Hamilelikte (Gebelikte) Miyomlar Hakkında Her Şey!

Hamilelikle beraber kadınlarda pek çok semptom ortaya çıkabilir. Bu semptomlar, her gebe kadında ortaya çıkacak diye bir şey yoktur; ancak bazı kadınlarda direkt gebelikle ilişkisi olmayan farklı sağlık problemleri de ortaya çıkabilmektedir. Hamilelikte miyom görülmesi durumu da bu problemlerden biridir.

Miyom Nedir? Kadınlarda Miyom Neden Oluşur?

Miyomlar, kadınlarda çok sık rastlanan ve rahimde gelişen iyi huylu tümörlerdir. Fibroid olarak da tabir edilen miyomlar, kadınlardaki üreme organı olan rahimdeki anormal kas büyümeleridir. Bu büyüyen kas doku, rahim duvarında meydana gelebileceği gibi rahim boşluğunda da gelişebilmektedir. Miyomların kansere dönüşme olasılığı çok azdır. Bu nedenle hemen korkuya kapılmamak gerekir. 

Genellikle üreme çağındaki kadınlarda görülen miyomlar, bazen belirti göstererek ortaya çıkabildiği gibi bazen de sadece jinekolojik muayenelerde ortaya çıkabilmektedir. 1cm’den 20 cm’e kadar değişebilen çaplarda görülebilen miyomlar, üreme çağındaki kadınların neredeyse %80’inde görülebilmektedir. Ancak çoğu kadının miyom taşıdığından haberi yoktur.

Peki, kadınlarda miyom neden oluşur? Miyomun neden oluştuğuna dair kesin bir yanıt verilemeyecek olsa da;

 • Genetik faktörler
 • Hormonlar
 • Beslenme
 • Günlük hayatta kullanılan kimyasal ürünler
 • Gebelik

gibi durumların miyom oluşmasında ve büyümesinde etkili oldukları düşünülmektedir. Miyomların oluşmasında kadınlık hormonları etkili olduğu için ergenlikten önce oluşmazlar ve menopoz ile birlikte var olanlar yok olur ve bir daha gelişmezler.

Hamilelikte Miyom Nedir? Miyom ve Hamilelik Arasındaki İlişki Nasıldır?

Hamilelikte miyom, yaklaşık olarak 100 anne adayının 8’inde görülebilen bir durumdur. Miyom ve hamilelik arasındaki ilişki, östrojen hormonu ile oluşmaktadır.

Hamileliğin ilk 3 ayında östrojen hormonu, kadınların normal dönemine kıyasla bir miktar daha fazla salgılanmaktadır. Ancak 3. aydan sonra normal miktarın neredeyse 50 katı kadar fazla miktarda östrojen hormonu salgılanabilmektedir.

Buradaki östrojen miktarındaki artış ile anne adayının süt kanallarının oluşması ve rahme daha fazla kan akışı sağlanarak rahmin büyümesi sağlanmaktadır. Keza doğumun gerçekleşmesinde de büyük katkısı vardır.

Hamilelikte östrojen hormonu seviyesinde büyük bir artış meydana geldiği için de, hamilelikte miyom oluşması veya miyomların büyüyerek ortaya çıkmasının, östrojen hormonu ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Gebelikte ortaya çıkan bu miyomlar, bazen gebeliğin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle planlı bir gebelik söz konusuysa, gebe kalınmadan önce jinekolojik muayene olmakta büyük fayda vardır. Hatta gebelik planı olmasa dahi, üreme çağındaki kadınların belirli periyotlarda jinekolojik muayene olması miyom da dahil olmak üzere pek çok rahatsızlığı daha en başından önleyebilmektedir.

Hamilelikte Miyom Belirtileri Nasıldır?

Hamilelikte oluşan miyomlar, çoğu zaman belirti göstermese de şu şekillerde belirtiler de görülebilmektedir;

 • Kasıklarda meydana gelen basınç ve ağrı
 • Sırt ağrısı
 • Bacak ağrıları
 • Vajinal kanama
 • İdrar yaparken ağrı hissetme
 • Sık idrara çıkma
 • Kabızlık
 • Cinsel ilişki sırasında duyulan ağrı
 • Gebelik öncesi uzun süren adet periyodu ve yoğun adet kanamaları
 • Üst üste yapılan düşükler

Burada belirtilen bazı belirtiler hamilelikte görülebilen semptomlar arasındadır. Bu nedenle eğer bu durumlardan birkaçını, özellikle vajinal kanama ve yoğun kasık ağrıları yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Hamilelikte Miyom Riskli midir? Uzman videomuzu izleyebilirsiniz.

Hamilelikte Miyom Çeşitleri Nelerdir?

Miyomlar, bulundukları yere göre farklı isimler alabilmektedir. Bunlar;

İntramural Miyom

Bu tip miyomlar rahmin orta tabakasında gelişirler. Genellikle büyüme eğilimi gösterirler ve büyüdükçe rahmi tamamen kaplayabilirler. Bu da diğer organlara baskı yaparak kasık ağrısı şeklinde hamilelikte miyom sancısı yaşanması ve sık idrara çıkma gibi durumları meydana getirebilir. En sık karşılaşılan miyom tipi olmakla beraber, bu tip miyoma sahip kadınlar gebe kalmada zorluk çekebilirler. Keza regl döneminde aşırı kanamalara da sebep olabilmektedir.

Submüköz Miyom

Bu tip miyomlar, rahmin iç tabakası olan endometrium tabakasında gelişim gösterirler. İç tabakada büyüyerek buraya baskı uygularlar. Bu büyüme, kasık ağrılarına neden olabilmekle beraber bazen hiçbir belirti vermeyebilir de. Gebe kalmaya engel olabilen bu miyomlara diğer türlere göre daha nadir rastlanır.

Subserozal Miyom

Bu miyomlar rahmin dış tabakasında veyahut rahim duvarı üzerinden rahim dışına doğru uzayan şekilde meydana gelir. Çoğunlukla herhangi bir belirti vermez. Bu nedenle teşhisi genellikle jinekolojik muayene esnasında olur. Ancak bazı durumlarda diğer organlara baskı uygulayarak pelvik ağrı şeklinde belirti gösterebilir.

Saplı Miyom

Bu miyomların oluşması, subserozal ve sübmükoz miyomların bir sap şeklinde rahme bağlanması yoluyla olmaktadır. Bazen sapın kendi etrafında dönmesi ile kan damarları yeterli bir şekilde beslenemez, miyom yapısal değişikliğe uğrar ve dejenerasyon meydana gelir. Bu durum bir anda baş gösteren sancılara neden olabilir. 

Miyomların Gebeliğe Nasıl Bir Etkisi Olur?

Gebelikte oluşan veya büyüyen miyomların gebeliğe nasıl bir etkisi olduğunu söyleyebilmek için öncelikle miyomun çeşidini, büyüklüğünü ve sayısını bilmek gerekir. “Hamilelikte oluşan miyomlar bebeğe zarar verir mi?” sorusu merak edilen bir sorudur.

Edinilen bilgilere göre, hamilelikteki miyomların bebeği direkt olarak etkileme olasılığı bir hayli düşüktür.

Ancak miyomun tipine ve durumuna göre erken doğum veya düşük meydana gelme riski olabilmektedir. Submüköz ve intramural tipindeki miyomlarda bu tip riskler daha fazla olmaktadır. Miyomlar;

 • Bebeğin anne karnında anormal bir yerleşim almasına
 • Plasentanın erken ayrılmasına
 • Rahimdeki kasılmalara engel olarak doğum sonrası aşırı kanama oluşmasına
 • Sezaryen doğumu zorunlu kılmasına
 • Dejenerasyona bağlı erken doğuma
 • Düşük yapılmasına

Sebep olabilmektedir. Ancak yapılan bazı araştırmalar, hamilelikteki miyomların genellikle çok fazla büyümediklerini ve gebelik sonrasında eski boyutlarına döndüklerini göstermektedir.

Hamilelikte Miyomu Olan Kişiler Normal Doğum Yapabilir mi?

Hamilelikte miyom ile karşılaşılması durumunda akıllarda birçok soru oluşur. Bunlardan en çok merak edilenlerden biri de miyomu olan gebelerin normal doğum yapıp yapamayacağıdır. Eğer miyomlar çok fazla büyükse ve rahim ağzına yakın bir şekilde konumlanmışsa sezaryen doğumu zorunlu kılabilir. Miyomlar;

 • Bebeğin çıkış yolunun kapanmasına
 • Bebeğin ters konumlanmasına
 • Rahmin kapalı olması sebebiyle bebeğin makattan gelmesine

neden olabilmektedir. Bu kararı miyomun büyüklüğü veya tipine göre doktorunuz verecektir.

Sezaryen Esnasında Miyomlar Alınabilir mi?

Bu da çok merak edilen bir sorudur. Miyomu olan ve sezaryen doğum yapacak bir kişinin ameliyat esnasında miyomlarının alınması riskli bir durumdur. Ancak bu kararı yine doktorunuz verecektir.

Rahme yakın bir kısımda konumlanmış bir miyom söz konusu ise, rahmin kanamasını sağlayacak damarlarla bir ilişki yoksa veya rahim dışında oluşan subserozal miyom söz konusu ise sezaryen esnasında alınabilmektedir. Ancak tekrar etmek gerekir ki bu, operasyonu yapacak doktorunuzun verebileceği bir karardır.

Hamilelikte Miyom Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelikte miyom söz konusuysa;

 • Her hamilelikte miyom tanısında gerekli olmasa da bazı durumlarda doktor, anne adayını gebelik boyunca sürekli takip etme gereksinimi duyulabilir. Hatta bazı durumlarda yatak istirahati verebilir.
 • Miyom dejenerasyonu olması gebelikte şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Bu tip ağrılar için ağrı kesici ilaçlar verilebilmektedir.
 • Hamilelikte miyom alınması işlemi çok nadir olarak görülmektedir. Çünkü bu durum başka komplikasyonları açığa çıkarabilir. Bu nedenle bu işlem, nadir olarak sezaryen doğum esnasında çoğunlukla da doğum sonrasında uygulanır. Her miyom alınmayı gerektirmez.

Hamilelik Sonrası Miyom Oluşur mu? Konulu yazımızı aşağıdaki linke tıklayıp inceleyebilirsiniz.

Hamilelik Sonrası Miyom Oluşur mu? https://www.bebek.com/hamilelik-sonrasi-miyom-olusur-mu/

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.