Hamilelikte nasıl beslenmeli?

 Hamilelikte beslenme insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu devrelerden biridir. Hamilelikte anne adayları için genellikle iki kişilik beslenmeleri söylenir. Ancak toplum içinde yayıla gelen bu söylem doğru değildir. Aksine, hamilelik döneminde gereğinden fazla beslenme, az beslenmek kadar hem bebek hem de anne için yanlış ve tehlikelidir. Tüp bebek tedavisi gören annelerde doktorunun tavsiyesine uygun özel beslenme ve diyetler söz konusu olabilir. Normal hamilelikte ise eğer anne adayı, kiloluysa kilo vermek amacıyla ya da başka bir nedenden dolayı yetersiz beslenirse doğacak bebeğinde düşük doğum ağırlığı, erken doğum, düşük ve hatta anne karnındayken bebeğin ölümü gibi olumsuz durumlar gerçekleşebilir. Yine oruç tutmak amacıyla anne adayı kendisini ve bebeğini uzun süre aç ve susuz bırakırsa ters komplikasyonlar gelişebilir. Tam tersi durumda gebelik sürecinde anne adayı gereğinden fazla kalori alıp aşırı kilolu bir dönem geçirirse; gebelik şekeri, hipertansiyon gibi rahatsızlıkların yanı sıra bebeğin de irileşmesine ve zor doğmasına sebebiyet verebilir.
Tüm bu sebeplerden dolayı bilinmelidir ki, hem trimester(3 aylık) dönemde hem de hayatın geri kalanında beslenmeye titizlikle yaklaşılmalıdır. Diyet değil dengeli beslenme esas alınmalıdır. Et, süt, tahıllar, meyve ve sebzeler her gün doktorunuzun da belirlediği miktarlarda mutlaka alınmalıdır. Haftada 2 gün balık, 2 gün tavuk, 2 gün kırmızı et ve 1 gün de kuru baklagiller şeklinde protein kaynağı ve et grubu besinleri tüketilmelidir.
Şeker ve yağ miktarı aşırı yüksekken besin değerleri düşük olan gıdaların anne ve bebeğine yararı yoktur. Tuz kısıtlaması gerektiren bir hastalık yoksa yemeklerin normal tuzlu yenmesi ve iyotlu tuz kullanılması önerilir. Uzun raf ömrü sağlanması için katkı maddeleri içeren market ürünleri, konserve ve paketlenmiş gıdaların tüketilmemesi doğru bir karardır. Alkol ve sigara kullanımı zaten anne adayları için söz konusu bile olmamalıdır. Ayrıca toksik maddelerin bulunduğu sigara içilen ortamlardan da sakınılmalıdır. Vücudun asit-baz dengesine de önem verilerek asitli içecekler yerine ayran, süt, taze meyve suları tüketilirken bol bol su içilmesi de ihmal edilmemelidir. Aşırı çay kansızlık yaparken aşırı kafein tüketiminin de annede kemik erimesi ve bebekte gelişme geriliği riskinin arttırdığı unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı