enfeksiyonun baş gösterdiği durumlarda gerekli görülürse tedaviye eklenir.
Nezle, kişiden kişiye damlacık yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bu nedenle hapşırma, öksürme gibi basit insani ihtiyaçlarla hava yoluyla ya doğrudan temasla bulaşır. Bu noktada, hamilelere düşen görev kendilerini ve bebeklerini sakınmak için özellikle kış aylarında kapalı ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaktır. Bunun yanı sıra düzenli uyku, stresten uzak bir yaşantı ile dengeli beslenme de vücut direncinizi arttıracağı için hastalığa yakalanma ihtimalinizi düşürecektir.
Nezle ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar çok nadiren zatürre (pnömoni) gibi ciddi komplikasyonlar eklenmedikçe hamilelik süresince bebeğiniz açısından hiçbir risk oluşturmazlar. İstirahat başta olmak üzere bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak besinlerle bebeğinizi ve kendinizi dinç tutmanız, vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmeniz ve onun size gerekli gördüğü takdirde uygulayacağı diğer tedavi yöntemleriyle en fazla 1-2 hafta içerisinde kolayca atlatılırlar. Halk arasında korkulduğu ve yanlış bilindiği üzere bu süreçte hapşırmak ve öksürmek bebeğe zarar vermez. Unutulmamalıdır ki, bunlar da birer insani ihtiyaçtır yalnızca hassas olduğunuz bu hamilelik döneminde kendinize biraz daha dikkat etmeniz gerekir. Siz ne kadar rahat ve özenli olursanız, bebeğiniz de bu süreci zarar görmeden rahatça atlatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu