Hamilelikte idrar kaçırmaya son

Gerek hamilelikte gerekse doğum sonrası birçok kadın idrar tutamamaktan yakınıyor. Öyle ki gebelik sırasında her 10 anne adayından 6 tanesinde idrar kaçırma görülüyor.İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Önay Yalçın kadınların yaşam kalitesini etkileyen bu durumun tedavisinin aslında hiç de zor olmadığını belirtiyor.

bebek.com: Gebelikte idrar kaçırma bütün anne adaylarında görülür mü?
Prof. Dr. Önay Yalçın İdrar kaçırma bütün hamilelerde görülmüyor. Ancak gebelikte oldukça yüksek oranlarda rastlandığını söylemek mümkün. Yüzde 60 gibi bir oranda hamile kadınlarda idrar kaçırma durumuyla karşı karşıya kalınıyor.

bebek.com: Gebelikte rastlanan bu durum doğum sonrasında da devam ediyor mu?
Prof. Dr. Önay Yalçın Bir kısım anne adayında doğumla birlikte geçerken bir kısmında loğusalıktan sonra da devam ediyor. Tahmini bir rakam vermek gerekirse gebelikte idrar kaçıranların 1 / 4’ü doğum sonrasında da bu sorunla karşılaşmaya devam ediyor.

bebek.com: Bu durum kadınları ne ölçüde rahatsız ediyor?
Prof. Dr. Önay Yalçın Aslında baktığınız zaman yaşam kalitesiyle ilgili bir sorun. Bazı kadınlar çok fazla idrar kaçırdığı için bu durumdan son derece rahatsız oluyor. Bazı kadınlar ise rahatsızlık duymayabiliyor. Buna karşın günde 1 kez idrar kaçırmayı bile problem sayan var. Aslında gerçek şu ki tüm yaşamları boyunca her 3 kadından birinde mutlaka az ya da çok idrar kaçırma sorunu yaşanıyor. Ama bunu problem yapıp da doktora başvuranların oranı % 12’leri kesinlikle geçmez.

bebek.com: İdrar kaçırmanın sebepleri nelerdir?
Prof. Dr. Önay Yalçın Hamilelik sırasında idrar kaçırma kabaca iki sebebe bağlı olarak ortaya çıkar. Bunlardan birisi tuvalete gidene kadar idrar kaçırma ile kendini belli eden durumdur. Bir diğeri ise öksürme aksırma, gülme, ip atlama, zıplama gibi karın içi basınç artırıcı hareketlerle ortaya çıkan durumdur. Eğer destek sistemi sağlam değilse bu basınç artışı idrar yoluna yansıyor ve dolayısıyla idrar kaçıyor. Normal şartlarda belirli bir miktar idrar olunca idrar yapma ihtiyacımız doğuyor. Oysa bu kişilerde idrar kesesinin etrafını saran ve idrarı boşaltan kas gelişigüzel çalışıyor.

bebek.com: Genetik etkenler söz konusu mudur?
Prof. Dr. Önay Yalçın Destek dokusunun gevşekliği genetiktir. İşin ilginç yanı idrar kaçırma sorunundan şikayet eden kadınlar genellikle çocuklukta da altını ıslatan kadınlardan oluşmaktadır.

bebek.com: Tedavisinde ne gibi bir yol izlenir?
Prof. Dr. Önay Yalçın İdrar kaçırma sorununun değerlendirilmesi için idrar kaçırma tipinin belirlenmesi gerekiyor. Bazı durumlarda tedavi sadece cerrahi yöntemlerle yapılabilirken bazı durumlarda ameliyat dışı tekniklere başvurulur. Konuyla ilgili sayısız teknik mevcuttur. 100’den fazla cerrahi tedavi var. Şu anda en çok kullanılan yöntemlerden biri TVT tekniği dediğimiz olaydır. Özellikle yurtdışında kadınların yüzde 98’i TVT tekniğini kullanmaktadır.

bebek.com: TVT tekniği nasıl Uygulanır?
Prof. Dr. Önay Yalçın Hastaların yaşam kalitesini TVT tekniği ile hasta 30 dakikalık lokal anestezi altında yapılan bir müdahale ile sağlığına kavuşur. Kurdeleye benzeyen bir şerit iki ucundaki iğneye benzer maddelerle mesanenin sarktığı yere yerleştirilir. Sentetik dokulu olduğu için yerleştiği yerde tutturulur ve daha sonra iğneler alınarak burada bırakılır.

bebek.com: Operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Prof. Dr. Önay Yalçın Operasyon sonrasında ağrı, kanama, kaşıntı, kabızlık, oturamama gibi sorunlar yaşamaz. Aynı gün veya ertesi gün hasta taburcu olabilir. Ameliyat sonrasında dinlenmek ve bir süre cinsel beraberlikten kaçınmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı