Hamilelikte hangi sporlar güvenlidir?

Anne adaylarının iş ortamında yaşadığı yoğun stres ile annenin kas ve iskelet sistemindeki değişiklikler hem anneleri hem de bebeği etkiliyor. Hamilelik sürecinin bedensel ve ruhsal olarak iyi geçmesini sağlayan özel egzersiz programları, bu dönemin çok daha rahat geçmesini sağlıyor. Öneriler ise, hamileliğin ilk aylarında pilates ardından da yoga egzersizleri yapmak. 
Hamilelik dönemi kadınların kas ve iskelet sisteminde değişikliklerin olduğu bir dönem olduğundan, bel ve sırt ağrılarının oluşması kaçınılmaz hale geliyor. Güçlü kas sistemi için yapılacak en doğru ve güvenilir yöntem ise, hem bedeni hem de ruhu besleyen pilates ve yoga egzersizleri oluyor.

Hamilelikte Pilates Egzersizleri

Pozitif Enerji Spor Merkezi Kurucularından Burcu Levent, hamilelikte pilatese 12. ve 16. haftada başlamanın doğru olduğunu belirterek, Pilates egzersizlerini haftada 2 kez yapmanın doğuma olumlu katkı sağlayacağından söz ediyor. Doğum zamanına kadar anne adayının egzersizlere devam etmesinin anne ve bebek için bir sorun teşkil etmediğini hatta aksine daha rahat bir doğum sunduğunu belirten Levent, sözlerine şöyle devam ediyor;  “Erken doğum riski taşıyanlar ve tansiyon gibi problemleri olanların mutlaka doktor kontrolünde egzersizlere katılmasını tavsiye ediyoruz.” 
 
Yoga, annenin kas gücünü geliştiriyor, sağlıklı bir omurga vadediyor

Yogayı doğru eğitmenlerle ve doğru tekniklerle yapmak, vücutta kalıcı hasara yol açılmaması için çok önemli. Pozitif Enerji Spor Merkezi Kurucusu Buse Levent konuyla ilgili şu açıklamaları yapıyor: “Hamileliğin ilk üç ayında eğer anne adayının öncesinde egzersiz geçmişi yok ise yeni bir egzersiz programına katılmasını tavsiye etmiyoruz. Hamileliğin 3 ay sonrasında anne adayları tarafından başlanan ve düzenli olarak yapılan yoga, kas gücünü geliştiriyor ve sağlıklı bir omurga kazanmalarını sağlıyor. Pozitif Enerji Spor Merkezi olarak bizler, hamile yogası egzersizleriyle bedensel farkındalığı artırıyoruz ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeleri için anne adaylarını hazırlıyoruz.” 
 
Hamileliğin Hangi Dönemlerinde Nasıl Spor Yapılmalı?

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde hafif tempolu yürüyüşler ve omurgayı güçlendirecek egzersizlerin yapılması öneriliyor. Egzersizlere ek olarak yapılabilecek pilates ve yoga egzersizleri, bulantı ve baş dönmesi gibi durumları en aza indiriyor. 3-6 aylık dönemlerde ise bisiklete binmek, yürüyüş yapmak ve hafif tempolu grup egzersizlerine katılmak uygun. Yan oturma pozisyonundaki hareketler de anne ve bebek için güvenilir pozisyonlar oluyor. 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı