Hamilelikte Hemoroid Sorunuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelik döneminde bazı hastalıklara daha sık rastlanıyor. Bu hastalıklardan biri de hemoroid(basur) sorunu. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Pata, “Gebelik ; bebek etkisi ile karın içi basınç arttırarak, hormonal değişikliğe bağlı olarak bağırsak hareketllerini değiştirirek hemoroid oluşumun da artışa yol açmaktadır.” diyerek gebelikte hemoroid sorununu anlatıyor.

bebek.com: Hemoroid nedir?
Doç. Dr. Cengiz Pata: Gerçekte hemoroidler bağırsaklarımızın dışa açıldığı kısım olan anal kanalın doğal bir parçasını oluşturan özelleşmiş toplar dammar yastıkçıklarıdır. Bu yastıkçıklar normal damarlara gore daha sağlam bağ dokusu ile kaplıdırlar ve günlük dışkılama sırasında dokunun zedelenmesini önleme fonksiyonu görürler. Hemoroidal yastıkçıkların bağdoku desteğinin azalmasına bağlı zaman içersinde dışarı sarkma, genişleme ve sonuç olarak fonksiyonlarında azalmasına Hemoroid(basur) Hastalığı adını veriyoruz. Hemoroid ülkemizde ve batı toplumlarında sıkça rastlanabilen bir hastalık olup yaklaşık görülme sıklığı %50 gibidir.

bebek.com: Belirtileri nelerdir?
Doç. Dr. Cengiz Pata: Hemoroidleri yerleşim yerine gore iç ve dış olmak üzere iki ana guruba ayırırız.Dış hemoroidler de kanama ve hemoroidal venin tıkanmasına bağlı(tromboze olması) şidetli ağrı olabilir. İç hemoroidler de parlak kırmızı, dışkılama sonrası gelen ya da iç çamaşıra bulaşa neden olan kanamalar olabilir. Bunun yanında dışkılama sırasında ağrı, yanma, makatta kaşıntı, akıntı ve bunlara bağlı olarak gelişen kabızlık hemoroid(basur) hastalığının belirtileridir.

bebek.com: Gebelikte neden hemoroid sorunu artar?
Doç. Dr. Cengiz Pata: Hemoroid yastıkçıkları içi daha once anlattığımız gibi içi kanla dolu toplar damarlardır. Kan akımının bozulması, ya da dıştan bu yastıkçıklara karşı gelişen baskının artması ki bu sıklıkla kabızlık, karın içi basınç artması gibi durumlarda oluşur, bu yastıkçakları oluşturan bağ dokusunun zayıflamasına ve hemoroidlerin oluşmasına neden olmaktadır. Gebelik ; Bebek etkisi ile karın içi basınç arttırarak, hormonal değişikliğe bağlı olarak bağırsak hareketllerini değiştirirek hemoroid oluşumun da artışa yol açmaktadır.

bebek.com: Anne adayları yakınmaları önlemek için ne gibi önlemler almalıdır?
Doç. Dr. Cengiz Pata: Anne adayları herşeyden once gebelik dssüres,ince fazla kilo almaktan kaçınmalıdırlar. Gebelik süresince izleyen hekimlerinin izin verdiği ölçüler dışında kilo alımı gerçekleşmemelidir. Bunu yanında gebelik süresince gelişebilecek kabızlık ve ishal gibi hastalıklar erkenden kronikleşmeden ve hemoroidler üzerinde baskı yaratmaya başlşlamadan tedavi edilmelidir. Yine anne adaylarına önerimiz eğer gebelik öncesi bu tarz bir rahatsızlıkları olduğunun farkında iseler ya da şüpheleri varsa bir gastroenteroloji uzmanına başvurarak gebelik öncesi uygun tedavilerini yaptırmalarıdır.

bebek.com: Gebelikte hemoroid(basur) tedavisi nasıl planlanır?
Doç. Dr. Cengiz Pata: Hemoroidleri 4 ana gruba ayırmaktayız. Birinci ve 2. evrede ilaç, laser, band ligasyonu, skleroterapi (iğne ile tadavisi), 4. evre de ise cerrahi müdahale ile tedavi mümkündür. 3. Evre hemoroidler de ise medikal veya cerrahi tedavi den uygun olanı kullanılarak tedavi edilirller. Gebelik esnasında çok gerek kalamadıkça cerrahi müdahalelerden kaçınmaktayız. Ancak diğer tedavi şekilleri- bazı fitil şeklindeki ilaçlar hariç olmak üzere- gebelik esnasında gerekli görülürse kullanılabilir.

bebek.com: Doğum sonrası geçer mi? Kalıcı bir sonuç mu doğurur?
Doç. Dr. Cengiz Pata: Doğum sonrası hazırlayıcı faktörlerin kaybolmasına bağlı olarak kısmi düzelme gerçekleşebilir.Hemoroid İçerisinde ki kan akımının düzelmesine bağlı olarak hemoroidlerin şişkinliğinde azalma olacaktır, ancak tamamen kaybolması söz konusu değildir. Evre 1 ve 2 hemoroidi olan hastaların gebelik sonrası daha az sorun yaşadığı bilinmektedir. Diğer evre hemoroidler ise gebelik sonrasın da dahi uygun yöntem ile tedavi edilmelidir.

bebek.com: Hemoroid(basur) normal doğuma engel midir?
Doç. Dr. Cengiz Pata: Kesinlikle hayır. Ancak daha önce anlattığımız gibi ağrılı(tromboze) dış hemoroidler varsa bunların doğum öncesi tedavisi uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı