Hamilelikte karşılaşılan sorunlar

Hamileliğiniz sırasında dokuz ay boyunca farklı zamanlarda farklı rahatsızlıklarhissedeceksiniz. Bunlardan en yaygın bilinenleri sabah bulantıları,mide yanması, kabızlık, sırt ağrıları ve baş ağrılarıdır.Bütün bu rahatsızlıkların sizi endişelendirmesine izinvermeyin. Bunları gidermenin yada hafifletmenin çeşitli yolları var.

Hamileliğiniz sırasında vücudunuz çok büyük değişimler içerisine giriyor, bu nedenle bu değişimlere vücudunuzun tepki vermesi çokdoğal. Sizin yapmanız gereken vücudunuzun bu tepkilerini tanımak,anlamak ve onları arttıracak şeylerden kaçınmak. Şimdi sırası ile bunları
tanıyalım:

SIRT AĞRISI
Sırt ağrısı özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında sık karşılaşılan bir problemdir.Bunun sebebi kaslarınızın yumuşaması,artık taşıyacak daha fazla yükünüz olması ve vücudunuzun ağırlık merkezinindeğişmesidir. Otururken yada ayakta dururken kötü bir duruş da buağrının oluşumuna katkıdabulunur. Bazı basit kuralların uygulanması size yardımcı olacaktır.
Ağır taşımaktan kaçının. Taşıdığınız yükleri iki tarafa paylaştırın ve denge sağlayın.
 • Yerden bir şey alırken yukarıdan eğilmeyin,dizlerinizi kırıp çömelin ve sırtınızı dik tutmaya devam edin.
 • Fazla aşağıya eğilerek yada yukarıya uzanarak çalışmayın,çalıştığınız alan tam bel hizanızda olsun.
 • Otururken sırtınızı bir yere yaslatıp destekleyin ve hep dik tutun.

 SABAH RAHATSIZLIĞI
 Aslında bu duruma sabah rahatsızlığı demek çokda doğru değildir.Çünkü yaşadığınız bu sıkıntılar günün herhangi bir saatinde oluşabilir.Bunların hamilelikteki hormonsal değişimlerden kaynaklandığıdüşünülmektedir. Bu rahatsızlık genelde 12-14 haftadan sonra ;hormonların ani artışları durduğundan ve vücut alıştığından, azalmaktadır.Yaşadıklarınız hafif bir bulantıdan,sık ve yoğun kusmaya kadar değişebilir.Eğer yediğiniz hiçbir şeyi midenizde tutamıyorsanız o zaman ciddi bir sorun vardır ve doktorunuzla görüşmeniz gerekir.Sabah şikayetlerinizi en aza indirmek için size birkaç öneri:

 • Eğer sabah kendinizi hasta hissediyorsanız,yataktan kalkmadan önce birkaç tane çok tuzlu ve tatlı olmayan bisküvi atıştırın.
 • Az ve sık yiyin.Kan şekerinizi yüksek tutmak için tatlı ve şekerlere gitmek yerine muz,az şekerli ve tuzlu krakerler atıştırın.
 • Bol su için.

 MİDE YANMASI VE HAZIMSIZLIK
 Mide girişinde yer alan bir kapak hamilelikte gevşer.Buda yediğiniz yiteceklerin yemek borusuna geri kaçmasına sebepolur. Ayrıca büyüyen bebeğiniz aşağıdan baskı yaparak midenizi sıkıştırır ve hazımsızlığa katkıda bulunur.Bunu önlemek ve azaltmak için yapmanız gerekenler:

 • Az ve sık yiyin.(günde 3 yerine 6-7 öğüne çıkmalısınız)
 • Çok yağlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durun.
 • Yatağa girmeden birkaç saat öncesinde birşeyler yemeyi kesmelisiniz.
 • Kendiniz ilaç almayın ve alacağınız antiasitlerin güvenli olup olmadığını doktorunuzdan mutlaka öğrenin.
 • Çikolata ve çok şekerli yiyeceklerden uzak durun.Bu gıdalar mide kapağınızın gevşemesini arttırıp yiyeceklerin yemek borunuza kaçmasına sebep olacaktır.Buda sizde yanma hissi oluşturacaktır.

 KABIZLIK
 Hamilelikteki hormonsal değişiklikler ve bebeğin büyüyerek bağırsakları sıkıştırması kabızlığa nedenolur. Kabızlığı tedavi eden laksatif ilaçları kesinlikle kullanmayın.Bunun yerine bol su için ve lifli yiyecekler tüketin.Demir ilaçları kabızlığınızı arttıracaktır bu nedenle ihtiyacınız olan demiri gıdalardan almaya çalışın.

 VARİSLİVENLER (toplardamarlar)
Bunlar vücudun şişmiş olan yüzeyel toplardamarlarıdır.Sıklıkla bacaklarda vevulvada (vajinanın dışa açıldığı bölge) görülür. Bu durum bebeğiniz doğduktan sonra geçecektir.Bunlardan kaynaklanan ağrıları azaltmak için bacaklarınızı sıklıkla yükseğe kaldırıp dinlendirin.Böylece bacaklarınızdaki şişmiş damarlarda bulunan kan geri akacak ve bacaklarınızın şişliği azalacaktır.Varisli venleri azaltmanın yolları:

 • Bacak bacak üstüne atmaktan kaçının
 • Fazla ağır taşımayın
 • Yürüyüş,yüzme ve egzersizler yapın.
 • Eğer vulvanızda varisli venler bulunuyorsa yatağınızın ayak kısmını bir miktar yükseltin.

 BASUR YADA HEMOROİDLER
 Bunlarda arkada büyük abdest çıkışınızda bulunan varisli yani şişmiş damarlardır.Kaşıntı ve ağrı yapabilirler yadakanayabilirler. Hemoroid oluşumunu önlemek için bol lifli besinler yemeli ve su içmelisiniz.Buz kompresi ağrınızıazaltabilir. Ayrıca doktorunuz size güvenle kullanacağınız merhemler önerebilir.

 İDRAR KAÇIRMA
Sık tuvalete gitme ihtiyacı hamileliğinizinilk ve son üç ayında sıkça karşılaşacağınız birproblemdir. Hatta bazen idrarınızı tutamayabilirsiniz, özellikle gülerken ve öksürürken.Bu durum geçicidir ve sebebi doğum yaklaştıkça pelvik taban kaslarının bebeğin geçişine izin vermek için gevşemesi ve yumuşamasıdır.Bu rahatsızlığı gidermek için her gün düzenli pelvik kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapmalısınız.

 ŞİŞLİKLER
Bacaklar, bilekler, ayaklar ve ellerhamilelik sırasında şişebilir.Bunun sebebi hormonlara bağlı vücudun su toplanmasıdır.Tansiyonunuz normal olduğu sürece bunun bir önemiyoktur. Ancak bu şişme yüksek tansiyon ile birlikte ise riskliolabilir. Bunları önlemek için ayaklarınızı yukarı kaldırıp dinlenmeye çalışın ve düz,rahat ayakkabılar giyinin.

 KRAMP
Kramp ani ve keskin bir acıdır. Genelde baldır kasları ve bacağa girer.Hamilelikte bu duruma sık rastlanmakla beraber neden olduğunu kimse tambilmiyor. Vücuttaki düşük sodyum oranlarının buna sebep olabileceği düşünülüyor.Düzenli egzersizler kan dolaşımınızı düzenlemekte ve bu krampların oluşumunu azaltmakta size yardımcı olacaktır.Ayrıca sağlıklı beslenmede önemlidir. Özellikle muz iyi bir sodyum kaynağıdır ve tüketmenizde fayda vardır.

 BAŞ DÖNMESİ
Baş dönmesi ve bayılmada hamileliğin sık problemlerindendir.Sebebi beyninize bir anlık yetersiz kan gitmesidir.Özellikle sırtüstü yattığınızda görülür; bu nedenle yan yatmaya özen gösterin.Ayrıca yataktan ve sandalyeden aniden kalktığınızda görülebilir.Bu nedenle böyle ani kalkışlardan sakınmalısınız. Bu baş dönmeleri birkaç dakika içinde geçecektir.Eğer daha uzun sürerse ciddi bir hastalığın öncüsü olabilir. Bunu doktorunuza bildirmelisiniz.

 UYKU PROBLEMLERİ
Eğer geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorsanız endişelenmeyin.Bunu birçok hamile kadın yaşamakta.Güzel bir gece uykusu için yapabileceğiniz çok şey var.

 • Normalde oturduğunuzdan daha geç saate kadar oturun.Aynısaatlerde yatağa girmeyi ve hamile olduğunuz için uzun uyumanızgerektiğini kendinize şart koşmayın.Ne kadar çok dert ederseniz ve katı olursanız problemin çözümü o kadar çok zaman alır.
 • Gün içinde mutlaka hareket edin,egzersiz yapın,yürüyüşe çıkın veya yüzün. Bu sizi hem yoracak hemde rahatlatacaktır.
 • Uyumak için herhangi bir ilaç kullanmayın.Bu ilaçlar hamilelikte zararlı olabilir ve normal uyku düzeninizi bozabilir.
 •Alkol, kafein ve başka uyarıcılarda kullanmayın.Fazla kahve tüketmeyin.
 • Çok fazla uyku problemleriniz üzerine düşünmeyin.Sizi rahatlatacak ve dikkatinizi o problemden uzaklaştıracak başka uğraşlar bulun,film seyredin, müzik dinleyin yada kitap okuyun.

“Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler” kitabından alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı