Hamilelikte ilaç kullanımı bebekte iç kulak hasarı yapıyor!

İşitme kayıpları, annenin hamileliğinde kullandığı ilaçlara bağlı olarak bebekte iç kulak hasarıyla ortaya çıkabiliyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kulak, Burun Ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Haluk Özkarakaş, hamilelikte kullanılan ilaçların bebeğin işitmesine zarar verebileceği uyarısında bulunuyor.

Hamilelikte ilaç kullanımı noktasında oldukça dikkatli olmak gerekiyor. İlaç kullanımı bebek için zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kulak, Burun Ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Haluk Özkarakaş kulağın vücutta hem işitme, hem de dengeyi sağlamakla görevli bir organ olduğunu belirterek, işitmenin olabilmesi için seslerin varlığının anlaşılması ve kelimelerin tanımlanması gerektiğini kaydediyor ve söyle devam ediyor: “İşitme kayıpları kalıtımsal nedenler, annenin hamileliğinde kullandığı ilaçlar ve anne karnında alınan radyasyona bağlı olarak bebekte iç kulak hasarıyla ortaya çıkabiliyor”

Tedavisi

Erişkinlerde ani gelişimli çift taraflı sinir tipi işitme kaybı ve yeni  doğmuş işitme kayıplı bebeklerde iç kulak tipi işitme kaybı tedavisinde daha farklı yöntemler benimsemek gerektiğini belirten Özkarakaş, bunun da biyonik kulak uygulaması olduğunu söylüyor. Biyonik kulağın, bir mikrofon ve kulak arkasından gelen sinyalleri

dijital sinyallere çeviren bir işlemciden oluştuğunu anlatan Özkarakaş, işlemcinin bu dijital sinyalleri, bir kablo ve mıknatıs yardımıyla kafa derisi altında kemiğe açılan yuva içine yerleştirilen bilgisayar çipine ulaştırdığını dile getiriyor.

Ameliyatla biyonik kulak yerleştirilmesinden önce ve sonra odyoloji (işitme ve konuşma bozuklukları) uzmanına ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Özkarakaş, ”Daha sonra da hastanın konuşma gelişimi ve eğitimi için konuşma terapisti gereksinimi vardır. O güne kadar sesleri duymayan çocuğa yeni seslerin tanıtılıp, konuşmanın öğretilmesi lazımdır. Bu uzun bir süreç. Ayrıca çocuğun ve ailenin psikolojik destek görmesi için, pedagog ve psikologa ihtiyaç vardır” diyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı