Hamilelikte Kozmetik Kullanımı Zararlı Mı?

Kadınlar her zaman bakımlı olmak isterler değil mi? Anne adayları da 9 ay boyunca güzelliklerine dikkat etmek istiyorlar. Ancak bebek bekliyor olmak da onları korkutuyor. Biz de “hamilelik ve kozmetik” konusunda merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’na sorduk.

bebek.com: – Hamilelikte saç boyatmak güvenli midir?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Kullanılan boyanın cinsine göre değişir. Ancak boyalarda bulunan kurşun ve türevi vs maddeler ciltten emilerek zararlı olabilir. Her boya ürününde içerikleri tam olarak bilinmiyor. Bilinen çeşitli kimyasallar olduğu ve bunların içinden bazılarının zararlı olabileceğidir. Gerçi bir kereden alınacak zararlı madde oranı risk teşkil etmeyebilir diye düşünülebilir ama muhtemel yan etkileri bilinmeyen uygulamalardan uzak durmakta fayda var. Bu açıdan çok gerekmedikçe önermiyoruz.

bebek.com: – Hamilelikte güneşlenmek zararlı mıdır?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Hamilelikte vücut ısısının artışını istemiyoruz bu bebek için iyi değildir. Hamile saat 11-17 arası güneşte durmamalıdır. Bu saatlerin öncesinde ve sonrasında da yatarak güneşlenme önermiyoruz. Denizde ve havuzda bu saatlerde alınacak güneş yeterli olacaktır. Bu sürelerin da 15 dakikayı geçmemesi gerekmekle birlikte günde bir kaç kez deniz banyosu öneriyoruz.

bebek.com: – Güneşlenirken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Saat 11-17 arası güneşe çıkılmaması gerektiğini gebeler unutmamalıdır. Gebelerde hormonal nedenlerden ötürü güneş lekesi oluşma ihtimali de yüksektir. O yüzden bu saatler dışında güneş alabilirler ama bu yine de güneşe yatarak güneşlenme tarzında olmamasının faydalı olduğu unutulmamalıdır. Gölgede ve denize girerken yüzerken aldığı güneş yeterlidir.

bebek.com: – Hamilelikte hangi epilasyon yöntemi kullanmak gerekir? Ağda ve tüy dökücü kremlerin olumsuz yönleri var mıdır?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Ağdanın bilinen bir yan etkisi yoktur. Tüy dökücü kremler çok çeşitli ve hepsinin ayrı ayrı içeriklerini bilerek değerlendirmek gerekir. Ancak hepsi de kimyasallar içerdiğinden dikkat etmek ve tercih etmemekte yarar var.

bebek.com: – Çatlakları önlemek için kullanılan kremler bebeğe zarar verir mi?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Hayır. Bu konuda özel olarak satılan ürünler var. Onlardan tercih edilmelidir.

bebek.com: – Hamilelikte dişe dolgu yaptırmak güvenli midir?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Evet. Çürük dişle dolaşmak zararlıdır bu sürede gerekli olduğunda diş dolgusu yapılır Lokal anestezi gerektiği hallerde diş çekimi yapılabilir. Bu, zararlı değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı